SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Social media: co wydarzyło się w 2017 roku, jaki będzie 2018 rok?

W ramach naszego cyklu podsumowań bieżącego roku w mediach i marketingu przedstawiamy pierwszą część wypowiedzi na temat mediów społecznościowych. Wypowiadają się menedżerowie z Mint Media, GetHero, Ideo Force, K2, Wyborcza.pl, 121 PR, Grupa Interia.pl, John Pitcher, Truly, The Digitals i Imagine.

Justyna Jarząbska, social media specialist w John Pitcher

Wydarzenie roku
W Polsce zdecydowanie wydarzeniem roku był kryzys marki Tiger. Buzz w internecie, który z dnia na dzień rósł w siłę, był nie do przebicia. Nie skończyło się to na samych mediach społecznościowych, sytuacja była szeroko komentowana w mediach tradycyjnych. W Polsce nie było jeszcze kryzysu w social media na taką skalę, co Tigera.

Na świecie to przede wszystkim liczba 2 miliardów użytkowników Facebooka!

Sukces roku
Ten sam sukces w Polsce i na świecie - InstagramStories - mimo, że wprowadzone pod koniec ubiegłego roku, to w 2017 r. zyskało niemałą popularność i z łatwością wyprzedziło Snapchata.

Porażka / rozczarowanie roku
Na rodzimym podwórku największą porażką okazał się teaser kampanii Reserved i piękna DeeDee szukająca Wojtka. Cyniczne manipulowanie emocjami użytkowników nie wróży nic dobrego.

Tyle mówi się o autentyczności, prawdziwości przekazu, a niektórzy nadal stawiają na fake news w mediach społecznościowych. Viral zdecydowanie odniósł sukces pod względem zasięgów, ale w żadnym stopniu nie przekształciło się to na pozytywne postrzeganie markiReserved.

Rozczarowaniem roku w skali globalnej okazały się wyniki Snapchata, któremu najwyraźniej na chwilę się „przysnęło”. To wciąż dobre medium do komunikowania się z pokoleniem Z, ale utraciło ono starszą grupę odbiorców, która bardzo chętnie przeniosła się na Instagram Stories.

Człowiek roku
Niby w Polsce, a jednak poza - Krzysztof Gonciarz. Sukces na Patronite, zbudowanie społeczności swoich odbiorców i ciągłe pozyskiwanie nowych widzów. Można też powiedzieć, że to dzięki niemu rozpoczęła się wśród polskich youtuberów moda na vlogi.

Na świecie: ElonMusk i Mark Zuckerberg. Wybory dość oczywiste, ale warto przypomnieć, jak Mark podczas swojej transmisji na żywo skrytykował podejście Elona Muska do sztucznej inteligencji, co rozpoczęło dyskusję gigantów.

Serwis / kampania / projekt roku
Po pierwsze, kampania nowego sezonu „Stranger Things” na Netflixie - idealne dopasowanie mediów społecznościowych i kreatywne wykorzystanie ich możliwości - soczewka na Snapchacie, algorytmy na Spotify, stworzenie specjalnej gry.

Po drugie, Heineken i to, że problemy społeczne możemy przegadać przy piwie. Ludzie o skrajnie różnych poglądach mieli za zadanie poznanie się, wspólne zbudowanie baru i wypicie piwa. W mediach społecznościowych zrobiło się o tym głośno – ponad 3 miliony wyświetleń przez kilka dni i ponad 50 tys. udostępnień. Jak widać, eksperymenty społeczne nadal są kreatywnie niewyczerpanym formatem.

Premiera, nowość roku
Po co Facebook kupił Oculusa? Na konferencji F8 dowiedzieliśmy się, że rozpoczęto testy beta nowej aplikacji, Facebook Spaces. Ta nowość pozwoli na interakcje ze znajomymi w wirtualnej rzeczywistości. Będziemy mogli zwizualizować wspólną rozmowę przez wirtualne awatary.

Pomniejsze nowości to zdecydowanie Twitter i zwiększenie limitu znaków do 280, rozwój funkcjonalności grup na Facebooku oraz ciągłe poszerzanie możliwości reklamowych.

Trend roku
Livestreaming ciągle w trendach. Marki zaczęły wykorzystywać transmisje live na większa skalę i podchodzić do tego profesjonalnie.
Dodatkowo – Instagram Stories wkroczył ze swoimi transmisjami na żywo, które odnoszą duży sukces wśród influencerów i ich fanów.

Messenger - tutaj dużo się działo. Od chatbotów zaczynając i na reklamach kończąc. Szybka obsługa klienta dzięki prostym technologiom i nowy kanał reklamowy.

 


Edie Maciejewska, head of social media w The Digitals

Wydarzenie roku
2017 był rokiem obfitującym w zażarte dyskusje światopoglądowe i polityczne, w związku z zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA, zamachami w Europie i zmianami wprowadzanymi przez polski rząd. Wydarzenia takie jak „Wolne sądy” czy obrona Puszczy Białowieskiej wygenerowały ogromne zaangażowanie na Facebooku w obrębie zamkniętych grup i na wydarzeniach, a Instagram zaindeksował tysiące treści pod odpowiednimi hashtagami.

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji o akcji #metoo, w której kobiety opowiadały w social media o doświadczeniu molestowania seksualnego.

Sukces roku
Mamy hit YouTube’a i jego liczne przeróbki - „Despacito”.

Porażka / rozczarowanie roku
Niefortunne posunięcie Łukasza Jakóbiaka z „fejkowaniem” wystąpienia u Ellen. Część odbiorców to rozjuszyło, część rozbawiło, a i nie zabrakło teorii spiskowych dotyczących tego, że spotkanie i tak jest już ustawione. Póki co, wizualizacja nie przyniosła jeszcze efektów, chyba że liczyć pojawienie się z tym numerem, na znanym kanale h3h3.

Poważną wpadkę zaliczyło Dove i kreacja z czarnoskórą kobietą, zmieniającą się w białą po użyciu balsamu.

Rozczarowaniem jest spadek popularności Snapchata, co oczywiście jest skutkiem sklonowania jego natywnych funkcji przez Instagram. Po co nam dwie aplikacje z takimi samymi funkcjami?

Człowiek roku
Robert Lewandowski, a teraz w zasadzie już cała rodzina. Kolejne kontrakty, decyzje biznesowe i dbałość o wszystkie kanały social media, robią wrażenie i nie zapowiada się, żeby ktoś miał zdetronizować króla.

Jeśli chodzi o świat - można się z nim zgadzać lub nie, ale nie można odmówić mu szumu, który robi w social media. Znowu politycznie, czyli Donald Trump i jego Twitter. Najlepszym dowodem na jego mocną pozycję w sieci, było usunięcie konta prezydenta USA na całe… 11 minut.

Serwis / kampania / projekt roku
Kampania piwa Żywiec „Chce się Ż” i zabawa skojarzeniami opanowana do perfekcji. Moderacyjnie też dają radę. Przykład odpowiedzi:  
„- A co jest jak chce się żygać?”
- Błąd ortograficzny.”

Świat zakochał się w Instagramie, który konsekwentnie rozwijał Insta Stories, po części kopiując Snapchat. Do tego ankiety i oznaczanie postów sponsorowanych u twórców i od razu marketerzy widzą w tym kanale większy potencjał.

Premiera, nowość roku
Stories na Facebooku i w Messangerze, a do tego reklamy in-stream. Nikt nie ma wątpliwości, że formaty i modele promocji, optymalizowane muszą być pod mobile. Wprowadzenie stories, zapowiedział również YouTube.
Drobną, ale równie istotną zmianą, świadczącą o tym, że rywalizacja pomiędzy platformami nadal istnieje, było zwiększenie liczby znaków na Twitterze do 280.

Trend roku
Stories raz jeszcze, bo tego nie da się przeoczyć, ale również boty i umieszczenie reklam w Messengerze. W Polsce - wzrost wartości mikro-influencerów i instagramerów, zrzeszanych przez platformy, ale i rozszerzenie pojęcia „twórcy internetowego”. Dzięki temu, coraz częściej obserwujemy komplementarne kampanie multikanałowe.

Prognoza na 2018 rok
Automatyzacja - chatboty do obsługi klienta, szczególnie w przypadku banków, dostawców usług telekomunikacyjnych, ale i jako dodatkowy kanał trafficowania treści przez wydawców.

Myślę, że ważne będą też grupy skupione wokół marek i stories dla stron, co wskazywałoby na powrót do budowania zaangażowanych społeczności, bez rezygnowania z celów zasięgowych.

  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Dołącz do dyskusji: Social media: co wydarzyło się w 2017 roku, jaki będzie 2018 rok?

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
h
Jaka wieś... w podsumowaniu tylko o własnej firmie. Janusze biznesu. Pan z getnero mistrz samozachwytu.
odpowiedź
User
Facepalm
Pośród zachwytu buzzwordami i pierdół - wygrywa autopromocja, a szczególnie GetHero - brawo, słoma z butów.
odpowiedź
User
A
te podsumowania nie wniosły nic do mojej wiedzy, niektórym chyba pomylił się 2016 z 2017 np pisząc o algorytmach wpływającą na wybory w USA,
żal
odpowiedź