WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Piotr Zaremba ze srebrnym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis

Gorący temat

„Wiadomości” chwalą się, że według badania TVP mają wyższą oglądalność od „Faktów”. Pomiar Nielsena nazywają kontrowersyjnym

13

Rekompensata budżetowa dla TVP i Polskiego Radia za zwolnionych z abonamentu rtv bez notyfikacji w UE

2017-10-09 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Rekompensata z budżetu państwa dla mediów publicznych za środki nieuzyskane wskutek zwolnienia niektórych grup społecznych z abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zostać wprowadzona w ramach nowej ustawy budżetowej. Według założeń nie będzie wymagała notyfikacji z prawem Unii Europejskiej.

Paweł Lewandowski, wiceministers kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, wiceministers kultury i dziedzictwa narodowego

Nad przepisami dotyczącymi rekompensaty za osoby zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje od połowy br. Resort ustalił, że takie środki można przekazać mediom publicznym z budżetu państwa za zwolnienia z abonamentu, które wprowadzono po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Chodzi więc o emerytów w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatantów oraz bezrobotnych.

Minister kultury Piotr Gliński stwierdził dwa tygodnie temu, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej taka rekompensata może zostać wypłacona za lata 2010-2014.

Z kolei wiceszef resortu Paweł Lewandowski powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, że taka rekompensata może być przekazywana mediom publicznym za każdy rok i jest zgodna z prawem UE, więc nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. - To sprawiedliwe: wprowadzając ulgi, państwo uszczupliło środki abonamentowe dla mediów publicznych, więc teraz budżet ten uszczerbek wynagrodzi - uzasadnił.

Przepisy zostaną wprowadzone w nowej ustawie abonamentowej

Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ujawniają, jaką wartość może mieć rekompensata dla mediów publicznych. Nieoficjalnie mówi się o ok. 200 mln zł rocznie. Nie wiadomo też, jak te środki będą rozdzielane między Telewizję Polską, Polskie Radio oraz rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Przepisy o rekompensacie mają zostać wprowadzone w ramach nowej ustawy o abonamencie rtv, zgodnie z którą ta danina będzie pobierana od każdej zobowiązanej do jej płacenia osoby (bez względu na to, czy ma telewizor lub radio) razem z podatkiem PIT/CIT lub składką na KRUS. W takiej sytuacji abonament ma wynosić 6-8 zł miesięcznie, w roczne wpływy z niego nie przekroczą 3 mld zł.

Nie przedstawiono jeszcze projektu ustawy. Resort kultury planuje, że wejdzie ona w życie z początkiem 2019 roku.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Autor: tw

Wiecej informacji: abonament rtv, media publiczne, rekompensata, notyfikacja, Ministerstwo Kultury, Paweł Lewandowski

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia