SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

W Japonii dziennikarka telewizyjna zmarła z przepracowania

Miwa Sado, 31-letna reporterka państwowej japońskiej telewizji NHK zmarła w 2013 roku na serce z powodu przepracowania. Przyczyny śmierci dziennikarki zostały ustalone rok  po tym wydarzeniu, jednak na prośbę rodziny ujawniono je dopiero teraz. Według rządowego raportu w ciągu jednego roku w Japonii zanotowano 191 przypadków śmierci spowodowanych przepracowaniem.

Miwa Sado, fot.: ANN News Article

Jako reporterka telewizji NHK Miwa Sado zajmowała się tematami związanymi z funkcjonowaniem władz miejskich Tokio. W lipcu 2013 r. dziennikarka zajmowała się intensywnie lokalnymi wyborami do władz stolicy Japonii których przebieg relacjonowała na bieżąco na antenie NHK.

3 dni po zakończeniu wyborów Miwa Sado niespodziewanie zmarła, jako przyczynę jej śmierci lekarze podali nagłe zatrzymanie akcji serca.

Dochodzenie przeprowadzone w związku ze śmiercią reporterki doprowadziło do wniosku, że przyczyną było wyczerpanie jej organizmu pracą ponad siły. Jak ustalili śledczy Sado w okresie poprzedzającym śmierć miała średnio miesięcznie 159 dodatkowych godzin pracy i tylko 2 dni odpoczynku w ciągu 30 dni.

Choć wyniki dochodzenia znane były rok po śmierci Sado do publicznej wiadomości podano je dopiero w ostatni piątek. Przyczyną była prośba rodziców zmarłej dziennikarki, którzy chcieli w spokoju pogodzić się z odejściem córki.

Po podaniu przez światowe media informacji o przyczynach śmierci Sado NHK – publiczny japoński nadawca w komunikacie zapewnił, że już od kilku lat wprowadza w stacji odpowiednie mechanizmy mające nie dopuścić do pracy dziennikarzy ponad siły.

Japońska administracja przyznaje, że historia Miwy Sado to nie jedyny przypadek śmierci z przepracowania notowany w tym kraju. Zgodnie z opublikowanym raportem w ciągu jednego roku do końca marca 2017 zanotowano w całej Japonii 191 „karoshi”, czyli zgonów spowodowanych pracą ponad siły. Z kolei 7,7 proc. Japończyków regularnie pracuje tygodniowo o co najmniej 20 godzin więcej niż przewidują normy.

Ostatni głośny przypadek śmierci spowodowanej przepracowaniem miał miejsce w Japonii w 2015 r., gdy jedna z pracownic koncernu reklamowego Dentsu popełniła samobójstwo na skutek zbyt dużej liczby nadgodzin.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Japonii dziennikarka telewizyjna zmarła z przepracowania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bocieq
W Polsce zdarzają się przypadki śmierci z przepracowania wśród lekarzy w szpitalach powiatowych (przede wszystkim tych, w których nie ma odpowiednio dużej obsady i czasem taki lekarz lub lekarka pracuje 5-6 dób non stop)!
1 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing