WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Polskie Radio Rytm zmieni się w Polskie Radio Chopin - jest zgoda KRRiT

Gorący temat

Łukasz Sitek zawieszony po informacji, że bez biletu awanturował się w pociągu i powoływał na pracę w TVP Info

13

Polska branża muzyczna notuje wzrosty, rosną wydatki na muzykę cyfrową

2017-10-03 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Według raportu Związku Producentów Audio Video (ZPAV) w pierwszym półroczu 2017 wartość polskiego rynku muzycznego wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 5,1 procent osiągając poziom ponad 125,5 mln zł. Wzrosty to zasługa szybko rosnących wydatków na muzykę cyfrową.

Polska branża muzyczna notuje wzrosty, rosną wydatki na muzykę cyfrową

Według danych opublikowanych przez ZPAV w I półroczu br. za wzrost na polskim rynku muzycznym odpowiada przede wszystkim systematycznie rosnąca sprzedaż cyfrowa, która w pierwszych 6 miesiącach osiągnęła udział na poziomie ponad 35 proc. oraz wartość ponad 44 mln zł,  co oznacza lepszy wynik rok do roku o ponad 31,2 proc.

ZPAV zauważa, że polski rynek fonograficzny to nadal przewaga sprzedaży fizycznej, której udział - pomimo spadku w analizowanym okresie o nieco ponad 5 proc. - wyniósł prawie 65 proc. z ponad 81 mln zł wartości.

Najpopularniejszą formą sprzedaży cyfrowej w Polsce pozostaje streaming, który stanowi już 83 proc. rynku cyfrowego, umacniając się na swojej pozycji ze wzrostem o 39,5 proc. Na 2. miejscu znajdują się pobrania online (11 proc. rynku cyfrowego), które notują wzrost na poziomie 10 proc. Następne w kolejności są pobrania na telefony komórkowe (6 proc. rynku) z 11-procentowym spadkiem w porównaniu do pierwszych 6 miesięcy ub.r.

Zgodnie z danymi ZPAV najbardziej spektakularny wzrost notują płyty winylowe. W I półroczu br. wartość ich sprzedaży wyniosła ponad 12,3 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 71,2 proc. Największy udział w rynku płyt winylowych mają artyści zagraniczni, którzy stanowią ponad 63,5 proc., dla polskich artystów pozostaje 23,7 proc.

Według prognoz PwC rynek muzyczny w Polsce (wraz z koncertami) będzie na koniec tego roku wart 291 mln dol.

Autor: ps

Wiecej informacji: ZPAV, muzyka, winyle, streaming

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia