WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Nowe "Forum Dziennikarzy". "Press interesuje się celebrytami, my tym co w środowisku"

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: zysk wyłącznym celem mediów

2012-05-08 A A A KOMENTARZE: 6 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Trudno mówić o prawdziwie wolnych mediach, gdy wyłącznym celem znacznej części z nich staje się przyniesienie jak największego zysku dla właścicieli, a ich działania nie są przy tym korygowane wymogami fachowymi i etycznymi - uważa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich: zysk wyłącznym celem mediów

3 maja obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy. Nawiązując do niego, w przesłanym wczoraj oświadczeniu, Stowarzyszenie zwróciło się do wszystkich osób i instytucji związanych z szeroko pojętym rynkiem medialnym o wspólne działanie na rzecz tworzenia rzetelnych, pluralistycznych i odpowiedzialnych mediów w Polsce.

"Katastrofalny dla wolności mediów czas komunizmu szczęśliwie mamy za sobą. Nowe czasy przyniosły jednak nowe problemy i wyzwania. Do tej pory bez pozytywnych efektów polski świat mediów zmaga się z problemem upartyjnienia mediów publicznych, a także z efektami ich traktowania jako politycznego łupu. Choć co do tego, iż tak się dzieje, panuje szeroka zgoda opinii publicznej - nie widać działań, które mogłyby tę sytuacje zmienić" - podkreślono.

Zarząd Główny SDP zwrócił uwagę na proces zanikania mediów regionalnych, przejmowanych przez wielkie koncerny medialne. "Widać jasno, że zagrożeniem dla wolności słowa może być nie tylko polityka, ale i pieniądze, a także traktowanie wolnego słowa jak towaru, takiego samego, jak każdy inny" - czytamy w oświadczeniu SDP.

W ocenie Stowarzyszenia, dostarczaniu rzetelnej i pogłębionej informacji nie sprzyja też sytuacja, gdy poważna część dziennikarzy pracuje na tzw. umowach śmieciowych, a za swój etyczny problem uważa utratę poczucia sensu uprawianego zawodu. Po raz kolejny Stowarzyszenie zaapelowało o zlikwidowanie artykułu 212. Kodeksu karnego (przewiduje on karę więzienia za zniesławienie), który "stoi w sprzeczności z prawem do wolności wypowiedzi".

Jednocześnie SDP podkreśliło, że rozumie, iż pojęcie "wolność" musi być równoznaczne z pojęciem "odpowiedzialność".

"Dziennikarze nigdy nie powinni zapomnieć o tym, że - parafrazując słynne hasło - nie ma wolności słowa bez odpowiedzialności za słowo. Wolność słowa jest jednym z największych osiągnięć Polski po 89 roku. Musimy dołożyć wszelkich starań, by została ona zachowana i by polityczne i ekonomiczne naciski nie zastępowały skutecznie cenzury. Bez naprawdę wolnych mediów nie ma mowy o działającej demokracji" - brzmi oświadczenie Stowarzyszenia.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 3 maja Dniem Wolności Prasy w 1993 roku. Decyzja została podjęta na wniosek Unesco, która w swojej rezolucji "Promowanie wolności prasy na świecie" z 1991 r. uznała wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

Autor: kk / pap / pr / zr

Wiecej informacji: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Komentarze (6) Dodaj komentarz

  1. No dobra, to wobec tego proszę mi wytłumaczyć, jakim cudem w innych krajach jest wolna prasa, skoro na całym świecie wszystkim mediom zawsze i wyłącznie chodziło tylko o zysk? Myślę, że problemem nie jest działanie dla zysku, a jedynie fakt, ze w Polsce prasą zarządza byle kto, jacyś tam menedżerowie od sprzedaży buraków i kartofli. Brak u nas medialnej kadry menedżerskiej, brak ludzi z doświadczeniem i zamiłowaniem do tego typu działalności. Typowy menedżer polskiej prasy najczęściej nie umie poprawnie sklecić nawet paru zdań w swoich emailach. To tacy "specjaliści", którzy nigdy w życiu nie pracowali w gazetach, boją się tego i trzęsą na samą myśl, że może istnieć jakaś "wolna prasa". Pozbywają się najbardziej niezależnych dziennikarzy, gnoją resztę i usiłują wbić w ramy zakreślone przez własne wąskie horyzonty. Popierają zatrudnianie byle kogo, małolatów bez pojęcia, piszących drewniane teksty, byle jak najtaniej i najbezpieczniej, żeby się nikomu nie narazić, żeby tylko było jak najmniej kontrowersji - najlepsza jest kryptopornografia i schlebianie prymitywom, bo najłatwiej się sprzedaje. I tak to się kręci, rozdają sobie nagrody, spotykają na bankietach i wydaje im się, że osiągnęli sukces. Póki to się nie zmieni, polska prasa będzie upadać coraz niżej i może nie tyle nie będzie "wolna", ile raczej głupia i pusta, bo na stronach gazet odbija się bezlitośnie mizeria polskiej "elity".

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia