SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W czerwcu br. najczęściej cytowana „Gazeta Wyborcza”, Wirtualnemedia.pl w czołówce portali

W zeszłym miesiącu najczęściej cytowanym polskim medium była „Gazeta Wyborcza". Wśród serwisów internetowych liderem był Onet.pl, a na trzecim miejscu w tej kategorii znalazł się portal Wirtualnemedia.pl - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów.

W rankingu najczęściej cytowanych mediów w czerwcu br. na fotelu lidera znalazła się „Gazeta Wyborcza”, która zamieniła się miejscami z „Rzeczpospolitą” w porównaniu z rankingiem z maja. Na trzecie miejsce awansowało radio RMF FM, a na czwartą pozycję spadła stacja TVN24.

Na liście Top 15 czerwca znalazło się 9 tytułów prasowych, 4 stacje radiowe i 2 telewizyjne.

W czerwcu dominowały tematy polityczne związane z wnioskiem PO o dymisję Antoniego Macierewicza oraz rozmowami szefa polskiego MSZ w sprawie Brexitu z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

W mediach nie zabrakło również komentarzy w sprawie opinii Komisji Europejskiej na temat sytuacji w Polsce, jak i zapowiadanej reformie III filaru ubezpieczeń. Głośno było także o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, wysłaniu przez Polskę kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, a także o rządowym programie „Mieszkanie Plus”.

Najbardziej opiniotwórczym dziennikiem w czerwcu br. była „Gazeta Wyborcza”. Wśród najczęściej cytowanych tygodników i dwutygodników pierwsze miejsce zajęło „Do Rzeczy", a miesięcznikiem, na który najczęściej powoływały się inne media, były „Perspektywy".



Wśród stacji telewizyjnych dominowała TVN24, wyprzedzając TVP Info oraz TVN. TVN24 zawdzięcza pierwszą pozycję m.in. informacjom na temat apelu protestujących pielęgniarek z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka do premier Beaty Szydło w sprawie podwyżek płac.

Liderem cytowalności wśród stacji radiowych ponownie zostało RMF FM. Tym razem - za sprawą doniesień o opinii KE na temat sytuacji w Polsce. Na kolejnym miejscu znalazło się Radio ZET, a za nim radiowa Jedynka - w związku z informacjami o sprawie ekstradycji Romana Polańskiego.

Najpopularniejszym portalem w czerwcu został Onet.pl, za sprawą publikacji na temat życia i kariery piosenkarki Kory. Na drugim miejscu znalazły się SportoweFakty.wp.pl, w związku z  informacją o śmierci Andrzeja Niemczyka, legendarnego trenera polskiej kadry siatkarek. Podium zamyka portal Wirtualnemedia.pl.

Najczęściej przywoływanym medium ekonomicznym był „Dziennik Gazeta Prawna", wyprzedzając „Puls Biznesu" oraz „Forbesa”

Z kolei media regionalne opanowały w czerwcu br. stacje radiowe. Na podium znalazły się Radio PiK, Radio Kraków i Radio Merkury.

Badanie przeprowadzono na podstawie 4 304 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 do 30 czerwca 2016 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 4 383 razy (2 774 razy w prasie, 1 004 w telewizji i 605 w radio). Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych, portali internetowych oraz stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie nie obejmuje cytowań opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.

Dołącz do dyskusji: W czerwcu br. najczęściej cytowana „Gazeta Wyborcza”, Wirtualnemedia.pl w czołówce portali

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jj
GW na prawdę tak często jest cytowana ? JP...
odpowiedź
User
ida
Najbardziej opiniotwórcze media, których nie oglądam, nie słucham i nie czytam!!! Ale ściema
odpowiedź
User
spec ds. różnych
GW na prawdę tak często jest cytowana ? JP...
Tak, ale to nic tak naprawdę nie mówi o opiniotwórczości, a jedynie o wzmiance. Bo cytowaniem będzie też napisanie w innym medium: GW napisała "Polacy faszyści" co jest paskudnym paszkwilem. GW cytują wszystkie Szpirngery i inni obrońcy wolnośći, TVN etc aby sprawiać wrażenie opiniotwórczości. GW też sieje ferment zmyślaniem newsów, więc są to nowości, które się rozchodzą (jak to zamieszanie z powstańcami i MON). GW też cytuje druga strona, propolskie czy propisowskiego media krytykująć jej teksty (coś w stylu jak to ostatnie, co jakiś dziennikarz proputinowski z RT pisała źle o PL na postawie opini jakiś dwóch z GW). Tak to się kręci.
odpowiedź