WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

76 tys. widzów programu Joanny Wrześniewskiej-Sieger „Pod pressją”

Reporterka Polsat News ukarana przez sąd za nieujawnienie danych informatora. „Nie mogłam inaczej”

2017-10-06 A A A KOMENTARZE: 13 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Sąd w Łodzi podtrzymał w czwartek karę 6 tys. zł dla Ewy Żarskiej, reporterki Polsat News, za nieujawnienie danych informatora, który pomógł jej w przygotowywaniu głośnego reportażu „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać”. Karę wcześniej nałożyła prokuratura, lecz dziennikarka odwołała się.

Reporterka Polsat News ukarana przez sąd za nieujawnienie danych informatora. „Nie mogłam inaczej”

Reportaż Żarskiej został wyemitowany 18 stycznia br. na antenie Polsat News i relacjonował dziennikarskie śledztwo w sprawie pedofila Krzysztofa P., który latami opisywał w mailach swoją działalność - rzekome porwania, gwałty i morderstwa kilkuletnich dziewczynek. Dziennikarka przez pół roku prowadziła śledztwo w tej sprawie i dotarła do nowych informacji.

Dzięki dziennikarskiemu śledztwu Krzysztof P. został zatrzymany w Rosji, gdzie czeka teraz w areszcie domowym na decyzję o ekstradycji. Ewa Żarska dostała podziękowania od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premier Beaty Szydło. Została też nominowana do nagrody MediaTory 2017 - właśnie za ten reportaż.

Prokuratura w Łodzi zdecydowała jednak, że dziennikarka powinna udostępnić jej dane tajnego informatora, niezwykle istotnego dla powstania materiału. Gdy dziennikarka odmówiła, nałożono na nią grzywny w łącznej wysokości 6 tys. zł. Ewa Żarska odwołała się od tej kary do sądu, lecz ten utrzymał ją w mocy. - Nie chcę tego komentować, ja po prostu nie mogłam złamać dziennikarskiej tajemnicy i ujawnić danych informatora - mówi dla Wirtualnemedia.pl reporterka. Jak się dowiadujemy, sprawa jest o tyle kuriozalna, że dane informatora ma prowadząca postępowanie policja, która dotychczas (współpracując z prokuraturą) nie przekazała ich prokuratorowi. - A wydawało mi się, że w praworządnym kraju powinno karać się przestępców a nie tych, którzy pomagają w ich namierzeniu - napisała dziennikarka na swoim facebookowym profilu.

Rodzima stacja reporterki – jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl – zapewnia jej opiekę prawną w tej sprawie. Oficjalnie jednak stacja nie komentuje czwartkowej decyzji sądu.

We wrześniu 2017 Polsat News plasował się na szóstym miejscu pod względem oglądalości wśród stacji tematycznych, z wynikiem na poziomie 1,14 proc.

Autor: jk

Wiecej informacji: Polsat News, Mała prosiła, żeby jej nie zabijać

Komentarze (13) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia