SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

Daniel Biegaj, business development director w Fenomem

Wydarzenie roku
1. 13 listopada 2015, Paryż
Sposób, w jaki ludzie pomagali sobie oraz informowali o aktualnej sytuacji via Twitter i Facebook Safety Check in Paris.

2. Emoji słowem roku
Piszemy coraz mniej, czytamy coraz mniej. Komunikacja obrazkowa - piktogramy i video - zaczyna zmieniać naszą codzienność. Według Oxford Dictionaries, Słowem Roku 2015 został piktogram “Face with Tears of Joy”.

Przy okazji warto przypomnieć kilka głośnych akcji marketingowych z tego roku, które podkreślają znaczenie emoji w codziennej komunikacji z klientami:
Domino’s Pizza na Twitterze zastępuje słowa kawałkami pizzy.
Durex przypomina o Światowym Dniu Walki z AIDS (1 grudnia) jak zwykle kontrowersyjnie i skutecznie, tworząc emoji w postaci prezerwatywy.

3. Snapchat i Instagram mocno w górę
Stosunkowo nowe platformy, Snapchat i Instagram, zdominowały Facebooka w kategorii wiekowej 12-24 w USA. Mimo że ilościowo Facebook cały czas jest numerem jeden, to według raportu KPCB Internet Trends 2015 ta grupa wskazuje zdecydowanie, że Instagram i Snapchat to obecnie najważniejsze platformy społecznościowe.

4.    KOD
Z roku na rok media społecznościowe zyskują na znaczeniu, na co najlepszym dowodem jest szybkość powstawania i rozpowszechniania inicjatyw podejmowanych przez ich użytkowników. Jedną z nich stał się zorganizowany początkowo na Facebooku Komitet Obrony Demokracji.

Sukces roku
1. Media społecznościowe pojawiają się już praktycznie w każdym briefie marketingowym. Oczywiście dla nas, agencji specjalizującej się w mediach społecznościowych, to bardzo dobra informacja. Jest to jednak również dobra zmiana dla marketerów i klientów. Oznacza, że nauczyliśmy się korzystać z tych kanałów i coraz bardziej świadomie decydujemy się lokować w nich budżety.

2. Volvo - szybka reakcja
Dialog z użytkownikiem powinien być jednym z filarów strategii w mediach społecznościowych. Jak z sytuacji problematycznej (celowo nie piszę: kryzysowej) można wyjść obronną ręką, pokazała niedawno marka Volvo.

Porażka roku
1. Główny Inspektorat Sanitarny - "Stop dopalaczom"
Trzeba przyznać, że sam pomysł przygotowania spotu informującego o zagrożeniach wynikających z zażywania dopalaczy jest bardzo dobry. Niestety wykonanie filmu (zarówno scenariusz, jak i jego realizacja) pozostawia bardzo wiele do życzenia. Prawdopodobnie liczba obejrzeń filmu zaskoczyła twórców.

2. Duże media i mini social media
Od kilku lat obserwujemy, jak producenci programów telewizyjnych i stacje telewizyjne  wykorzystują media społecznościowe w swojej codziennej komunikacji. Bardzo dobrze opisał to Mike Proulx w książce Social TV. W Polsce dopiero od niedawna nadawcy wykorzystują możliwości, jakie dają im Twitter czy Facebook.

Człowiek roku
1. Jarosław Kuźniar
Za to, jak prowadzi komunikację w SM. Zdecydowanie wyróżniająca się postać ze świata dziennikarzy i szeroko rozumianej polityki. Jako jeden z nielicznych prowadzi transmisje live przy wykorzystaniu Periscope.

2. Digitaj influencer
Zmiany społeczne (głównie Millenialsi i GenZ) sprawiają, że zmieniamy sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Marketerzy wspierają swoje kampanie poprzez współpracę ze znanymi osobami ze świata online. Digital influencer to nie tylko bloger czy youtuber, ale także wszystkie osoby znane ze Snapchata czy Instagrama. To również osoby, które dziś nie są jeszcze znane, ale dzięki mediom społecznościowym już niebawem o nich usłyszymy.

Kampania / projekt / profil roku
1.    Always #LikeAGirl
Jedna z najbardziej popularnych kampanii internetowych w tym roku. Wzrusza i łamie stereotypy.

2.    Lenor - oda do spódnicy, koszuli, spodni i szalika
Świetny sposób wykorzystania mediów społecznościowych. Cztery filmy marki Lenor bardzo szybko rozeszły się po internecie. Wyróżnić w tej kampanii należy niecodzienny pomysł na przygotowanie materiałów wideo: filmy są dynamiczne, ciekawe i wykorzystują zdjęcia stockowe. Marka nie opowiada w nich, jak wspaniały jest płyn do płukania tkanin, ale pokazuje, że każdy z nas ma swoje ulubione ubranie, a Lenor o nie dba.

3.    Tweeting Pothole
Co prawda nie jest to polska akcja, ale chciałbym, aby została przeniesiona do naszego kraju - działoby się :) . Akcja przygotowana przez Oglivy&Mather Panama dla Modcom to proste, ale innowacyjne wykorzystanie technologii i Twittera, które dało super efekty!
“People aren't the only ones complaining about potholes in Panama City. The potholes are complaining!”

4.    PGE i Sebuś
Wzruszająca historia Sebusia to jeden z najczęściej udostępnianych markowych wideo w Polsce.

5.    Allegro i lawina emocji
Nie jeden, ale cała seria filmów przygotowanych dla Allegro w 2015 roku zdecydowanie zasługuje na miano produkcji reklamowej roku. Co prawda spot „Czego szukasz w święta?” po raz pierwszy zobaczyłem w kinie, a nie w SM, ale zrobił na mnie ogromne wrażenie. Gratuluję Allegro spójnej strategii i umiejętnego wykorzystania tych materiałów we wszystkich kanałach.

Trend roku
1. Dalsza współpraca z digital influencerami, szczególnie ważna w kontekście młodszych odbiorców (Millenialsów i GenZ). Jak pokazuje ranking, akcje takie jak „#DajCalusa” z Coca-Cola! Maffashion, Masterczułek, JDabrowsky, MultiGameplayGuy, Ajgor! cieszą się ogromną popularnością.

2. Influencer marketing is new content king!
Ponownie inluencerzy, ale naprawdę warto to podkreślić.

3. Facebook największą platformą wideo?
Facebook postanowił powalczyć z YouTubem o miano największej platformy wideo. Jak to robi?

 

Jego nowe funkcjonalności to video 360 stopni oraz Streaming live.

4. Organic Zero
Spadku zasięgów organicznych ciąg dalszy. Tym razem odczuwają to wszyscy, również portale, wydawcy i media.

Prognoza na 2016 rok
1.    Mulitiscreening/multitasking/micromoments
Każdą wolną chwilę (micromoments) naszego czasu wypełniają media społecznościowe. Nie mamy czasu na nudę! Korzystamy z wielu urządzeń naraz, dlatego agencje i marketerzy muszą nauczyć się wykorzystywać tę synergię i spójnie planować wszystkie media - spot w TV powinnien być jednocześnie wspierany przez reklamę na Facebooku.

2.    Instagram królem
Wszyscy na pokład! Kto może i chce wykorzystywać Instagrama w komunikacji swojej marki powinnien to zrobić jak najszybciej. To ten moment! Przeprowadzone przez nas kampanie, akcje i różne badania pokazują, że poprzez komunikację na Instagramie zaangażujemy odbiorców nawet 58 razy mocniej niż przy pomocy Facebooka.

3.    Zmiana społeczna
Millenialsi i GenZ zmieniają świat i wyznaczają trendy komunikacji marketingowej. Chcesz dowiedzieć się, co będzie ważne w przyszłym roku? Uważnie obserwuj, w jaki sposób komunikują się te dwie grupy. To oni kształtują naszą rzeczywistość i dyktują marketerom, co robić, a czego nie robić. Widać to jak na dłoni w przygotowanej przez Fenomem analizie GenZ na Twitterze.

4.    Messenger!
Oczko w głowie Facebooka, najszybciej rosnąca i najszybciej rozwijająca się aplikacja (według Nielsen). Aplikacja, która co miesiąc otrzymuje kolejne dodatki: możliwość przelewów, zamawianie transportu (współpraca z Uber) czy rozpoznawanie twarzy na naszych zdjęciach. Dodaje również możliwość personalizacji przekazu.
Jak wykorzystać Messengera reklamowo? Zapewne dowiemy się o tym w 2016 roku.

  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rly?
Serio ktoś czyta to wszystko? Ile % osób dochodzi co najmniej do 6 strony? LOL... ;)
odpowiedź
User
Jedi
Gość z ddb jedyny przyzwoity nie wymienia swojej kampanii jako osiągniecia i nie robi wielkiego halo ze snapa
odpowiedź
User
Jedi 2
Jedynie strona 8 jest sensowna. Reszta to jakieś popłuczyny....
odpowiedź