WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

TV Republika zarzuca „Do Rzeczy” fake newsy o przeszukaniu w MON. „Przemilczanie faktów i wybielanie władzy”

Gorący temat

Wiktor Świetlik odpowiada Janowi Pospieszalskiemu: Trójka nie upycha polskiej muzyki po nocy, w prime timie jest jej 69 proc.

0

Poseł PiS przygotowuje prawo karzące za fake newsy. Może trafić do Sejmu już jesienią

2017-07-31 A A A KOMENTARZE: 11 FORUM DRUKUJ POLEĆ

- Ustawę o karaniu za rozpowszechnianie fake newsów należy wprowadzić jak najszybciej, gdyż PO wykorzystuje zmyślone informacje jako broń przeciwko rządowi - uważa poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta, przygotowujący właśnie taką ustawę, rozmawiał na jej temat na falach Radia Maryja.

Dominik Tarczyński Dominik Tarczyński

Poseł nad ustawą pracuje już od kilku tygodni. Na początku lipca miał spotkać się z prawnikami, aby dopracować jej szczegóły. Bezpośrednią przyczyną, dla której wypowiedział się ostatnio w tej sprawie, był wpis posłanki Kingi Gajewskiej z PO na Facebooku. Parlamentarzystka zamieściła zdjęcie zakrwawionego dziecka na rękach rodzica i podpisała je jako czeczeńskie dziecko, zranione przez Polaków w trakcie ataku na jeden z ośrodków dla uchodźców w Polsce. Wcześniej post takiej treści rozpowszechnił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich. „Prawdziwi Polacy pokazują światu naszą gościnność…” - skomentowała Kinga Gajewska. Szybko jednak okazało się, że to zdjęcie z Syrii, w dodatku zrobione cztery lata temu. Posłanka przeprosiła za ten wpis, pokazując jego źródło. Kontrowersyjny wpis skasowała.

Sprawę tę skomentował w Radiu Maryja poseł Dominik Tarczyński. Podkreślił, że należy jak najszybciej wprowadzić tzw. „ustawę fake newsową”, aby osoby, które powielają nieprawdę mogły ponieść konsekwencje.

- Platforma Obywatelska, Nowoczesna i cała totalna opozycja od pierwszych dni po wygraniu wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje kłamstwo. Uderzają w polski rząd swoimi zaniedbaniami i w ordynarny sposób wykorzystują błędy, które popełnili. Robią to tylko po to, aby uderzyć w polski rząd. Dlatego ustawa o fake newsach, czyli o kłamstwie podawanym przez media, ale i polityków, musi wejść jak najszybciej w życie. Ja tę ustawę przygotuję. Mam nadzieję, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zgodzi się, że teraz jest czas na to, aby taką ustawę wprowadzić i marszałek ją przyjmie, ponieważ nie tylko media, ale też politycy powinni ponosić odpowiedzialność za inżynierię społeczną - mówił Tarczyński.

Jego zdaniem obecnie „mamy do czynienia z olbrzymią manipulacją społeczną”. - To bardzo źle wpływa na społeczeństwo. Takie działanie kreuje fałszywe opinie, a to musi się zmienić. Nie możemy dopuścić do tego, aby polska opinia społeczna była budowana na kłamstwie i manipulacji - zaznaczył Dominik Tarczyński.

Poseł PiS proponuje wysokie kary za kłamstwa rozpowszechniane w przestrzeni publicznej.

- Wszyscy ci, którzy zarobili na takim fałszywym newsie np. 1,5 mln zł, powinni to oddać i dodatkowo zapłacić drugie 1,5 mln zł. 100 proc. kary za to, co zarobili na kłamstwie. Wiemy, kto jest ojcem kłamstwa w przypadku wpisu posłanki Gajewskiej i nie możemy pozwalać na to, aby wolna demokratyczna Polska, z wielowiekową tradycją, była teraz wykorzystywana i opierana na kłamstwie - mówił Tarczyński w toruńskiej rozgłośni.

Ustawa ma karać zarówno podmiot, który przygotował i wypuścił w przestrzeń publiczną  zmyślonego newsa, ale i osoby rozpowszechniające go. - Chciałbym, aby ustawa, którą przygotowuję, dotyczyła wszystkich, tj. posłów, sędziów, prokuratorów, polityków czy osoby publiczne. Oprócz odpowiedzialności finansowej chciałbym, aby sądy miały prawo orzekać o tym, by osoba publiczna, która w publicznym wystąpieniu czy wpisie internetowym kłamała, była zobowiązana sądowo do zaprzeczenia, wyprostowania i przeproszenia, czyli żal za grzechy i zadośćuczynienie- podkreślał poseł Tarczyński.

W ubiegłym tygodniu Sejm rozpoczął wakacje. Kolejne posiedzenie parlamentu zaplanowano na 12 września. Dopracowana ustawa autorstwa Dominika Tarczyńskiego mogłaby trafić pod obrady dopiero jesienią.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: fake newsy, fake news, Dominik Tarczyński

Komentarze (11) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia