WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Mateusz Morawiecki: w tym roku uszczelnienie VAT przyniesie 20 mld zł

Gorący temat

Magdalena Ogórek oskarża dyrektora Muzeum Polin o zniesławienie na wystawie o antysemityzmie

0

Rząd liczy na 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT

2017-09-19 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Budżet państwa może zyskać w ciągu dziesięciu lat 11,76 mld zł dodatkowych dochodów z kolejnego uszczelnienia systemu VAT - wynika z oceny skutków regulacji noweli ustawy o VAT.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

W 2018 roku budżet może zyskać 174,4 mln zł, a w 2019 roku 374,46 mln zł.

Zmiany polegają m.in na wprowadzeniu obowiązku stosowania przez podatników nowego rodzaju kas rejestrujących umożliwiających, oprócz zapisu w pamięci kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacji z kas rejestrujących, z prowadzonej ewidencji oraz o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas, które zaistniały podczas ich użytkowania, do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

System ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas rejestrujących w celach analitycznych i kontrolnych.

"Wprowadzenie tego rozwiązania wymusi bardziej rzetelną ewidencję obrotu i kwot podatku VAT. Ponadto dodatkowym celem wprowadzenia tego narzędzia jest wzmocnienie czynnika kontrolnego w systemie ewidencji obrotu - podatnik będzie miał świadomość, że jego działalność podlega monitorowaniu przez cały okres prowadzenia działalności" - napisano w osr.

Wprowadzony zostanie obowiązek stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących w następujących branżach: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Nowela ustawy przewiduje refundację (w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), nie więcej niż 1000 zł) w przypadku nabycia nowego rodzaju kas.

Planuje się, że przepisy ustawy wejdą w życie w I kwartale 2018 roku.

Autor: pr / zp / megafon

Wiecej informacji: VAT, budżet państwa

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia