WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Szymon Wojda za Bartosza Sosnówkę rzecznikiem koszykarskiej Legii Warszawa

Gorący temat

Cyfrowy Polsat miał mniej abonentów w 2017 roku, ale sprzedaje im więcej usług. Kwartalny zysk zmalał o połowę wskutek zaległych podatków

0

Warszawska komunikacja ma nowe logo. „Synteza, lapidarność i siła wyrazu”

2017-09-28 A A A KOMENTARZE: 11 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Władze Warszawy rozstrzygnęły konkurs na logotyp Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP). Spośród 189 nadesłanych prac jury wybrało projekt autorstwa TypeThree. Koszty zmiany oznaczeń mogą wynieść około 500 tys. zł.

Warszawska komunikacja ma nowe logo. „Synteza, lapidarność i siła wyrazu”

Dwuetapowy konkurs na nowy logotyp warszawskiego transportu publicznego wygrało TypeThree. Zwycięski projekt przedstawia literkę „t” przypominającą symbol stolicy - warszawską syrenkę. Jak podkreśla w komunikacie prasowym jury, logotyp doskonale identyfikuje „warszawskość” komunikacji miejskiej i poszczególnych elementów całego systemu. Choć nawiązuje do tradycji, to jednocześnie jest szalenie nowoczesny i bardzo długo się nie zestarzeje. TypeThree otrzymało nagrodę w wysokości 70 tys. złotych, w drugim etapie pokonało cztery inne propozycje.

Łącznie, do konkursu zgłoszono 189 prac, które oceniło jury w składzie Robert Zydel - dyrektor Biura Marketingu Miasta, Wojciech Wagner - zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Katarzyna Strzegowska - zastępca dyrektora ZTM, prof. Piotr Garlicki i prof. dr hab. Dawid Korzekwa z Akademii Sztuk Pięknych, Andrzej Budek - założyciel studia KOTBURY, Magdalena Ponagajbo z Mamastudio i Emilia Bojańczyk z Podpunktu.

- To piękny projekt, który pojawi się stopniowo na wszystkich rozproszonych dotychczas elementach - pojazdach, parkingach, rowerach, biletach czy elementach informacji pasażerskiej. Co ułatwi pasażerom identyfikację i korzystanie z naszej komunikacji - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Nowe logo zastąpi funkcjonujące do tej pory symbole graficzne dotyczące stołecznego transportu - logotypy Zarządu Transportu Miejskiego, symbol promocyjny miasta „Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej”, herb Warszawy oraz logotypy poszczególnych spółek transportowych.

„Synteza, lapidarność i siła wyrazu”

Nowy logotyp warszawskiego transportu publicznego przypadł do gustu Pawłowi Dunii, head of design w Artegence.
 
- Całe szczęście mamy w Warszawie Syrenkę! Biedna zajmuje się już prawie wszystkim. Niczym superbohater uratowała niejeden warszawski branding. Może to droga na skróty i pójście na łatwiznę, a może jednak naturalne skojarzenie i działanie na rzecz spójności stołecznej symboliki. Mimo wszystko, mi logo WTP bardzo się podoba. Jest tam to, co w logotypie istotne: synteza, lapidarność i siła wyrazu - ocenia dla portalu Wirtualnemedia.pl Paweł Dunia.

Ekspert zwraca jednak uwagę na jeden element burzący harmonię logotypu.

- Dziwi mnie natomiast błędne, moim zdaniem, optyczne wypozycjonowanie znaku w okręgu. Syrenka "opada" w dół i w prawo – detal, ale męczący oko. I czyż nie o detale w projektowaniu logotypów chodzi? - zastanawia się Paweł Dunia.

Dunia podkreśla, że Warszawa od od lat potrzebuje jednolitego, spójnego systemu identyfikacji wizualnej, spajającego różne marki związane z transportem miejskim.

- Niezrozumiały jest dla mnie wygląd ikon, będących – jak się domyślam – fragmentem systemu identyfikacji. Brak tam spójności i ręki jednego projektanta – sprawiają wrażenie pobranych ze stocka. Mam nadzieję, że to tylko zajawka na potrzeby prezentacji i projektowaniem prawdziwego systemu zajmie się ktoś na poważnie. "Warszawskich" logotypów mamy bowiem na pęczki, ale prawdziwą bolączką miasta jest brak spójnego systemu wayfindingowego dla naszej sieci transportu publicznego - komentuje Paweł Dunia.

Autor: jd

Wiecej informacji: warszawski transport publiczny, Warszawa, identyfikacja wizualna, TypeThree

Komentarze (11) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia