SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Prawie połowa Polaków nie ufa lekarzom

Z roku na rok Polacy tracą zaufanie do lekarzy. W Europie mniejsze zaufanie do przedstawicieli tej profesji wykazują jedynie Rosjanie - wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.

<!-- 1.2644s -->

Lekarzom ufa w Polsce 57% ankietowanych, podczas gdy średnia w Europie wynosi 76%. Mniejszym zaufaniem medycy darzeni są jedynie w Rosji (47%). Poniżej średniej jest też Rumunia (63%) i Portugalia (75%).

Natomiast największym zaufaniem lekarze cieszą się w Finlandii (89%), Holandii (87%), Szwajcarii (86%), Belgii (84%) i Słowenii (84%).
 

W Polsce zaufanie do lekarzy od kilku lat systematycznie spada. W 2012 r. przedstawicielom tej profesji ufało 64% ankietowanych, a w 2011 r. – 73%.

Respondenci zostali także zapytani o zaufanie do pielęgniarek i farmaceutów. Zaufanie do tych pierwszych deklaruje 76% Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi 82%. Najmniejsze zaufanie do pielęgniarek mają Rumuni (51%), a poniżej europejskiej średniej są też Rosjanie (55%) oraz Portugalczycy (77%). Pielęgniarki największym zaufaniem cieszą się wśród mieszkańców Finlandii (94%), a także Francji, Holandii oraz Słowenii (92%).

Farmaceutom ufa w Polsce 78% badanych wobec średniej europejskiej wynoszącej 80%. Najmniejszym zaufaniem farmaceuci cieszą się w Rosji (57%), a największym – w Finlandii (93%), Belgii (89%) i Szwajcarii (87%).

Trzynasta edycja badania European Trusted Brands została przeprowadzona przez Reader’s Digest w 12 krajach europejskich (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia i Szwajcaria). Wzięło w niej udział 18 314 respondentów. Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

W Polsce badanie przeprowadzono metodą on-line. Analizie poddano 1049 ankiet.

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa Polaków nie ufa lekarzom

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
A 90% ufających lekarzom nigdy u żadnego się nie leczyła…
11 3
odpowiedź
User
Miś Uszatek
Gdyby lekarze pracowali tak jak dziennikarze (etaty dla kolegów i rodziny, którzy nic nie umieją, ale ich imie to bezczelność, wykorzystywanie do pracy stażystów z przedszkola, którzy nic nie umieją itp) to co drugi pacjent chory na katar by umierał.
1 0
odpowiedź
User
olo
a dlaczegoz by to mieli ufac, w koncu stanowia zagrozenie dla zdowia pacjenta
2 5
odpowiedź
User
Obywatel
Osobiście moje doświadczenia z lekarzami nie były złe, jednak wielu znajomych miało szereg problemów zdrowotnych wynikających z błędnie postawionych diagnoz bądź źle przeprowadzonych zabiegów. Co do pielęgniarek to niestety miałem bardzo przykre przejścia. Arogancja, brak profesjonalizmu oraz szereg błędów, np. 15 wkuć w ręce zanim szanowne Panie odnalazły żyły...
2 0
odpowiedź
User
jarosz
Inżynier do inżynier:, jak sobie przypomnę jakim jestem inżynierem to aż się boję iść do lekarza
4 1
odpowiedź
User
Michal
Z roku na rok, polacy tracą zaufanie to ... wszystkich innych polaków. I słusznie.
3 1
odpowiedź
User
specjaliści pojechali
To i gorsi lekarze pozostali i temu tak się dzieje. Ale tam- zostawmy nagonkę na lekarzy. Teraz dawajcie ankietę "Czy wierzy i ufa pan/pani politykom"
2 0
odpowiedź
User
Marta
ja kilkukrotnie trafiłam na wspaniłych lekarzy, więc jak najbardziej ufam. Jednak zetknęłam się również z beznadziejną panią ginekolog, która pomimo prawidłowego t3 i t4 stwierdzila u mnie chora tarczyce.. na szczescie znam sie troche na tym, wiec obyło sie bez niepotrzebnego leczenia, a była tylko mała awantura... jak ta kobieta skonczyła medycynę? mam mieszane uczucia
3 0
odpowiedź
User
Jan
Największą opinie lekarzom psuja ci lekarze którzy pracują w komisjach lekarskich.Powiem tak;jest to elita tzw. odpadów co nie mogą sobie poradzić w zawodzie,pokończą jakieś kursy i pokazują na co ich stać i jak można upokorzyć człowieka za darmowe pieniądze.
2 0
odpowiedź
User
dr.Patelnia
Niestety , konowałów dziś wśród lekarzy nie brakuje. To jest wręcz przerażające.
2 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry