WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

UKE zezwala sieci Plus na dodatkowe opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Plany operatora są niejasne i budzą wątpliwości

Virgin Mobile i nc+ ze zgodą na podniesienie opłat w europejskim roamingu

2017-10-24 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Dwaj wirtualni operatorzy komórkowi - Virgin Mobile i nc+ otrzymali od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat za połączenia w ramach roamingu na terenie Unii Europejskiej. Wcześniej regulator pozwolił na podobny ruch Polkomtelowi oraz Premium Mobile korzystającemu z infrastruktury Plusa.

Virgin Mobile i nc+ ze zgodą na podniesienie opłat w europejskim roamingu

Informacje na temat decyzji UKE pojawiły się w poniedziałek. Według nich urząd zgodził się na to by wirtualni operatorzy Virgin Mobile i nc+ wprowadzili u siebie dodatkowe opłaty za roaming na terenie Unii Europejskiej.

Darmowy roaming na terenie wspólnoty zaczął obowiązywać 15 czerwca br. znosząc opłaty za połączenia międzynarodowe i transgraniczną transmisję danych w krajach UE.

W myśl obowiązujących unijnych regulacji dostawcy usług mogą wnioskować do krajowych regulatorów o wprowadzenie dopłat roamingowych od klientów. Muszą jednak udowodnić, że przez darmowy roaming nie są w stanie pokryć własnych kosztów związanych z połączeniami wewnątrz Unii.

We wrześniu br. okazało się, że z takiej możliwości postanowiło skorzystać 10 polskich operatorów, którzy złożyli w UKE wnioski o pozwolenie na wprowadzenie dodatkowych opłat roamingowych od klientów. Na tej liście znalazły się m.in. Virgin Mobile i nc+.

Teraz UKE wydał decyzję zgodnie z którą obaj wspomniani wirtualni operatorzy mogą wprowadzić dodatkowe opłaty za połączenia realizowane w roamingu na terenie Unii Europejskiej.

Regulator podkreśla, że zgoda wynika z szacunków przedstawionych przez obie sieci, jednak jeśli zdecydują się one na wprowadzenia dodatkowych kosztów roamingu będą podlegać ścisłej kontroli UKE. Jeśli marża zastosowana przez operatorów okaże się za wysoka UKE może zastosować wobec nich kary.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Martin Stysiak, rzecznik UKE zaznaczył, że podniesienia przez Virgin Mobile i nc+ opłat roamingowych da klientom tych sieci prawo do wypowiedzenia umów o świadczenie usług bez płacenia kar umownych.

Virgin Mobile i nc+ nie zadeklarowały czy po wydaniu decyzji przez UKE zamierzają podnieść opłaty za roaming na terenie UE.

Zgoda UKE w sprawie Virgin Mobile i nc+ oznacza, że obecnie 4 operatorów dostało od regulatora zielone światło w sprawie wyższych stawek roamingowych. Wcześniej podobną decyzję wydano w sprawie wniosków Polkomtela oraz wirtualnego operatora Premium Mobile, które do tej pory nie skorzystały z możliwości podniesienia kosztów połączeń wewnątrz UE.

Autor: ps

Wiecej informacji: UKE, Virgin Mobile, UKE

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia