W Europie najwięcej spamu rozsyła Polska

Wśród wszystkich krajów w Europie najwięcej spamu wysłano w ubiegłym roku z Polski – wynika z danych firmy Symantec. Ogółem 4 proc. niechcianych maili na całym świecie pochodzi z naszego kraju.

tw
tw
Udostępnij artykuł:

.Polska była w ubiegłym największym źródłem spamu nie tylko w Europie, lecz również w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dane firmy Symantec pokazują, że z naszego kraju pochodził co dziesiąty niechciany mail wysłany w tym regionie. Jednocześnie w Polsce znajdują się serwery przechowujące 11 proc. stron wykorzystywanych w naszej części świata do ataków typu „phishing”, nieco mniej niż w Hiszpanii. Ponadto działa u nas 12 proc. wszystkich komputerów-zombie z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu – o 2 proc. mniej niż w Niemczech.

Właśnie dużą liczbą polskich komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu „bot” uzasadniana jest tak wielka ilość spamu wysyłanego z naszego kraju. Takie komputery bez wiedzy ich właścicieli wykonują polecenia cyberprzestępców, będąc odpowiedzialne za 85 proc. wszystkich niechcianych maili.

W skali całego świata 4 proc. spamu pochodzi – według raportu Symantec – z Polski. Podobne estymacje opublikowała miesiąc temu firma IBM, z której danych wynika, że 3,9 proc. wszystkich niechcianych maili miało w 2009 roku źródło w naszym kraju (więcej). Natomiast w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie kolejne miejsca – po naszym kraju – zajmują w raporcie Symantec Turcja (9 proc. niechcianych maili), Rosja (9 proc.), Rumunia (6 proc.) i Niemcy (5 proc.). W 2008 roku Polska zajmowała pod tym względem 5. miejsce w naszym regionie.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Joanna Lorynowicz nową redaktor naczelną "Twojego Stylu". Jacek Szmidt przechodzi na emeryturę

Joanna Lorynowicz nową redaktor naczelną "Twojego Stylu". Jacek Szmidt przechodzi na emeryturę

Solorz i Kulka pozwą Cyfrowy Polsat? Nie dostali absolutorium

Solorz i Kulka pozwą Cyfrowy Polsat? Nie dostali absolutorium

Nadchodzi 4. seria "LOL: Kto Się Śmieje Ostatni". Prime Video pokazało zwiastun

Nadchodzi 4. seria "LOL: Kto Się Śmieje Ostatni". Prime Video pokazało zwiastun

Kolejne polskie projekty na shortlistach na Cannes Lions

Kolejne polskie projekty na shortlistach na Cannes Lions

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind
Materiał reklamowy

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind

Nie tylko fundacja Przemysława Wiplera. Tyle jego była agencja zarobiła od spółek szefa zondacrypto

Nie tylko fundacja Przemysława Wiplera. Tyle jego była agencja zarobiła od spółek szefa zondacrypto