WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Uber zanotował wzrost liczby klientów na proteście taksówkarzy. „Efekt odwrotny do zamierzonego”

Rząd chce, żeby UKE blokował Ubera i inne aplikacje przewozowe bez licencji. Ma to wyrównać warunki konkurencji z taksówkami

2017-06-10 A A A KOMENTARZE: 13 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zgłosiło wniosek o wprowadzenie przepisów pozwalających władzom blokować platformy internetowe (m.in. aplikacje mobilne), które pośredniczą w usługach przewozowych bez licencji. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. Ubera.

Rząd chce, żeby UKE blokował Ubera i inne aplikacje przewozowe bez licencji. Ma to wyrównać warunki konkurencji z taksówkami

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, odpowiadając na pytania fundacji Panoptykon, nowe przepisy mają umożliwić „blokowanie programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków służących zlecaniu przewozów w przypadku, gdy czynności te są realizowane przez podmiot nieposiadający licencji w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym do przewozów powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób oraz taksówką”. Taką blokadę nakładałby Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek Głównego Inspektora Transportu Drogowego

Nowe przepisy mają zostać wprowadzone poprzez nowelizację Ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw dotyczących przewozów. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wniosek w tej sprawie skierowało 10 kwietnia br.

Celem jest wprowadzenie do prawa definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na taką usługę. Ma to wyrównać warunki konkurencji między różnymi podmiotami z tej branży.

Chodzi przede wszystkim o korporacje taksówkarskie oraz aplikacje takie jak Uber. Od paru lat taksówkarze ostro protestują przeciw Uberowi, podkreślając, że współpracują z nim kierowcy bez licencji, którzy jeżdżą za dużo niższe stawki. W poniedziałek w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu odbyły się duże manifestacje taksówkarzy w tej sprawie.

W kwietniu br. trybunał we Włoszech przychylił się do zarzutów korporacji taksówkarskich, że Uber narusza zasady uczciwej konkurencji, co postawiło pod znakiem zapytania jego dalszą działalność w tym kraju. W lipcu ub.r. Uber z podobnych przyczyn wycofał się z rynku węgierskiego.

W lutym br. Uber uruchomił w Warszawie aplikację UberEats, w której można zamawiać dostawy posiłków z wybranych restauracji.

Autor: tw

Wiecej informacji: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, UKE, Uber, aplikacja przewozowa, taksówka

Komentarze (13) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia