WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Otwarto nową salę dla mediów w parlamencie, dziennikarze narzekają, że jest za mała

Sejm żąda od „Super Expressu” sprostowania podrasowanego zdjęcia marszałka Kuchcińskiego

2017-01-11 A A A KOMENTARZE: 13 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Biuro prasowe Kancelarii Sejmu wysłało do redakcji „Super Expressu” żądanie sprostowania przerobionej fotografii marszałka Marka Kuchcińskiego. - Pojęcia nie mam, co z tym zrobić, ponieważ do tej pory nie przestałem się śmiać - mówi dla Wirtualnemedia.pl Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny gazety.

Sławomir Jastrzębowski, fot. Andrzej Lange/Super Express Sławomir Jastrzębowski, fot. Andrzej Lange/Super Express

Marszałkowi nie spodobała się fotografia, jaką „Super Express” zamieścił przy artykule z 14 grudnia 2016 roku, pt. „Krętacz Kuchciński rozdał gigantyczne nagrody”. Na zdjęciu jego twarz jest podkolorowana i w kilku miejscach rozświetlona pojedynczymi błyskami.

W imieniu Marka Kuchcińskiego sprostowanie przysłał do redakcji „Super Expressu” Andrzej Grzegrzółka, szef biura prasowego Kancelarii Sejmu. Zamieścił je na Twitterze wicenaczelny dziennika - Hubert Biskupski.

- Faktem bezspornym jest, że nie jest to zdjęcie oryginalne, tylko poddane obróbce cyfrowej, retuszowi, fotomontażowi. (…) Dodano na zdjęciu następujące elementy: trzy rozbłyski światła  (…), róż na prawym policzku, umalowana na czarno rzęsa widocznego lewego oka, umalowana na czarno lewa brew” - wylicza w piśmie Andrzej Grzegrzółka, żądając „sprostowania zdjęcia”.

>>> Zobacz wszystkie okładki „Super Expressu”

- Marszałek Marek Kuchciński lubi ładne zdjęcia, bo za prawdziwe, które uznał za nieładne zakazał mojemu fotoreporterowi wstępu do Sejmu. Rozumiemy to i szanujemy, choć się z tym nie zgadzamy. Wychodząc naprzeciw Panu Marszałkowi publikujemy jego zdjęcia wyłącznie ładne, nawet nieco je graficznie upiększając. Jest dla nas sporym zaskoczeniem, że te nieco upiększone zdjęcia też mu się nie podobają. Ze swojej strony mogę obiecać, że zespół grafików "Super Expressu" będzie poszukiwać nowych form w prezentowaniu Pana Marszałka, które zadowoliłyby jego wyrafinowane upodobania estetyczne. Pojęcia nie mam, co zrobić z tym sprostowaniem, ponieważ do tej pory nie przestałem się śmiać. Przekażę je naszemu prawnikowi - mówi Wirtualnemedia.pl Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny „Super Expressu”.

- Kancelaria Sejmu stoi na stanowisku, że przerobione zdjęcie może tak samo wprowadzać Czytelników w błąd jak informacja o charakterze tekstowym. Prawo prasowe nie ogranicza wniosków o sprostowanie wyłącznie do form pisemnych. Oczekiwana przez Kancelarię Sejmu forma sprostowania tego elementu publikacji z 14 grudnia ub. r. ma polegać na wydrukowaniu na stronie 7 dziennika "Super Express" zdjęcia, którego użyto jako ilustracji do wskazanego artykułu oraz zdjęcia oryginalnego, przed dokonaniem na nim korekty obrazu - fotomontażu. Zgodnie z wnioskiem Kancelarii Sejmu zdjęcia mają zostać wydrukowane obok siebie i podpisane odpowiednio „Zdjęcie oryginalne” oraz „Zdjęcie retuszowane” - napisał w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl niepodpisany z nazwiska przedstawiciel Biura prasowego Kancelarii Sejmu.

W piśmie czytamy też, że wątek fotografii był pobocznym wątkiem sprostowania nadesłanego do „Super Expressu”. „W głównym wątku pismo dotyczyło nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomego wprowadzenia w błąd redakcji przez Kancelarię Sejmu w sprawie nagród przyznanych wicemarszałkom Sejmu” - informuje biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: Sejm, Super Express, Marek Kuchciński, Sławomir Jastrzębowski

Komentarze (13) Dodaj komentarz

 1. USTAWA z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe (Dz.U. 1984 Nr 5 poz. 24 z późn zm.)

  Art. 31a. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym.

  ****

  Fotografia sama w sobie może w stanowić nośnik wiadomości (sama w sobie wiadomością jednak nie jest). Więc w szczególnych przypadkach wiadomość zawarta w fotografii może zostać sprostowana (np. szyld, bądź reklama, która została na fotografii przerobiona w ten sposób, że stanowi "wiadomość nieprawdziwą" - np. przerobiono sfotografowany numer telefonu przedsiębiorstwa tak, by kierował klientów do konkurencji).

  Fotografia portretowa nie jest jednak wiadomością i do niej stosujemy ogólne przepisy k.c., które opisują dobra osobiste. Pamiętając, że dobra osobiste osób publicznych chronione są mniej, niż osób prywatnych. I uwzględniając zarówno kontratyp satyry, jak i kontratyp krytyki osób publicznych.

  ***

  To, czy osoba "ładnie wygląda" na zamieszczonej fotografii, której dodano, w powiązaniu z tekstem dotyczącym otrzymywania pieniędzy, pewne elementy satyryczne, nie podlega "sprostowaniu".
  Możliwa jest droga powództwa o ochronę dóbr osobistych (wizerunku). Która w przypadku polityka, jest zazwyczaj drogą do przegranego procesu.

  Humorystycznie: wyobrażacie sobie wszystkie "gwiazdki", które pod pretekstem "sprostowania" domagają się publikacji swoich zdjęć, kolejno: w makijażu, bez makijażu, w spodniach, sukience, spódniczce, etc. Bo każde kolejne zdjęcie jest "wiadomością nieprawdziwą" (No ja tak, nie wyglądam!).

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia