WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Rząd z władzami TV Biełsat opracują nową, kompromisową formułę stacji

Gorący temat

Michał Mońko nowym dyrektorem radiowej Jedynki, zastąpił Rafała Porzezińskiego

20

Represje wobec dziennikarzy TV Biełsat za pokazywanie protestów przeciwko białoruskiej władzy

2017-03-20 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Władze przeprowadziły w weekend zatrzymania ekip telewizji Biełsat w czterech różnych miastach na terenie całej Białorusi. Dziennikarzy po kilku godzinach przesłuchań zwalniano, lecz - według relacji niezależnych mediów - doszło także do pobicia jednej z operatorek i reportera, a współpracowniczce TV zagrożono odebraniem dziecka.

Represje wobec dziennikarzy TV Biełsat za pokazywanie protestów przeciwko białoruskiej władzy

Biełsat to wchodzący w skład TVP kanał telewizji satelitarnej, nadający w języku białoruskim. Jako telewizja niezależna od białoruskiej władzy, pokazuje teraz antyrządowe protesty, co nie podoba się rządzącym. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, w sobotę zatrzymano dziennikarzy Biełsatu w Nowopołocku, Kobryniu, Borysewie (tu podczas relacji na żywo), Mozyrze. Niszczono im sprzęt, albo wręcz zabierano. Zatrzymywanym dziennikarzom wmawiano, że ich samochody "przypominają kradzione". Wszystkich dziennikarzy zatrzymywano w drodze na miejsce protestów, które mieli relacjonować. Informacje o zatrzymaniu pojawiały się na twitterowym koncie TV Biełsat.

Ostatecznie zatrzymanych zwolniono po paru godzinach, jednak doszło do pobicia dwójki dziennikarzy, miały też miejsce przypadki niszczenia sprzętu. W Kobryniu pobito dwoje dziennikarzy: Alesia Liauczuka i Miłanę Charytonawą. Zapowiedziano im także, że "takich jak oni trzeba zabijać".

Szykany rozciągnięto także na współpracowników TV Biełsat. Łarysie Szczyrakowej, współpracowniczce stacji mieszkającej w Homlu, zagrożono zabraniem syna. Powodem miałyby być częste zatrzymania dziennikarki przez milicję, związane z jej pracą dla Biełsatu. Jej rodzinie grożono z tego samego powodu nadaniem statusu niebezpiecznej ze względów społecznych.

Od 17 lutego na Białorusi trwają protesty przeciwko złym warunkom ekonomicznym. Ich uczestnicy domagają się pracy, demokratyzacji i wyborów. Władze starają się nie pokazywać ich w mediach.

Autor: jk

Wiecej informacji: represje wobec dziennikarzy, TV Biełsat

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia