SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

Bartek Fiszer, senior social media executive w Deloitte Digital CE

Wydarzenie roku
Świat: Wydarzeniem roku na świecie był na pewno 28 sierpnia, kiedy w ciągu jednego dnia miliard osób na świecie zalogowało się do Facebooka. Facebook posiada prawie 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie, co sprawia, że jednego dnia zalogowało się dwie trzecie bazy użytkowników i co siódmy mieszkaniec planety. Parafrazując Twaina - pogłoski o śmierci Facebooka są mocno przesadzone.

Polska: Coś z pogranicza rozrywki i social media - premiera trzeciej części „Wiedźmina”, która była jednocześnie największa kampanią reklamową gry w Polsce. CD Projekt RED doskonale rozumie znaczenie lojalnej grupy odbiorców, których rozpieszczał przez cały okres oczekiwania na grę. O sukcesie marketingowym tej gry świadczy fakt, że od jej premiery minęło ponad pół roku, a o Wiedźminie mówią wszystkie branżowe media.

Sukces roku
Polska: Polak w Białym Domu! Tak mogłyby brzmieć nagłówki serwisów informacyjnych pod koniec 2015 roku. Tak, chodzi o Brand24 i fakt, że będzie on używany przez biuro pierwszej damy do mierzenia świadomości jej nowej kampanii promującej edukację. Już wcześniej polskie firmy i usługi zdobywały świat, ale mało kto dotarł tak daleko. Brawa dla Michała Sadowskiego i całej ekipy.

Świat: Ostateczne zaszczepienie idei wirtualnej rzeczywistości w świadomości użytkowników i klientów. Jeszcze dwa lata temu idea Oculus Rift była czystym science fiction i kolejnym nieprzydatnym gadżetem dla nerdów. Kiedy w 2014 Facebook wykupił to rozwiązanie za 2 miliardy dolarów, wszyscy zwrócili na nie oczy. Teraz każda licząca się firma technologiczna chce mieć swoje gogle do wirtualnej rzeczywistości, a marketerzy zastanawiają się, co można z tym rozwiązaniem zrobić, żeby pozyskać nowych klientów i przeprowadzać jeszcze lepsze kampanie. Już niedługo możemy przestać biernie patrzeć na nowy spot reklamowy. Staniemy się jego bohaterami.

Porażka roku
Świat: Wszystko idzie do przodu, ale zdaje mi się, że w niektórych sektorach rynek chce pójść aż za daleko, bez odpowiedniego zagospodarowania tego, co już ma albo tego, co zaraz będzie miał. Czy świadczy to o innowacyjności? Tak. Czy jest to podejście odpowiednie? Niekoniecznie. Zamiast naturalnego progresu, mamy skoki w przyszłość, które ładnie wyglądają na konferencjach, ale do czasu ich faktycznej masowej produkcji… wszyscy o tym zapomną i trzeba będzie robić hałas na nowo. To złe rozdysponowanie zasobów.

Polska: Największa lokalna porażka w marketingu trwa już od dłuższego czasu i jest nią zabetonowanie rynku przez przestarzałe podejście. Kiedy świat idzie w kierunku wideo i marketingu ustawionego na konkretny, mierzalny cel, w Polsce cały czas liczy się jedynie budowanie mitycznej świadomości marki wśród konsumentów, które potem wyrażane są w dość nieprecyzyjnych badaniach na podstawie kliknięć w posty. Wszyscy doskonale wiemy, że zadowolony klient to klient kupujący. Mam nadzieję, że polskie marki jak najszybciej spojrzą na marketing w tym kierunku i zamiast mierzyć sukces swojego brandu w ilościach interakcji, spojrzą na ważniejszy słupek - sprzedaż.

Kampania roku
Świat: Mam nadzieję, że tutaj nie będzie hejterów, ale najlepsza kampanią tego roku jest „There will be haters” Adidasa. Pomysł, aby postawić jednych z najlepszych sportowców na świecie i pokazać jak bardzo się ich nie lubi, był niesamowicie szalony. Doskonała kampania promocyjna i przy tym społeczna.

Polska: Powtórzę się - „Wiedźmin 3” jako nasze eksportowe dobro narodowe. Kampania promocyjna największej polskiej gry wideo odbija się szerokim echem ponad pół roku po jej premierze. O Wiedźminie piszą wszyscy, mówią wszyscy. W Polsce i za oceanem. Dawno nie widziałem kampanii, która tak dobrze podgrzewała atmosferę i doprowadziła do tego, że na premierę gry czekało się jak na występ reprezentacji Polski w finale mistrzostw świata. Czy każda marka może zrobić coś takiego? Tak, ale musi pamiętać o jednym. Kampania Wiedźmina 3 jest kampanią roku, ponieważ finalnie dostarczony produkt był światowej klasy.

Trend roku
Wideo już teraz rządzi światem i naszym krajem, chociaż na różnych poziomach. W Polsce wpływy twórców wideo rosną coraz bardziej i to się nie zmieni. Marki będą musiały skierować się w stronę produkcji wideo, czego nie mogą odkładać w nieskończoność, tak jak robią to teraz. Sukces ostatniej kampanii świątecznej Allegro pokazuje, że jednym klipem wideo jest się w stanie zdziałać więcej, niż rozdmuchaną kampanią w digitalu. Na świecie nie mówi się już jak stworzyć dobre wideo, ale jak stworzyć dobre, interaktywne wideo. Nadchodząca coraz szybciej rzeczywistość wirtualna i wideo 360 to już nie początek większej rewolucji wideo, a nakreślenie grubej linii mówiącej „wideo przestało być modne”. Wideo jest już standardem.

Prognoza na 2016 rok
Przez kilka lat brzmiało to jak dowcip, ale teraz można to już powiedzieć - mobile first będzie najważniejszym trendem przyszłego roku. Już widzę jak prezesi największych firm przewracają oczami. Jak to? W erze 4K 5K 6K najważniejszy będzie mały ekranik smartfona? Mam taką nadzieję, bo nie oszukujmy się - grubo ponad połowa treści w internecie konsumowana jest w drodze. Komputer służy coraz bardziej do pracy i rozrywki multimedialnej, a nie do szybkiej konsumpcji. Od tego są smartfony i tablety. Do tego trzeba się będzie dostosować. Strona już nie tylko będzie musiała być responsywna poprzez proste ustalenie breakpointów. Mobile będzie musiał być równie funkcjonalny jak desktop. Ba! Będzie musiał mieć własne unikalne funkcje. I bardzo dobrze - za długo siedzieliśmy przed komputerami.

 


Natalia Nowak, PR & marketing specialist w Veneo

Wydarzenie roku
Powroty. I to nie tylko „Powrót do przyszłości”, który był planowany na 2015 rok, ale również nowe odsłony i działania starych/nowych marek. Na polski rynek wrócilo piwo EB, na ekrany kin „Star Wars”, „Jurassic Park”, „Mad Max”. Każdy z powrotów został wypromowany w social media. Jak dobrze, pokazuje chociażby przykład filmu zrealizowanego przez AbstrachujeTV dla marki EB. Wspomniany film jest tym najczęściej oglądanym przez polskich użytkowników YouTube.  

Sukces roku
Sprawne wykorzystanie mechanizmu real-time marketing i interesujące treści, jakie za sobą niesie. W 2015 roku marki prześcigały się w nawiązywaniu do bieżących wydarzeń, tak by zaciekawiały użytkowników i skłaniały do interakcji. Elementem oceny dobrze prowadzonego profilu stało się sprawdzanie jak wiele materiałów RTM jest na nim zamieszczonych.  

Porażka roku
Kochamy blogerów. Chcemy czytać ich wypowiedzi, kierować sie ich opiniami, oglądać, co zjedli na obiad. Co w przypadku, kiedy chcą sprzedać nawet naintymniejsze chwile ze swojego życia i na dodatek chcą to zrobić w niespecjalnie udany sposób? Blogogody, czyli ślub znanego blogera przeprowadzony w barterze, pozostawił niesmak i pytanie, co jeszcze internetowi twórcy mają na sprzedaż. I nawet jeśli kontrowersyjny zamysł akcji dawał nadzieję na powodzenie, z wykonaniem poszło nieco gorzej. Świadczy o tym nie tylko masa negatywnych wypowiedzi, ale również wycofanie się wielu sponsorów w trakcie trwania akcji.

Człowiek roku
Najpierw był kojarzony z prozą, potem zaliczył małą wpadkę na małym ekranie, by w końcu wrócić na rynek z grami komputerowymi i osiągnąć sukces. Ten rok był dla niego wyjątkowo korzystny również w social media. Geralt z Rivii, dla przyjaciół Wiedźmin, zyskał ponad milion fanów, stał się bohaterem memów i rozmaitych działań RTM. Fani tworzyli jego podobizny, a marki starały się wspomnieć o nim na swoich profilach. Niezwykle popularne stało się również wykorzystywanie cosplay’ów w komunikacji marek w kanałach społecznościowych. Angażująco. Dobrze mieć taki produkt eksportowy.

Kampania / projekt roku
Kampanie contentowe z wykorzystaniem youtuberów. Jest ich coraz więcej, są coraz lepsze i ciężko wybrać jedną. Youtuberzy wiedzą, jak sprzedać produkt w nowy, insprujący i angażujący sposób. Co więcej, z promowanym produktem coraz częściej pojawiają się również w pozostałych kanałach, umacniając przekaz. Takie działania muszą procentować.

Trend roku
Obecność marek na Snapchacie. Snapchat szybko wkradł się w łaski młodzieży, a marki sprytnie to wykorzystały. Komunikacja z fanami poprzez oficjalne profile, a także z pomocą blogerów i vlogerów staje się coraz bardziej popularna i coraz lepiej postrzegana. Mocna pozycja Snapchata i Instagrama pokazuje, że komunikacja obrazkowa to to, co ludzie chcą oglądać.

Prognoza na 2016 rok
Pozycja wideo na rynku jest bardzo mocna i nie wygląda na to, by coś miało się w tej kwestii zmienić. Aby utrzymać zainteresowanie użytkownika, prawdopodobnie coraz więcej marek będzie wykorzystywać wideo również w nowych formach. Dlatego w 2016 roku coraz popularniejsze powinny stać się wideo 360 stopni oraz transmisje na żywo.

  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rly?
Serio ktoś czyta to wszystko? Ile % osób dochodzi co najmniej do 6 strony? LOL... ;)
odpowiedź
User
Jedi
Gość z ddb jedyny przyzwoity nie wymienia swojej kampanii jako osiągniecia i nie robi wielkiego halo ze snapa
odpowiedź
User
Jedi 2
Jedynie strona 8 jest sensowna. Reszta to jakieś popłuczyny....
odpowiedź