WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Małe polskie firmy z lżejszymi wymaganiami RODO w propozycji ministerstw Cyfryzacji oraz Przedsiębiorczości i Technologii

Automatyczna blokada usług SMS Premium trafia do prac w Sejmie

2018-02-07 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Sejm rozpoczyna prace nad przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacją ustawy prawo telekomunikacyjne. Zapewni ona m.in. lepszą ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami i nadużyciami związanymi z SMS-ami Premium. Usprawni też system ostrzegania o możliwych zagrożeniach, takich jak np. możliwe klęski żywiołowe.

Automatyczna blokada usług SMS Premium trafia do prac w Sejmie

Projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym, które mają lepiej niż dotąd chronić użytkowników przed oszustwami związanymi z usługami SMS Premium Rada Ministrów przyjęła na początku stycznia br.

Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji główny cel nowelizacji to kompleksowa ochrona konsumentów na rynku telekomunikacyjnym i wyposażenie regulatora rynku, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w dodatkowe, skuteczne narzędzia. W proponowanym kształcie pozwoli ona też na sprawniejsze ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak np. klęski żywiołowe.

W projekcie który trafił do Sejmu założono, że jeśli użytkownik nie określi maksymalnego limitu korzystania z SMS Premium, to domyślnym progiem będzie kwota 35 zł. Po jej przekroczeniu nastąpi automatyczna blokada SMS-ów Premium (obecnie taka blokada może nastąpić jedynie z inicjatywy abonenta).

Użytkownik zostanie też poinformowany o blokadzie i to od niego będzie zależało czy chce ją usunąć. Oprócz limitu w wysokości 35 zł użytkownicy będą mogli ustalić próg dla SMS Premium na poziomie 0, 100 oraz 200 zł.

W myśl nowych przepisów dodatkowym zabezpieczeniem użytkowników ma być obowiązek informowania ich przez usługodawcę z jaką ofertą mają do czynienia i jakie opłaty są z nią związane. Ponadto dane dotyczące dostawcy usługi Premium mają się obligatoryjnie znaleźć na rachunku telefonicznym dostarczanym użytkownikowi przez operatora.

W projekcie przewidziano także wysyłanie abonentom bezpłatnych SMS-owych komunikatów o zagrożeniach na obszarze ich zamieszkania. Określenie obszaru występowania zagrożenia oraz treści komunikatu SMS będzie zapewniane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo jak szybko nowelizacja prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie. Przy szybkim procedowaniu nowych przepisów może się to stać jeszcze w I kwartale br.

Autor: ps

Wiecej informacji: Ministerstwo Cyfryzacji, SMS Premium, blokada, Sejm

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia