WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Szef Expedii Dara Khosrowshahi nowym CEO Ubera

Uber w tarapatach? Pośrednicy w przewozach osób mają być objęci licencją, za jej brak kara 40 tys. złotych lub blokada aplikacji

2017-09-21 A A A KOMENTARZE: 15 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Resort infrastruktury skierował do konsultacji projekt zmian ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców. Według nowych przepisów usługi pośrednictwa w przewozach osób, także przez programy komputerowe i aplikacje, będą wymagały licencji, za jej brak ma grozić 40 tys. złotych kary. Aplikacja lub program bez licencji, mogą zostać całkowicie wyłączone.

Uber w tarapatach? Pośrednicy w przewozach osób mają być objęci licencją, za jej brak kara 40 tys. złotych lub blokada aplikacji

Jedną z kluczowych zmian w ustawie o transporcie drogowym będzie wprowadzenie definicji „pośrednictwa przy przewozie osób”. Będzie ona rozumiana jako działalność gospodarcza, która będzie polegać na: - przekazywaniu zleceń przewozu osób samochodem osobowym, przeznaczonym do przewozu powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 łącznie z kierowcą; zawieraniu umowy przewozu w imieniu klienta lub podmiotu wykonującego przewóz samochodem osobowym (również do przewozu maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą), pobieraniu opłaty za usługę przewozu osób samochodem osobowym (limit osób jak wyżej) lub umożliwieniu zawarcia umowy przewozu i umożliwieniu uregulowania opłat za przewóz osób samochodem osobowym przeznaczonym do przewozu powyżej 7 osób i nie więcej niż 9 łącznie z kierowcą.

Każda firma świadcząca usługi pośrednictwa w zamawianiu samochodów, także przez programy komputerowe czy aplikacje mobilne, będzie zobowiązana do posiadania licencji. Za jej brak będzie grozić 40 tys. kary.

Dodatkową karę dla właścicieli programów komputerowych i aplikacji. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Inspekcji Transportu Drogowego może zdecydować o całkowitej ich blokadzie, jeśli będą działały bez wymaganej licencji.

Ustawodawca podkreśla, że celem reformy jest przede wszystkim ujednolicenie zasad, na jakich prowadzą działalność różne firmy świadczące usługi przewozu osób - korporacji taksówkarskich, aplikacji pośredniczących w przewozach czy innego typu firm przewozowych.

- Zasady prowadzenia działalności gospodarcze w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób nie są obecnie w Polsce uregulowane. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców ma na celu stworzenie jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów oraz wprowadzenie mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę prawidłowości wykonywania działalności gospodarczej przez pośredników i podmioty z nimi współpracujące – głosi uzasadnienie projektu.

W dokumencie podkreśla się również konieczność objęcia regulacjami prawnymi tej części usług, która do tej pory miała nieuregulowany status prawny działania.

- Zaproponowane rozwiązania uwzględniają istotne aspekty organizacji rynku drogowego przewozu osób, w tym funkcjonowanie modeli biznesowych podmiotów, których działalność nie była dotychczas uregulowana - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt jest obecnie w fazie konsultacji.

Uber, w którego uderzają przepisy, na razie propozycje zmian ocenia bardzo ostrożnie. - Czekamy na analizę projektu, odniesiemy się do niego w procesie konsultacji społecznych. Ważne, żeby mądra i nowoczesna regulacja zapewniała milionowi Polaków na co dzień korzystających z Ubera dostęp do wygodnych, bezpiecznych i przejrzystych cenowo usług, a tysiącom polskich przedsiębiorców rozliczających się po każdym przejeździe za pomocą faktury - szeroki i transparentny dostęp do rynku - mówi Magdalena Szulc, rzecznik prasowy Uber Polska.

Autor: jd

Wiecej informacji: ustawa o transporcie drogowym oraz o czasie pracy kierowców, Uber, przewóz osób

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia