WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

BritBox startuje w USA. Kosztuje 6,99 dol. miesięcznie, w ofercie brytyjskie produkcje

Polska branża muzyczna przeciw zakazowi geoblokowania, boi się wzrostu cen w serwisach streamingowych

2017-03-20 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Polska branża muzyczna protestuje przeciwko włączeniu muzyki w zakres stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zakazu geoblokowania. Według Związku Producentów Audio Video (ZPAV) objęcie zakazem utworów muzycznych spowoduje w Polsce drastyczny wzrost cyfrowych usług takicj jak Spotify, Deezer czy Tidal. Pod protestem skierowanym do polskich europosłów podpisało się 170 artystów.

Polska branża muzyczna przeciw zakazowi geoblokowania, boi się wzrostu cen w serwisach streamingowych

W komunikacie reprezentujący wydawców muzycznych ZPAV informuje, że wystosował list do polskich europosłów w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego blokowania geograficznego.

W liście zwraca się uwagę, że propozycja włączenia muzyki w zakres rozporządzenia bezpośrednio uderza w polskiego użytkownika muzyki odbierając mu przywileje, które branża fonograficzna wypracowywała przez lata związane z możliwością oferowania niższej ceny, w szczególności za korzystanie z serwisów streamingowych. Tym samym proponowane rozwiązanie ma według ZPAV stanowić zagrożenie dla całego rynku muzycznego w Polsce.

- Włączenie muzyki do rozporządzenia doprowadzi do zrównania polskich cen za usługi związane z cyfrową dystrybucją muzyki z cenami obowiązującymi w strefie euro - czytamy w liście ZPAV. - Dla polskiego użytkownika muzyki będzie to oznaczało co najmniej dwukrotny wzrost cen np. abonamentów takich serwisów jak Spotify, Deezer czy Tidal. W ten sposób powstanie bariera finansowa, która wbrew idei rozporządzenia ograniczy dostęp do legalnej oferty muzycznej. Prosimy pamiętać, że dopiero przystępna cena i bogata oferta w środowisku cyfrowym spowodowały odpływ użytkowników od nielegalnych źródeł. Jeśli dystrybucja muzyki zostanie pozbawiona tych elementów powrócimy do sytuacji sprzed lat, kiedy to polski rynek muzyczny był niszczony przez pirackie serwisy - prognozują autorzy listu.

Pod listem ZPAV swoje podpisy wyrażające poparcie dla stanowiska organizacji złożyło 170 polskich artystów, m.in. Jan Borysewicz, Stanisław Karpiel Bułecka, Agnieszka Chylińska, Cleo, Ania Dąbrowska, Anna Maria Jopek, Krzysztof Krawczyk, Maciej Maleńczuk, Dorota Miśkiewicz, Halina Mlynkova, Katarzyna Nosowska, Grzegorz Skawiński, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Ann Wyszkoni, Janusz Panasewicz, Renata Przemyk i Dorota „Doda“ Rabczewska.

Autor: ps

Wiecej informacji: Związek Producentów Audio Video, ZPAV, geoblokowanie, serwis streamingowy

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia