SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

Karol Jurga, social media manager w Gazeta.pl

Wydarzenie roku
Nie będę tu wskazywał najważniejszego wydarzenia z perspektywy przyszłości social media, ale wskażę to, które było jednym z najczęściej komentowanych i pokazywanych w mediach społecznościowych, czyli zamachy w Paryżu. Oczy wszystkich były zwrócone na Francję, a samo wydarzenie pokazało, jak bardzo świat zmienił się od zamachu na WTC, kiedy najwięcej informacji docierało do nas z telewizji. Przykład tragicznych dni dla Francji doskonale obrazuje, jak ważną rolę w obiegu informacji odgrywają dziś media społecznościowe.

Sukces roku
Sukcesem roku w Polsce jest dla mnie bardzo dynamiczny wzrost użytkowników Snapchata w naszym kraju. Przez ostatnich dwanaście miesięcy zbudowała się duża społeczność wokół tej aplikacji, a wraz z nią pojawili się specjaliści od tworzenia treści specjalnie pod Snapa. W efekcie wiele firm ,planując nowe kampanie reklamowe, bierze teraz pod uwagę dotarcie do użytkowników przez platformę społecznościową, która według sceptyków miała służyć  nastolatkom jedynie do wysyłania nagich fotek.

Jeśli miałbym wskazać światowy sukces, to zdecydowałbym się na Instagram i przekroczenie przez nich 400 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. To doskonały wynik i bardzo duży wzrost, który oznacza wyprzedzenie pod względem liczby aktywnych użytkowników takich platform, jak Twitter oraz LinkedIn.

Porażka roku
Porażką roku w Polsce było niewłaściwe wykorzystanie mediów społecznościowych przez sztaby wyborcze Bronisława Komorowskiego i Platformy Obywatelskiej. To zaniedbanie okazało się składową porażki zarówno w wyborach prezydenckich, jak i parlamentarnych.

Na świecie porażką roku, choć być może mało spektakularną, była próba odświeżenia Google Plus, ponieważ wprowadzone zmiany mają bardzo małą szansę odwrócić los platformy społecznościowej stworzonej przez Google.

Człowiek roku
W mojej opinii największy wpływ na to, co działo się w Polsce - z perspektywy mediów społecznościowych - miał Konrad Tkaczyk z Hash.fm. Stworzony przez niego ranking influencerów ze Snapchata był innowacyjny na skalę światową i nadał tempo popularyzacji tej aplikacji w naszym kraju.

Człowiekiem roku na świecie jest dla mnie Mark Zuckerberg, który po raz kolejny udowodnił, że plotki o odchodzeniu użytkowników od Facebooka były mocno przesadzone. Wzrosty aktywnych użytkowników w każdym kwartale, udana ewolucja Facebooka oraz wzbudzające duże zainteresowanie nowe projekty, w które angażuje się Mark, sprawiają, że nie mam wątpliwości przy wskazaniu go jako człowieka roku.

Serwis / aplikacja / projekt roku
Projektem roku w Polsce był dla mnie ranking influencerów stworzony przez Hash.fm i opublikowany w maju. Poza tym, że był prawdopodobnie jednym z pierwszych tego typu zestawień na świecie, przyczynił się także do zwiększenia dynamiki wzrostu liczby użytkowników Snapchata w naszym kraju. Dodatkowo uruchomił również wyobraźnię wielu marketingowców, którzy zaczęli postrzegać aplikację jako dobry kanał do komunikacji ze swoimi klientami.

Na miano aplikacji roku w moim odczuciu zasługuje przejęty przez Twittera i uruchomiony na początku tego roku Periscope. Liczba jego użytkowników nie jest spektakularna, ale na to wyróżnienie aplikacja zasłużyła sobie z innego powodu - Periscope sprawił, że wóz transmisyjny i całą ekipę operatorów w wielu przypadkach może zastąpić dziennikarz z telefonem i dostępem do internetu. Dużą zaletą w moim odczuciu jest także możliwość interakcji z osobą przeprowadzającą transmisje. W efekcie użytkownik dostaje mobilną telewizję i może mieć realny wpływ na przebieg pokazywanego programu.  

Trend roku
Zarówno w Polsce, jak i na świecie trendy były bardzo zbliżone. Dla wielu firm głównym źródłem ruchu stały się urządzenia mobilne, a nie jak dotychczas komputery. Królowało wideo oraz krótkie formy, które miały przede wszystkim oddawać chwilę. Poprawiła się także jakość tych treści, co jest kluczowe w wyścigu o uwagę użytkowników.  

Prognoza na 2016 rok
Wskazanie dalszych wzrostów liczby użytkowników korzystających głównie z urządzeń mobilnych oraz jeszcze większego znaczenia wideo i dobrych jakościowo treści to dość oczywiste kierunki. Jeśli chodzi o Polskę, to przyszły rok może być czasem, w którym dla wielu mediów liczba użytkowników, do których docierają dzięki social media, zrównoważy się z wizytami pozyskiwanymi dzięki SEO. Na światowym rynku osobiście będę wyczekiwał połączenia rozszerzonej rzeczywistości z mediami społecznościowymi, choć 2016 to chyba jeszcze zbyt wcześnie.

 


Anna Płachta, social media director w Havas Media Group

Rok 2015 w mediach społecznościowych był bardzo ciekawy. Największym serwisem pozostaje Facebook, który wciąż udoskonala swoją ofertę reklamową, a w październiku udostępnił reklamodawcom długo wyczekiwaną możliwość prowadzenia kampanii na Instagramie. Warto wspomnieć także o Twitterze, który w 2015 wprowadził aplikację Periscope umożliwiającą transmisje wideo na żywo, a dzięki Audience Platform kilkakrotnie zwiększył potencjał zasięgowy swoich kampanii. Lawinowo rosła popularność Snapchata, który zaskarbił sobie serca głównie młodych użytkowników, a w dodatku okazał się skutecznym medium sprzedażowym (zwłaszcza w przypadku zaangażowania w promocję liderów opinii).

W aspekcie content marketingowym wydarzeniem bez precedensu było wykorzystanie przez agencję obsługującą fanpage marki Żytnia Extra zdjęcia mężczyzn niosących ciężko rannego Michała Adamowicza jako mema i konsekwencje prawne tej publikacji: zarzut prokuratorski dla pracownicy, która zamieściła kontrowersyjną treść na Facebooku.

Media społecznościowe zagrzmiały w 2015 roku niejednokrotnie - burzliwe jak zwykle były okresy wyborów, które zawsze dzielą zwolenników i przeciwników poszczególnych partii, ale tragiczne listopadowe wydarzenia w Paryżu pokazały, że użytkownicy potrafią się też bezinteresownie zjednoczyć - chociażby poprzez zmianę zdjęcia profilowego. A pomagać chcą i potrafią naprawdę - dowodem może być popularność platformy SiePomaga, bazującej na dobrowolnych wpłatach Internautów.

A jakie będą kolejne lata? Serwisy społecznościowe nadal będą rozwijać swoją ofertę reklamową, a reklamodawcy coraz więcej inwestować w social media. Ale w relacji marka - konsument liczyć się będzie social currency, a nie miliony wydane na reklamy. Dlatego będziemy obserwować coraz więcej kampanii prowadzonych przez influencerów, a także różne formy branded entertainment. Komunikacja będzie coraz bardziej meaningful, więc pojawi się więcej kampanii o charakterze społecznym, relacyjnym. Bo dobry produkt już nie wystarczy :)

  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rly?
Serio ktoś czyta to wszystko? Ile % osób dochodzi co najmniej do 6 strony? LOL... ;)
odpowiedź
User
Jedi
Gość z ddb jedyny przyzwoity nie wymienia swojej kampanii jako osiągniecia i nie robi wielkiego halo ze snapa
odpowiedź
User
Jedi 2
Jedynie strona 8 jest sensowna. Reszta to jakieś popłuczyny....
odpowiedź