SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

W Polsce sprzedaje się coraz mniej egzemplarzy gazet i magazynów. Bauer największym wydawcą (raport)

W 2017 roku zdecydowanym liderem pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy gazet i magazynów było Wydawnictwo Bauer. Wśród 20 największych spółek wzrost zanotowało tylko Westa-Druk wydające „Tygodnik Angorę” - raport Wirtualnemedia.pl.

fot. bauer Article

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl, wynika, że największym wydawcą prasy w Polsce pozostaje niezmiennie Wydawnictwo Bauer. W 2017 roku sprzedało ono dokładnie 228 346 192 egzemplarzy swoich magazynów, o 0,45 proc. mniej niż rok wcześniej. Spółka ta ma najwięcej tytułów w swoim portfolio spośród wszystkich wydawnictw w Polsce - w ub.r. w bazie ZKDP figurowało ich 51 (rok wcześniej liczba ta wynosiła 52).

Na drugim miejscu znalazło się wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, które w zeszłym roku sprzedało łącznie 96 838 142 egz., o 9,44 proc. mniej niż rok wcześniej. Spółka ta w ub.r. w naszym kraju wydawała dwa dzienniki („Fakt” i „Przegląd Sportowy”) oraz 9 magazynów.

Podium uzupełnia wydająca dzienniki regionalne i tygodniki lokalne Polska Press Grupa z 81 095 074 egz. sprzedanych egzemplarzy (spadek o 8,94 proc.).

Z piątego na czwarte miejsce w rankingu awansowało ZPR Media. W 2017 roku spółka ta sprzedała 41 187 213 egz. swoich tytułów, co oznacza spadek względem 2016 roku o 7,59 proc.

Na piąte miejsce została zepchnięta Agora, która sprzedała 36 748 257 egz. swoich dzienników i magazynów. Wydawnictwo to zanotowało największy spadek w top 20 - wyniósł on 21.03 proc.

Jedyny wzrost sprzedanych egzemplarzy w czołowej dwudziestce (o 24,37 proc.) do 13 828 052 egz. zanotowało Westa-Druk wydające „Tygodnik Angorę”. Spółka ta znalazła się na 8. miejscu.

Wszystkie wydawnictwa w 2017 roku sprzedały łącznie 631 714 516 egz. gazet, o 9,51 proc. mniej niż w 2016 roku (aż 39,20 proc. wśród wszystkich wydawców, którzy nie załapali się do top 20). Z kolei liczba wydawanych tytułów zmalała o 28 do 271.

W rankingu wydawnictw utworzonym na podstawie średniej sprzedaży ogółem egzemplarzy wszystkich tytułów liderem w 2017 roku była wspomniana już firma Westa-Druk, która wydaje tylko „Tygodnik Angora”. W ub.r. jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła 265 924 egz., po spadku o 4,33 proc. względem 2015 roku.

Natomiast najwyżej notowaną w tej klasyfikacji grupą wydawniczą było Wydawnictwo Bauer, zajmujące miejsce drugie. Średnia sprzedaż ogółem wszystkich jego tytułów w 2017 roku wyniosła 194 835 egz., czyli o 7,07 proc. mniej niż rok wcześniej.

Podium uzupełnia Instytut Gość Media, wydający tygodnik „Gość Niedzielny” i miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”. Uśredniona sprzedaż ogółem obu tytułów wyniosła 111 700 egz., po spadku o 5,28 proc.

Również i w tym zestawieniu większość tytułów odnotowało spadki, a najwięcej straciło wydawnictwo Orle Pióro - było to 20,70 proc. do 42 163 egz.

Najwięcej zyskało tutaj tylko Polskie Wydawnictwo Rolnicze (wzrost o 12,61 proc. do 42 149 egz.).

Oba rankingi opracowane zostały na podstawie danych zawartych w deklaracjach przekazanych do Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Uwzględnione zostały w nich wszystkie płatne tytuły prasowe należące do wydawnictw i zarejestrowane w ZKDP: od dzienników aż po roczniki.

Pierwszy ranking obejmuje liczbę sprzedanych przez wydawcę w danym roku pojedynczych egzemplarzy wszystkich zarejestrowanych tytułów.

Drugi natomiast to zestawienie średnich rocznych nakładów i sprzedaży wszystkich należących do danych wydawców tytułów.

Dane Grupy Burda obejmą tytuły spółek: Burda Communications, Burda NG Polska, Burda Publishing Polska i Burda GL Polska, a Grupa Marquard zawiera tytuły należące do Marquard Media Polska i Hearst-Marquard Media.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Polsce sprzedaje się coraz mniej egzemplarzy gazet i magazynów. Bauer największym wydawcą (raport)

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ranyno przynajmniej
kilka słów prawdy,a nie:najniższy wynik w historii,największy spadek w historii,ostro w dół tych niesłusznych wiadomych gazet i mediów. A taka ciekawostka:jak myślicie,czy największym wydawcą na rynku niemieckim, francuskim, włoskim, szwajcarskim, angielskim, hiszpa ńskim,czeskim, szwedzkim, etc.etc.etc....jest zagraniczny wydawca? albo np.Bauer nie w NIemczech,a czy Rasp ma tam takie pole do popisu jak u nas?NIe,ale pamiętajcie,próby zmiany tego to zamach na umierającą i tak za tych rządów,a przedtem żywą i zdrową,demokrację.Jakie te zmiany,na ile naturalne,na ile skuteczne,zgodne z jakim prawem to osobny temat.NO ale na razie arbeiter raus u bauera..Sprzedarz jest jaka jest,ale ja wiem,że sporo osób nadal czyta prasę,czy papierową czy w necie,ale ilu kupuje,ogólna skala to już insza rzecz,tak jak z czytelnictwem w ogóle.
11 7
odpowiedź
User
Garuuu
Agora ostro w dół, ale spokojnie premie dla zarządu będą, dla pracowników będą też... kolejne redukcje, cięcia, obniżki wynagrodzeń...
21 2
odpowiedź
User
mon
Większość tych pisemek do niczego się nie nadaje, nawet do "czytania" gdzie zdjęć i reklam jest więcej niż sensownego tekstu. W Polsce dzięki PiSowi czytelnictwo powoli umiera. A pisowska szkoła zabija ciekawość do poznawania świata poprzez czytanie.
8 24
odpowiedź
User
Dodo
Niemcy uber alles, to nie jest zdrowa sytuacja dla rynku prasy w Polsce, naprawdę nie rozumiem komentarzy pełnych zachwytu nad niemiecką dominacją w tym segmencie
17 4
odpowiedź
User
xyz
otwieram jeden drogi magazyn- kilka stron reklam , przeważnie bijou, otwieram drugi drogi magazyn- ten sam układ reklam i te same reklamy, otwieram kilka kolejnych nieco tańszych ale wcale ni tanich magazynow- to samo. Otwieram , magazyny modowe i ..można się domyślić. Otwieram wreszcie magazyn pewnej pani redaktorki , która się zarzeka ze zero horoskopow i że taki to on przyjazny kobietom...te same beznadziejne reklamy. .i się dziwic , ze cos tam wydawcom spada.
19 2
odpowiedź
User
King
Agora czyli pożar w burdelu -21%.

Lud już nie taki ciemny.
12 3
odpowiedź
User
tom
A taka ciekawostka:jak myślicie,czy największym wydawcą na rynku niemieckim, francuskim, włoskim, szwajcarskim, angielskim, hiszpa ńskim,czeskim, szwedzkim, etc.etc.etc....jest zagraniczny wydawca? .


No tak - a pewnie w Polsce na rynku motoryzacyjnym jest inaczej - jestesmy potega we wlasnym kraju - alb o sie cos umie robic albo nie umie, mozna oczywsicie probowac regulowac rynek - ale dlaczego tylko prasowy? moze rownierz uznajmy ze mamy kupowac tylko polskie samochody, tylko polskie samoloty i najlepiej tylko polskie jedzenie
2 8
odpowiedź
User
seba
taka to cena za rozwój technologiczny, wejde do "neta" i mam szybciej i za darmo i nie trzeba w kolejce do kiosku stać, a jak ktos w wielkim miescie mieszka to darmowa gazete na przyustanku dostanie.
Nastepne w kolejce są telewizje, coraz więcej osób oglada dany program kiedy im pasuje a nie kiedy TV nadaje czyli na VOD.
Następne w kolejce sa kina, ceny z kosmosu a takie netflixy oferuja więcej, tylko w sprzet zainwestowac i mamy kino w domu
10 0
odpowiedź
User
pis
bo jest bieda.
9 0
odpowiedź
User
Iza
Bauer najlepszy Marquard najgorszy bo go w żadnym zestawieniu nie ma:)
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing