WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Rząd z władzami TV Biełsat opracują nową, kompromisową formułę stacji

Gorący temat

TVN: KRRiT ma nieobiektywny i niestaranny raport o relacjach TVN24, przygotował go współpracownik TV Trwam

22

Represje wobec dziennikarzy TV Biełsat za pokazywanie protestów przeciwko białoruskiej władzy

2017-03-20 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Władze przeprowadziły w weekend zatrzymania ekip telewizji Biełsat w czterech różnych miastach na terenie całej Białorusi. Dziennikarzy po kilku godzinach przesłuchań zwalniano, lecz - według relacji niezależnych mediów - doszło także do pobicia jednej z operatorek i reportera, a współpracowniczce TV zagrożono odebraniem dziecka.

Represje wobec dziennikarzy TV Biełsat za pokazywanie protestów przeciwko białoruskiej władzy

Biełsat to wchodzący w skład TVP kanał telewizji satelitarnej, nadający w języku białoruskim. Jako telewizja niezależna od białoruskiej władzy, pokazuje teraz antyrządowe protesty, co nie podoba się rządzącym. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, w sobotę zatrzymano dziennikarzy Biełsatu w Nowopołocku, Kobryniu, Borysewie (tu podczas relacji na żywo), Mozyrze. Niszczono im sprzęt, albo wręcz zabierano. Zatrzymywanym dziennikarzom wmawiano, że ich samochody "przypominają kradzione". Wszystkich dziennikarzy zatrzymywano w drodze na miejsce protestów, które mieli relacjonować. Informacje o zatrzymaniu pojawiały się na twitterowym koncie TV Biełsat.

Ostatecznie zatrzymanych zwolniono po paru godzinach, jednak doszło do pobicia dwójki dziennikarzy, miały też miejsce przypadki niszczenia sprzętu. W Kobryniu pobito dwoje dziennikarzy: Alesia Liauczuka i Miłanę Charytonawą. Zapowiedziano im także, że "takich jak oni trzeba zabijać".

Szykany rozciągnięto także na współpracowników TV Biełsat. Łarysie Szczyrakowej, współpracowniczce stacji mieszkającej w Homlu, zagrożono zabraniem syna. Powodem miałyby być częste zatrzymania dziennikarki przez milicję, związane z jej pracą dla Biełsatu. Jej rodzinie grożono z tego samego powodu nadaniem statusu niebezpiecznej ze względów społecznych.

Od 17 lutego na Białorusi trwają protesty przeciwko złym warunkom ekonomicznym. Ich uczestnicy domagają się pracy, demokratyzacji i wyborów. Władze starają się nie pokazywać ich w mediach.

Autor: jk

Wiecej informacji: represje wobec dziennikarzy, TV Biełsat

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia