SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

UOKiK na wniosek TVP sprawdza, czy Nielsen bada oglądalność zgodnie z przepisami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie badania oglądalności telewizji realizowanego przez firmę Nielsen Audience Measurement. Podjął te działania po wniosku złożonym przez Telewizję Polską.

Article

- Od października prowadzimy postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy zasady prowadzenia badań ciągłego pomiaru widowni telewizyjnej przez AC Nielsen mogą stanowić naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jest to postępowanie wyjaśniające - w sprawie, a nie skierowane przeciw konkretnemu przedsiębiorcy - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK-u.

Urząd zaczął do postępowanie po wniosku złożonym przez Telewizję Polską. Prezes TVP Jacek Kurski w ub.r. wiele razy krytykował badania oglądalności prowadzone przez Nielsen Audience Measurement, zarzucając, że jest oparte na zbyt małej liczbie gospodarstw domowych, niereprezentatywnych dla całej populacji naszego kraju. Wiosną nadawca poprosił firmę o przekazanie kodów pocztowych osób uczestniczących w panelu badawczym, na co ta się nie zgodziła.

W październiku ub.r. Nielsen zgodził się na przeprowadzenie audytu rozproszenia geograficznego panelu telemetrycznego w Polsce. Jacek Kurski zapowiedział, że jeśli wyniki audytu nie będą satysfakcjonujące, TVP może uruchomić własne badanie oglądalności, razem z partnerem z sektora publicznego.

Nielsen Audience Measurement informuje, że w odpowiedzi na pytania przekazał UOKiK-owi szczegółowe informacje dotyczące realizowanego badania oglądalności. Firma podkreśla, że pomiar jest prowadzony „zgodnie z międzynarodowymi standardami pomiaru widowni, wiernie odzwierciedla strukturę gospodarstw domowych w Polsce i odpowiada na konkretne potrzeby całego rynku telewizyjnego w kraju”.

UOKiK nie podaje, kiedy zakończy się postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK na wniosek TVP sprawdza, czy Nielsen bada oglądalność zgodnie z przepisami

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fg
TVP powinna sama siebie zbadać, czy urządzanie biesiady disco-polo na Festiwalu w Opolu nie jest przestępstwem (na widzach). Chyba, że chcą się stać telewizją dla prymitywów (co pokrywałoby się z kierownictwem).
30 28
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ach ci socjaliści w wersji narodowej :D :D Są tacy przewidywalni. Donosicielstwo godne Pawki Morozowa :D :D :D
24 14
odpowiedź
User
TA
Na podstawie kodów pocztowych respondentów można z grubsza określić parametry próby ale to i tak niewiele da, bym bardziej dziwi że Nielsen odmówił. Audyty tego typu badań to rzecz normalna na zachodzie, jeżeli Nielsen nie zgodzi się na audyt to nie będzie dobrze świadczyło o tej firmie.
15 3
odpowiedź
User
Ała
Mróz za duży? Zbij termometr.

Ale jak się odmrozisz, to nie narzekaj, że zbity termometr pokazał fałszywy wynik.

PiS pozbijał w ciągu ostatniego roku wiele termometrów. Wykręcił wiele bezpieczników. Nie zadając sobie pytania, do czego służą termometry i po co w obwody wmontowano bezpieczniki.

I teraz steruje skomplikowaną maszyną w postaci Polski metodą "na czuja". Bez zabezpieczeń i bez wiedzy, co się dzieje. Myśląc, że w razie katastrofy władza się wyżywi.
16 4
odpowiedź
User
Te
Wyniki ogladalnosci i tak są zaniząne!! Zwłaszcza tych kanałów z DVBT. Co oni chodzą po domach i patrzą kto i ile osob oglada daany program?? Śmieszne !!
3 6
odpowiedź
User
ała
Wyniki ogladalnosci i tak są zaniząne!! Zwłaszcza tych kanałów z DVBT. Co oni chodzą po domach i patrzą kto i ile osob oglada daany program?? Śmieszne !!


Wiesz, to takie magiczne skrzyneczki, które są przypięte do takiego świńskiego ryjka wystającego ze ściany. Takim kabelkiem przypięte.
I są takie mniejsze skrzyneczki z przyciskami. Na tych przyciskach są takie znaczki. Niektórzy mówią, że to słowiańskie runy, ale podobno to są cyfry (tfu!) arabskie!
No i jak naciskasz na te cyfry, to taki magiczny duszek, co jest cyną scalony z taką płytką w skrzyneczce, to siedzi i to wszystko zlicza na takim niewidzialnym liczydle. A potem szepce przez inny kabelek innemu duszkowi, a ten to po kabelku przesyła dalej.
Podobno w dawnych w czasach legendarnego władcy Tuska jakiś mędrzec Nielsen nazywał to telemetrią. I mówił coś o "danych informatycznych".
Ale to nie mogła być prawda. Najwyższy Porządek mówił, że to skrzaty liczyły w skrzyneczkach. I że źle liczyły, bo skrzaty przecież były pogańskie a matematyka grzeszna.

;p
12 3
odpowiedź
User
xxx
mase ludzi ma w telewizji naziemnej tvp info natomiast tvn 24 i polsat news nie ma wiec jak to jest ze tvn24 wygrywa? pomijam oczywiście koblową i satelite
4 7
odpowiedź
User
PYTANIE
A po co im te badania? Przecież i tak nie mają żadnego znaczenia. Liczy się wyłącznie akceptacja Słońca Tatr, Jutrzenki Żoliborza...
6 5
odpowiedź
User
Ała
mase ludzi ma w telewizji naziemnej tvp info natomiast tvn 24 i polsat news nie ma wiec jak to jest ze tvn24 wygrywa? pomijam oczywiście koblową i satelite


Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że sam Cyfrowy Polsat ma 5,9 mln abonentów, Nc+ 2,1 mln, UPC 1,4 mln, Vectra 1 mln, Multimedia 0,9 mln. Z góry przepraszam za pominięcie pozostałych.

Platformy cyfrowe wyprzedziły telewizję naziemną jeszcze w antycznych czasach telewizji cyfrowej przełomu 2008/2009.

Pokazałeś Zdumienie na poziomie Kaczyńskiego, który odkrywa, że świat nie wygląda jak dawniej.
5 1
odpowiedź
User
mmm
Jako mała firma dzwoniłem do UOKIK w pewnej sprawie to powiedzieli, że nie pomogą bo pomagają tylko konsumentom.
Dlaczego na wniosek TVp badają inną firmę?
jak widać są równi i równiejsi. Szaraków mają w d... przed władzą na kolanach.
5 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing