WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Trzy czwarte dyskusji o fake news trwało na Twitterze

Publikowanie tweetów z treściami chronionymi prawami autorskimi może być nielegalne

2018-02-22 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Amerykański sąd wydał wyrok, zgodnie z którym zamieszczanie na stronach internetowych tweetów zawierających materiały chronione prawem autorskim jest niedozwolone. Orzeczenie może oznaczać w USA problemy dla wydawców publikujących w swoich artykułach treści umieszczone na Twitterze, a organizacje broniące wolności słowa w sieci nie kryją wątpliwości.

Publikowanie tweetów z treściami chronionymi prawami autorskimi może być nielegalne

Kilka dni temu sąd w Nowym Jorku wydał orzeczenie w sprawie dotyczącej naruszenia praw autorskich toczącej się od 2016 r.

Postępowanie rozpoczęła skarga wniesiona przez fotografa Justina Goldmana, który podczas jednego z meczów ligi NFL zrobił zdjęcie zawodnika Toma Brady’ego i opublikował je na swoim koncie na Snapchacie.

W momencie jej wykonania fotografia była interesująca ze względu na pogłoski dotyczące transferu Brady’ego. Zdjęcie w postaci screenshota szybko trafiło na Twittera, a stamtąd do popularnych amerykańskich serwisów internetowych, które w swoich materiałach osadziły tweet z fotografią.

W taki sposób postąpiły m.in. Breitbart, Time, Yahoo, Vox Media i Boston Globe. Goldman uznał, że wydawcy naruszyli należące do niego prawa autorskie do zdjęcia i wniósł sprawę do sądu.

Nowojorska sędzina Katherine Forrest stanęła po stronie fotografa i w wydanym wyroku potwierdziła naruszenie praw autorskich przez osadzenie w publikacjach tweeta z treścią chronioną prawem autorskim. To może oznaczać dla Goldmana możliwość ubiegania się o odszkodowania od wydawców z powodu bezprawnego wykorzystania jego fotografii.

Według zachodnich mediów opisujących sprawę można spodziewać się, że wydawcy dotknięci niekorzystnym orzeczeniem wniosą apelację. Wyrok wzbudził wątpliwości organizacji zajmujących się obroną wolności słowa w internecie, m.in. Electronic Frontier Foundation.

Fundacja w komunikacie podkreśla, że wspomniany wyrok jest sprzeczny z ideą swobodnej wymiany informacji w sieci i może ją w poważnym stopniu ograniczyć. Według fundacji zamieszczanie na stronach treści pochodzących m.in. z serwisów społecznościowych nie może być związane każdorazowo z koniecznością sprawdzania praw autorskich pod groźbą procesu sądowego. Taka sytuacja mogłaby bowiem sparaliżować funkcjonowanie wielu wydawców i twórców stron internetowych zajmujących się dostarczaniem bieżących informacji.

 

Autor: ps

Wiecej informacji: Twitter, prawa autorskie

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia