SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy drugą najliczniejszą grupą imigrantów w Londynie

Niemal 40% osób pracujących w Londynie pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. Polacy, po Hindusach, są drugą najliczniejszą grupą imigrantów - wynika z raportu PwC.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

W Londynie pracuje ok. 5,2 mln osób, z czego 38% pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. 13% (ponad 682 tys.) przyjechało tam z krajów Unii Europejskiej, a 25% (1,3 mln) z innych części świata. 3,2 mln osób pracujących w Londynie urodziło się w Wielkiej Brytanii, co stanowi nieco ponad 60% całej siły roboczej tego miasta.

W 2005 r. liczba osób pracujących w Londynie, a pochodzących z UE, była o ponad połowę mniejsza (ok. 327 tys.). Liczba pracowników w Londynie pochodzących spoza Wlk. Brytanii i UE zwiększyła się w porównaniu z 2005 r. o 300 tys., z 1 mln do 1,3 mln w 2015 r.

Liczba osób mieszkających w Londynie zwiększyła się z 7,4 mln w 2005 r. do 8,7 mln w 2015 r. To najwyższy wzrost w ciągu ostatnich 100 lat zmian populacji w tym mieście. Najliczniejszą grupę imigrantów w Londynie stanowią Hindusi (3,3%), Polacy (1,9%) i Pakistańczycy (1,5%).

Londyn przyciąga wykwalifikowanych pracowników. Niemal 60% imigrantów z krajów, które znalazły się w Unii Europejskiej przed 2004 r., zajmuje kierownicze i specjalistyczne stanowiska. Jeśli chodzi o kraje znajdujące się w UE najwcześniej od 2004 r. ta struktura wygląda trochę inaczej: 22% zajmuje menedżerskie i specjalistyczne stanowiska, 15% pełni role nadzorujące, 32% prowadzi własne firmy lub pracuje dla małych przedsiębiorstw, a pozostałe 31% wykonuje prace codzienne.

Wartość ekonomiczna wytworzona przez pracowników spoza Wlk. Brytanii rocznie to ok. 22% londyńskiej wartości dodanej brutto. Średnio jedna taka osoba pracująca w Londynie w pełnym wymiarze godzin przyczynia się do wytworzenia dodatkowo 46 tys. funtów rocznie netto w wartości dodanej brutto. Pracujący imigranci przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy – wartość dodana brutto wytworzona przez 10 takich pracowników wspiera dodatkowo ok. 4 miejsca pracy. Skutkiem tego jest zmniejszająca się liczba pozostających bez pracy rodowitych londyńczyków w wieku produkcyjnym – w 2005 r. było ich ponad 608 tys., a w 2015 r. - nieco ponad 537 tys.

Głównym powodem przyjazdu do Londynu dla osób z krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 r. i później, jest praca (52%). Z kolei 10% przyjeżdża do stolicy Wlk. Brytanii na studia. Więcej studentów przybywa do Londynu z krajów tzw. starej Unii (17%), a także z pozostałych części świata (19%).

Raport "W obliczu faktów: wpływ imigrantów na Londyn, jej pracowników i gospodarkę" ("Facing Facts: the impact of migrants on London, its workforce and economy") został przygotowany przez firmę doradczą PwC dla organizacji London First, na podstawie danych z badania "Labour Work Survey 2005-2015", publikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne (Office for National Statistics, ONS). Jest to największe badanie w Wielkiej Brytanii analizujące poziom zatrudnienia i stopę bezrobocia w kraju.

Dołącz do dyskusji: Polacy drugą najliczniejszą grupą imigrantów w Londynie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lizak
A mnie się wydaje, że to już nie tylko ilość, lecz także jakość. Przykładem może być klinika eskulap Londyn. Czy to stomatolog, czy terapia witaminą c, czy inne zabiegi kosmetyczne są obiektem rozmów kobiet w mojej pracy, a ja się cieszę, że moim rodakom się po prostu udało :)
odpowiedź