SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,9% we wrześniu 2017 r., czyli spadła o 0,1 pkt proc wobec poprzedniego miesiąca, szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku, podkreślił resort.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6,9%. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,1 pkt proc. O taki sam wskaźnik spadła stopa bezrobocia w analogicznym okresie rok temu – we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,3%, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,4%. Jak widać, stopa bezrobocia we wrześniu br. jest mniejsza aż o 1,4 pkt. proc. niż rok temu" - czytamy w komunikacie.

W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1 117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7%) mniej niż miesiąc temu. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.).

"Spadek liczby bezrobotnych we wrześniu br. został odnotowany w 15 województwach – najwyraźniej w lubelskim (o 2,5%), lubuskim (o 2,4%), małopolskim i świętokrzyskim (o 2,3%). Tylko w województwie pomorskim odnotowano nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych na poziomie 0,7%" - czytamy w komunikacie.

W projekcie budżetu na 2018 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 7,2% na koniec 2017 r. i spadnie do 6,4% na koniec 2018 r.

Komentarz  Jakuba Gontarka z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan

Rynek pracownika jest faktem, co potwierdza nie tylko malejąca liczba  bezrobotnych, ale także systematycznie rosnąca liczba nieobsadzonych miejsc pracy. Obecny stan jest wyzwaniem nie tylko dla pracodawców, ale także dla wielu instytucji, szczególnie urzędów pracy, których zakres zadań powinien zostać dostosowany do nowych wyzwań.

Pracodawcy od początku roku zwracali uwagę na potrzebę zmiany polityki aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Jednym z najważniejszych postulatów o jakich mówimy jest aktywizacja osób, które są poza rynkiem pracy tj. kobiet, niepełnosprawnych, czy długotrwale bezrobotnych. Pozytywnie oceniamy słowa minister Rafalskiej podkreślające potrzebę powrotu tych grup na rynek pracy. Dlatego obecnie musimy przejść do fazy realizacji tych postulatów, a głównym partnerem dla pracodawców powinny być właśnie urzędy pracy.

Do najważniejszych zadań jakich oczekują pracodawcy od urzędów należy aktywne wsparcie w dotarciu do potencjalnych pracowników. Firmy potrzebują pomocy, szczególnie formalnej, w zatrudnieniu pracowników zza granicy. Jest to obecnie najszybszy sposób obsadzenia wakatów przez osoby posiadające kwalifikacje. Drugi obszar to kształcenie ustawiczne i doszkalanie, szczególnie ze środków Krajowego Fundusz Szkoleniowego. Niestety, w planach wydatkowania na 2018 środki na KFS są mniejsze o 93 mln zł czyli aż o 47%. Jest to szczególnie ważne, gdyż partnerzy społeczni w uchwale Rady Dialogu Społecznego zgodzili się, że środki na KFS powinny systematycznie rosnąć do 6% wartości Funduszu Pracy w 2020 r. W przyszłym roku będą wynosić tylko 1,3%. Trzecim obszarem, gdzie zaangażowanie urzędów pracy jest ważne dla firm to rozwój doradztwa zawodowego. Dzięki wsparciu urzędów pracy osoby długotrwale pozostające poza rynkiem pracy mogłyby korzystać ze wszystkich dedykowanych im instrumentów.

Skuteczność realizacji powyższych działań zależy od zasobów kadrowych urzędów pracy. Niestety, plany na przyszły rok przewidują ograniczenie wydatków na wynagrodzenia. Problemem są braki kadrowe w urzędach pracy, które dostaną ponad 47 mln zł mniej w 2018 r.    

Dołącz do dyskusji: Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl