SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: zysk wyłącznym celem mediów

Trudno mówić o prawdziwie wolnych mediach, gdy wyłącznym celem znacznej części z nich staje się przyniesienie jak największego zysku dla właścicieli, a ich działania nie są przy tym korygowane wymogami fachowymi i etycznymi - uważa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: zysk wyłącznym celem mediów

3 maja obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy. Nawiązując do niego, w przesłanym wczoraj oświadczeniu, Stowarzyszenie zwróciło się do wszystkich osób i instytucji związanych z szeroko pojętym rynkiem medialnym o wspólne działanie na rzecz tworzenia rzetelnych, pluralistycznych i odpowiedzialnych mediów w Polsce.

"Katastrofalny dla wolności mediów czas komunizmu szczęśliwie mamy za sobą. Nowe czasy przyniosły jednak nowe problemy i wyzwania. Do tej pory bez pozytywnych efektów polski świat mediów zmaga się z problemem upartyjnienia mediów publicznych, a także z efektami ich traktowania jako politycznego łupu. Choć co do tego, iż tak się dzieje, panuje szeroka zgoda opinii publicznej - nie widać działań, które mogłyby tę sytuacje zmienić" - podkreślono.

Zarząd Główny SDP zwrócił uwagę na proces zanikania mediów regionalnych, przejmowanych przez wielkie koncerny medialne. "Widać jasno, że zagrożeniem dla wolności słowa może być nie tylko polityka, ale i pieniądze, a także traktowanie wolnego słowa jak towaru, takiego samego, jak każdy inny" - czytamy w oświadczeniu SDP.

W ocenie Stowarzyszenia, dostarczaniu rzetelnej i pogłębionej informacji nie sprzyja też sytuacja, gdy poważna część dziennikarzy pracuje na tzw. umowach śmieciowych, a za swój etyczny problem uważa utratę poczucia sensu uprawianego zawodu. Po raz kolejny Stowarzyszenie zaapelowało o zlikwidowanie artykułu 212. Kodeksu karnego (przewiduje on karę więzienia za zniesławienie), który "stoi w sprzeczności z prawem do wolności wypowiedzi".

Jednocześnie SDP podkreśliło, że rozumie, iż pojęcie "wolność" musi być równoznaczne z pojęciem "odpowiedzialność".

"Dziennikarze nigdy nie powinni zapomnieć o tym, że - parafrazując słynne hasło - nie ma wolności słowa bez odpowiedzialności za słowo. Wolność słowa jest jednym z największych osiągnięć Polski po 89 roku. Musimy dołożyć wszelkich starań, by została ona zachowana i by polityczne i ekonomiczne naciski nie zastępowały skutecznie cenzury. Bez naprawdę wolnych mediów nie ma mowy o działającej demokracji" - brzmi oświadczenie Stowarzyszenia.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 3 maja Dniem Wolności Prasy w 1993 roku. Decyzja została podjęta na wniosek Unesco, która w swojej rezolucji "Promowanie wolności prasy na świecie" z 1991 r. uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: zysk wyłącznym celem mediów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marusia
SDP jest do D!
0 0
odpowiedź
User
baca
A czyż nie jest ohydne, że zysk jest głównym celem działania piekarzy, rzeźników, a nawet, o zgrozo, wytwórców sztucznych ogni?
0 0
odpowiedź
User
Żurnalista
No dobra, to wobec tego proszę mi wytłumaczyć, jakim cudem w innych krajach jest wolna prasa, skoro na całym świecie wszystkim mediom zawsze i wyłącznie chodziło tylko o zysk? Myślę, że problemem nie jest działanie dla zysku, a jedynie fakt, ze w Polsce prasą zarządza byle kto, jacyś tam menedżerowie od sprzedaży buraków i kartofli. Brak u nas medialnej kadry menedżerskiej, brak ludzi z doświadczeniem i zamiłowaniem do tego typu działalności. Typowy menedżer polskiej prasy najczęściej nie umie poprawnie sklecić nawet paru zdań w swoich emailach. To tacy "specjaliści", którzy nigdy w życiu nie pracowali w gazetach, boją się tego i trzęsą na samą myśl, że może istnieć jakaś "wolna prasa". Pozbywają się najbardziej niezależnych dziennikarzy, gnoją resztę i usiłują wbić w ramy zakreślone przez własne wąskie horyzonty. Popierają zatrudnianie byle kogo, małolatów bez pojęcia, piszących drewniane teksty, byle jak najtaniej i najbezpieczniej, żeby się nikomu nie narazić, żeby tylko było jak najmniej kontrowersji - najlepsza jest kryptopornografia i schlebianie prymitywom, bo najłatwiej się sprzedaje. I tak to się kręci, rozdają sobie nagrody, spotykają na bankietach i wydaje im się, że osiągnęli sukces. Póki to się nie zmieni, polska prasa będzie upadać coraz niżej i może nie tyle nie będzie "wolna", ile raczej głupia i pusta, bo na stronach gazet odbija się bezlitośnie mizeria polskiej "elity".
0 0
odpowiedź
User
Doradca
Nareszcie SDP budzi się z letargu. Warto aby również, pisząc o finansach w telewizji, podjęto sprawę koszmarnego lekceważenia widzów natręctwem reklam! Ta cała KRRiT sama sobie nie daje rady z ustaleniami w sprawie reklam w telewizorach.Mieli karać, a nadawcy robią co chcą, a co im daje kasę. Wystarczy policzyć ile godzin na dobę programu zajmują reklamy . Np. stacje newsowe co... 10 minut programu epatują nas drugie tyle reklamami i różnego rodzaju... autopromocjami! W publicznej to samo, a filmy zaczynają się z kilkunastominutowym opóźnieniem od podawanego terminu emisji. Nagrywane pozycje na dysku dekodera najczęściej... nie mają zakończenia, bo minął czas programowania. To już nie jest chore, to wręcz niesamowita zaraza.
Do dziś też już nie wiem, czy jako 73 latek muszę płacić abonament, czy już nie. Kiedś coś przebąkiwano, że staruszkowie muszą OSOBIŚCIE stawiać się w urzędzie pocztowym, aby udowodnić dowodem swój wiek, i to że żyją(!), do tego jeszcze składać jakiś wniosek. W dobie elektronicznych przekazów informacji z urzędowych zasobów to też jest idiotyczne!
0 0
odpowiedź
User
profesja
To że ktoś prowadzący działalność gospodarczą, doży do zysku to normalne .
Ale to ze ktoś z mediów uczynił sobie kibelek niemoralności , to już zwykłe łajdactwo !
W mediach często gęsto napinają się "dziennikarze" że lekarze dorabiają się na zdrowiu-leczeniu innych !
Albo "dziennikarze" często plują się ze kościołowe postępują niemoralnie !
Sznowni Państwo są zawody w których mozna zarabiać do woli ale są profesje na których dorabianie się jest NIEMORALNE !!
0 0
odpowiedź
User
Rts
MożeSDP zajmie się mediami, które mają pojedynczych reklamodawców? Są takie, gdzie np. reklamują się tylko Kasy Stefczyka. Czy można mówić o niezależności, kiedy cały interes opiera się na jednym reklamodawcy i do tego roi się od tekstów, które nie są nawet podpisane jako tekst sponsorowany? O jakiej wolności mediów można w tym przypadku mówić?
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry