SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polska w czołówce niechlubnego rankingu homofobii w krajach UE

Polska zajęła przedostatnie miejsce spośród krajów UE w rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe. W zestawianiu ILGA Europe - obejmującym także kraje spoza Unii Europejskiej - czołowe miejsca zajmują Malta, Belgia i Norwegia.

Article

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W wymienionych kategoriach, Polska zebrała łącznie 18 punktów na 100 możliwych. Zero punktów otrzymaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

Polska należy do grupy 6 europejskich państw należących do UE, w których dwie osoby tej samej płci nie mogą zalegalizować swojego związku, czy to w formie ślubu, czy też związku partnerskiego. Podobna sytuacja prawna występuje w Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Litwie i Łotwie. W Polsce brakuje także prawodawstwa chroniącego przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji.

Najwięcej, bo 91 punktów i tytuł najbardziej tolerancyjnego wobec osób LGBTI  kraju uzyskała Malta (kraj gdzie z kolei obowiązuje  np. całkowity zakaz aborcji). Podium uzupełniają Belgia (79 punktów), Norwegia (78 punkty) oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja (po 73 punkty).

Na przeciwległym krańcu znalazły się Azerbejdżan, Armenia i Turcja, uzyskując odpowiednio 5,7 i 9 punktów. Spośród krajów Unii Europejskiej, gorzej od Polski w zestawieniu wypada tylko Łotwa (16 punktów). Lepiej od Polski wypadają na przykład Węgry z wynikiem 47 punktów (w tym kraju legalne jest zawieranie związków partnerskich przez pary jednopłciowe) czy Ukraina, która uzyskała 21 punktów.

Ranking ILGA Europe wskazuje poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych) publikowany jest co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (tzw. IDAHOT).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska w czołówce niechlubnego rankingu homofobii w krajach UE

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Barto
Polska jedyny z nielicznych normalnych krajów w EU pod tym względem. Kraj z mocnymi wartościami chrześcijańskimi to kraj z przyszłością. Wysarczy porównać jak wyglądają ulice np Paryża czy Birmingham i jak Wrocławia czy Krakowa. Brawo Polacy!
29 49
odpowiedź
User
Maja
Jesteśmy w sprawie niezgody na promocję homoseksualizmu w niezłym towarzystwie Monaco i Liechtensteinu !!! Obyśmy jeszcze tylko dorównali tym obu krajom zamożnością!!
11 19
odpowiedź
User
Waidmanns
Jestem calkowicie przeciwny homofobii i wszelkim innym uprzedzeniom.Uwazam,ze kazdy ma prawo do wlasnego zycia i wlasnego szczescia jesli to nie robi krzywdy drugiej osobie.Bardzo sie ciesze,ze Norwegia nalezy do otwartych,tolerancyjnych krajow.
33 7
odpowiedź
User
K
Nie ogarniam. Jak robiony jest ten ranking? Mam 20 kilka lat, znam sporo gejów i kilka lesbijek, nie zauważyłem żeby komuś źle się żyło u nas. Jest coraz więcej marszow równości itd. Nikt z moich znajomych hetero też nie ma nic przeciwko takim ludziom. Ok do ślubów długa droga, ale oczywiście bez podstawnie robią z nas najgorszych...
15 8
odpowiedź
User
K
A no i zapomniałem. Nikt z tych znajomych też nie narzekał mi żeby dostał w mordę/bluzgał za bycie homo....to jest jeden procent ludzi, skrajność.
6 5
odpowiedź
User
Mat
Gdyby zrobić analogiczny ranking o traktowaniu katolików w naszym kraju wynik byłby dużo gorszy. Dziś bycie LGBT jest trendy, a bycie katolikiem passe i zdecydowanie częściej są prześladowania za wiarę niż za orientację seksualną. No ale tak to jest, jak się wykonuje jakieś tendencyjne sondaże ze z góry ustaloną tezą...
12 18
odpowiedź
User
formaldehyd
Niechlubne to jest raczej bycie na bakier z nauką i tworzenie bytów nad potrzeby jak np . lgbtiqwertyetc.
10 4
odpowiedź
User
obnażanie lewicowej głupoty
Może jeszcze mamy pozwalać aby mniejszości seksualne narzucały swój styl większości? - tak nie będzie. Nie ma możliwości propagowania tego typu rzeczy, bo są one zaprzeczeniem natury, wymyślonym tworem ludzkiej głupoty, która wzięła się z dobrobytu. Z takich związków nie ma dzieci, związki te są bardziej rozwiązłe od tych heteroseksualnych. Ci, którzy są prawdziwie homoseksualni od urodzenia zwykle wstydzą się tego i się z tym kryją i nie będą się z tym obnosić na demonstracjach - otoczenie będzie miało do takich osób tolerancję, zgoda. Zaś ci, którzy postanowili sobie ot tak, że są homo są często agresywni na demonstracjach, robią z siebie cierpiętników, udają pokrzywdzonych przez los i przez życie - tak właśnie wyglądają te demonstracje, istny teatrzyk, chcą aby homoseksualizm( i inne odchylenia) był normą, czymś powszechnym niemal tak jak udało się z feminizmem( myślisz, że masz do czynienia ze zwykłą kobietą, a w związku niespodzianka - mówi ci, że nie chce dzieci, bo stawia na karierę i samorealizacje, rządzi się i dyktuje swoje warunki, dziecko może poczekać, kariera ważniejsza, matkowanie przestaje być modne i wciska kit, że niby kocha swojego partnera - chyba wtedy tylko, gdy się mu powodzi i ma duże pieniądze). Lewica wszystko wywraca do góry nogami, zamienia role społeczne, ingeruje( na niekorzyść) w takie kwestie życiowe człowieka, gdzie nie powinno się ingerować - aborcje, eutanazje, zawieranie związków partnerskich jednopłciowych, wspieranie środowisk LGBTQ+. Chcą czynić świat pozornie lepszym, a w rzeczywistości psują go poprzez właśnie tego typu działania.
8 7
odpowiedź
User
Pankracy
Niezły wynik.
Ciągle jeszcze jesteśmy normalnym krajem.
5 4
odpowiedź
User
rafal
Polska jedyny z nielicznych normalnych krajów w EU pod tym względem. Kraj z mocnymi wartościami chrześcijańskimi to kraj z przyszłością. Wysarczy porównać jak wyglądają ulice np Paryża czy Birmingham i jak Wrocławia czy Krakowa. Brawo Polacy!
hahaha
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing