SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po skargach na materiały „Wiadomości” o NGO-sach szef KRRiT zaapelował do prezesa TVP o bezstronność i rzetelność

W odpowiedzi na skargę 135 przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych na serię materiałów „Wiadomości” TVP1 w krytycznym tonie opisujących działalność niektórych NGO-sów przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwrócił się do prezesa Telewizji Polskiej o wprowadzenie stosownych procedur umożliwiających przestrzeganie zasad bezstronności, rzetelności i pluralizmu.

Pod koniec października i na początku listopada ub.r. w „Wiadomościach” pokazano serię materiałów w krytycznym tonie opisujących model działania i dofinansowywanie ze środków publicznych niektórych organizacji pozarządowych m.in. związanych z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, córką obecnego prezesa TK Różą Rzeplińską oraz Zofią Komorowską, córką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na początku listopada skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na kilka pierwszych materiałów z tego cyklu złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, według której te relacje naruszyły zasady bezstronności, wyważenia i niezależności zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji. - Kampania wymierzona w sektor organizacji pozarządowych jest działaniem na szkodę dobra publicznego, którego media publiczne zobowiązane są chronić - oceniła HFPC.

Ponadto przedstawiciele ponad 100 organizacji pozarządowych we wspólnym oświadczeniu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec „trwającej od kilku dni kampanii zniesławiania i oczerniania działaczy pozarządowych, zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i III sektora”. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował w tej sprawie pismo z zastrzeżeniami do przewodniczącego KRRiT. - Zaistniała sytuacja może budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia poszanowania konstytucyjnej wolności zrzeszania się wyrażonej w art. 58 Konstytucji RP i wydaje się nie sprzyjać budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, opartego m.in. na aktywności organizacji pozarządowych - ocenił RPO.

Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pod koniec listopada w wywiadzie w TVP1 mocno skrytykował tę serię materiałów o organizacjach pozarządowych. Ocenił, że te relacje są mało profesjonalne i kompromitujące dla TVP, a jedno z pytań rozmawiającego z nim dziennikarza „Wiadomości” ocenił jako klasyczny przykład manipulacji i propagandy. - W państwa stacji, w TVP, od pewnego czasu próbuje się zupełnie niepotrzebnie prowadzić krucjatę przeciw sektorowi pozarządowemu - powiedział. Następnego dnia przekazał swoje zastrzeżenia prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu.

W poniedziałek Helsińska Fundacja Praw Człowieka poinformowała, że otrzymała list od przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego. Poinformował on, że TVP nie zgodziła się z zarzutami postawionymi w kontekście materiałów „Wiadomości” o NGO-sach. Publiczny nadawca zapewnił, że jego dziennikarze doceniają rolę organizacji pozarządowych i wspierają działalność edukacyjną, charytatywną oraz ich rolę w kształtowaniu społeczeństwa demokratycznego i obywatelskiego. - Z wyjaśnień nadawcy wynika także, iż celem podjęcia tematyki finansowania konkretnych fundacji z publicznych środków było m.in. umożliwienie widzom dokładniejszej kontroli organów demokratycznie wybieranej władzy - opisał Kołodziejski.

KRRiT też przeanalizowała serię materiałów „Wiadomości”. - Zabrakło informacji odnoszącej się do rzeczywistych zadań realizowanych przez te organizacje i ich społecznej roli, a także kosztów ich funkcjonowania w związku z realizacją statutowych obowiązków oraz zaangażowania się osób w nich działających. Krytyczna ocena sposobu funkcjonowania i finansowania fundacji przedstawiona została przez pryzmat związków personalnych i powiązań rodzinnych, co z kolei dało podstawę do dalszych domniemań o wzajemnym wspieraniu się bez zwracania uwagi na potrzeby społeczne i zadania stawiane tego rodzaju organizacjom - napisała Krajowa Rada.

Witold Kołodziejski poinformował, że w tej sytuacji skierował do prezesa TVP Jacka Kurskiego wystąpienie, w którym zwróciłem uwagę m.in. na zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji zasady obowiązujące w programach publicznego nadawcy, zwłaszcza takie jak bezstronność, rzetelność, pluralizm, obiektywizm, wyważenie, swobodne kształtowanie opinii publicznej. - Zwróciłem się także do Prezesa TVP SA o wprowadzenie stosownych procedur umożliwiających realizację zadań telewizji publicznej w wymienionym powyżej zakresie, w szczególności związanych z rzetelnym informowaniem o sprawach istotnych ze społecznego punktu widzenia - opisał przewodniczący KRRiT.

Pod koniec lipca ub.r. Jan Dworak, przewodniczący poprzedniego składu KRRiT, wezwał Telewizję Polską do przestrzegania przepisów nakazujących rzetelność i sprzyjanie swobodnemu kształtowaniu się podglądów - po skargach na relacje w „Wiadomościach” TVP1 ze szczytu NATO oraz rozmowę w TVP Info z udziałem Adriana Klarenbacha i senatora PO Jana Rulewskiego.

Dołącz do dyskusji: Po skargach na materiały „Wiadomości” o NGO-sach szef KRRiT zaapelował do prezesa TVP o bezstronność i rzetelność

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ała
Długo trwała ta reakcja i nie odniesie skutku.
Ale jednak jest reakcją.

A spacery świdnickie wróciły. Całkiem sporo ludzi się zebrało, jak na takie średnie miasto. To jest ważniejsze, niż słowa Rady.
odpowiedź
User
lolo
To może teraz zrobią jeszcze ścieżki zdrowia przecież z tego twoi ulubieńcy są znani.
odpowiedź
User
gość
Zaapelował - no naprawdę niesamowite apelować do dziennika PRL aby się zmienił.
odpowiedź