WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

UOKiK ukarał Szkołę Główną Handlową w Warszawie

UOKiK nałożył ponad 4,2 mln zł kary na biuro podróży Triada

2009-10-09 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Ponad 4,2 mln zł kary nałożył UOKiK na biuro podróży Triada za stosowanie nieuczciwych praktyk. Według urzędu podnosząc ceny wycieczek Triada nie pozwalała klientom na wycofanie się z umowy bez straty części wpłaconych przez nich pieniędzy. Triada złożyła odwołanie od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK nałożył ponad 4,2 mln zł kary na biuro podróży Triada

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, oprócz Triady, ukarał od końca lipca dziewięć biur turystycznych: Api Travel, Biuro Turystyczne Lena, Biuro Turystyczne ZNP Logostour, Biuro Podróży Tęcza, Pegas Touristik, Sports-Tourist oraz Selectours & Telemac. Muszą one zapłacić w sumie ponad 1,3 mln zł. Urząd zarzuca im, że wykorzystywały w umowach z klientami niedozwolone klauzule i naruszały zapisy ustawy o usługach turystycznych.

Zarząd Triady w piątkowym oświadczeniu napisał, że nie zgadza się z decyzją UOKiK i wniósł do sądu o jej odwołanie.

"Głównym priorytetem w ponad 18-letniej działalności firmy na rynku jest dobro i satysfakcja naszych klientów" - zapewnił dyrektor finansowy Triady Jacek Dąbrowski. Powiedział, że z powodu ostrożności procesowej, Triada nie może teraz odnosić się do konkretnych zarzutów. Dodał jednocześnie, że biuro złożyło odwołanie do organu wyższej instancji, czyli Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając zaskarżonej decyzji szereg naruszeń przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Zgodnie z prawem, po podpisaniu umowy między biurem a klientem, cena wyjazdu może się zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach. Podnosząc koszty wycieczki biuro podróży musi przedstawić dokumenty, które to uzasadniają. Jeżeli klient nie zgadza się na dopłatę, to może zrezygnować z wyjazdu, a biuro jest zobowiązane zwrócić wszystkie wpłacone przez niego pieniądze.

UOKiK powołał się na dane Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, z których wynika, że co czwarta skarga związana z turystyką dotyczy niewywiązywania się biura podróży z umowy, niższego niż zapisany w umowie standardu hotelu lub zmiany programu wyjazdu. O takich sytuacjach klient powinien poinformować rezydenta, przewodnika lub innego pracownika biura podróży. Po powrocie z wyjazdu można złożyć reklamację u organizatora. Jeżeli biuro podróży nie ustosunkuje się do niej w ciągu 30 dni, to uważa się, że uznał ją za uzasadnioną.

Autor: kk / pap / pr/ pr

Wiecej informacji: Triada, UOKiK

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia