SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Polskim Radiu

Wszystkie anteny Polskiego Radia zaangażowane zostały w przygotowania i relacjonowanie tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie 2017”. Tym razem lekturą jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego a finał akcji zaplanowany został na 2 września.

 „Narodowe Czytanie” od 2012 roku organizuje Prezydenta RP. W sobotę, 2 września, dramat Stanisława Wyspiańskiego będzie czytany od godz.11.20. Od tej godziny, do uroczystego zakończenia akcji przez parę prezydencką (ok. godz. 19.00), Program 1 Polskiego Radia będzie relacjonować przebieg czytania z Ogrodu Saskiego.

Jedynka edukacyjnie
Radiowa Jedynka poprzedza finał „Narodowego czytania” m.in. audycjami Redakcji kultury i edukacji, emitowanymi i w pasmach wieczornych. Ich tematyką jest: „Stanisław Wyspiański malarz, dramaturg, twórca teatralny, filozof”; „Osoby w Weselu, czyli geneza i wymowa utworu”; „Ważne inscenizacje i ekranizacje”. Emisja programów: 27, 28 i 30 sierpnia po godz. 21.00.

Od poniedziałku, 28 sierpnia aż do 1 września w „Lecie z Radiem” od godz. 9.10 przewidziano z kolei rozmowy z aktorami czytającymi „Wesele” w Ogrodzie Saskim, a w popołudniowym paśmie „Ekspres Jedynki” - materiały pt. „Kto jest kim w Weselu” oraz relacje z prób czytania. Odbywają się one w Ogrodzie Saskim oraz w Teatrze Polskiego Radia – tam dziennikarze Jedynki wcielają się w role z dramatu. W obsadzie znaleźli się m.in. Maria Szabłowska, Sława Bieńczycka, Jolanta Fajkowska, Agnieszka Kunikowska, Rafał Porzeziński, Jacek Raginis-Królikiewicz, Paweł Sztompke, Roman Czejarek i Bogdan Sawicki. Reportaż z nagrania dramatu przez dziennikarzy usłyszymy na antenie 31 sierpnia o godz. 10.20.

Dwójka biograficznie i reportersko
Przygotowania do „Narodowego Czytania” przeprowadza też Program 2 Polskiego Radia. Między 28 sierpnia, a 8 września o godz. 09.45, w cyklu „To się czyta latem”, można wysłuchać biografii Stanisława Wyspiańskiego autorstwa Moniki Śliwińskiej, pt. „Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Czyta ją Andrzej Mastalerz.

W środę, 30 sierpnia o godz. 15.00 w cyklu „Kwadrans bez muzyki”, Dwójka zaproponuje audycję Dawida Dziedziczaka pt. „Rydlówka”. Jest to opowieść o bronowickim dworku Włodzimierza Tetmajera, w którym odbyło się opisane przez Wyspiańskiego wesele. Tego samego dnia o godz. 18.00, w cyklu „O wszystkim z kulturą”, Dwójka przedstawi rozmowę z biografką Wyspiańskiego Moniką Śliwińską. Autorką audycji jest Dorota Gacek.

W piątek 1 września o najsłynniejszym dramacie Stanisława Wyspiańskiego będzie traktowała też audycja Anny Lisieckiej pt. „Wesele” w radiu”, która zostanie wyemitowana w cyklu „Antykwariat” o godz. 18.00.

W dzień finału radiowa Dwójka przeprowadzi kilka reporterskich relacji na żywo z Warszawy i Łodzi. Pojawia się one w takich audycjach jak „Wiadomości kulturalne”, „Dwójka na życzenie”, „Duża czarna” czy „Dwójka na miejscu”. Na zakończenie Narodowego Czytania, o godz. 18.45, puentą dnia będzie rozmowa z gościem Dwójki.

Trójka literacko
W całym tygodniu poprzedzającym finał „Narodowego Czytania” (począwszy od 28 sierpnia), Radiowa Trójka prezentuje na antenie fragmenty „Wesela”. Słuchać ich można od poniedziałku do piątku w pasmie „Do południa” o godz. 9.20, zaś w sobotnim wydaniu „Zapraszamy do Trójki” - o godz. 8.50. Czytają je twórcy związani z teatralnymi wystawieniami dzieła: Michał Zadara, Romuald Wicza-Pokojski, Piotr Cieplak, Jan Klata, Wawrzyniec Kostrzewski, Magda Łazarkiewicz, Anna Wieczur-Bluszcz, Mieczysław Abramowicz, Monika Strzępka, Piotr Kruszczyński i Jacek Głomb. Opiekę nad całością sprawuje Barbara Marcinik; muzyka – Łukasz Borowiecki.

W środę 30 sierpnia o godz. 18.15 będzie można wysłuchać na tej antenie reportażu Wojciecha Markiewicza z Radia Kraków pt. „Plotki o weselu”. Opowiada on o wydarzeniu przygotowywanym na 2 września. Wówczas to czterech reżyserów wraz z aktorami przygotowuje w centrum Krakowa między kościołem Mariackim, Sukiennicami a placem Szczepańskim happening, osnuty wokół legendarnego „Wesela”; w reportażu wykorzystane będą archiwalne nagrania córki Wyspiańskiego – Heleny Chmurskiej oraz Klementyny Rybickiej – córki Włodzimierza Tetmajera.

Program 3 PR zapowie finał akcji 2 września w „Zapraszamy do Trójki”;  w programie znajdą się m.in. rozmowy z aktorami, którzy mają wziąć udział w czytaniu w Ogrodzie Saskim. A w pierwszym powakacyjnym wydaniu „Śniadania w Trójce” (sobota, 2 września, godz. 9.05 -10.00) – politycy, goście Beaty Michniewicz, przedstawią swoje ulubione wersy z dramatu Wyspiańskiego.

W tym dniu „Radiowy Dom Kultury” (w godz. 13.05-15.00) zostanie nadany z Ogrodu Saskiego. (w programie m.in. transmisja czytania „Wesela”), zaś Mateusz Matyszkowicz w swoim autorskim „Chuliganie literackim” (16.05-17.00) opowie o odniesieniach do dzieła Wyspiańskiego.  Przez cały dzień na antenie (po serwisach informacyjnych) pojawią się specjalne wejścia Jana Niebudka z Ogrodu Saskiego (ok. godz. 11.05, 12.05, 17.05, 20.05).

Na sam koniec akcji, tegoroczne „Narodowe Czytanie” podsumuje Dariusz Bugalski w poniedziałkowym „Klubie Trójki” (4 września, godz. 21.05-22.00).

Czwórka konkursowo
W
tygodniu poprzedzającym wydarzenie także radiowa Czwórka zaprasza codziennie po godz. 10.00 na emisję fragmentów „Wesela”, czytanych przez młodych aktorów: m.in. przez Natalię Sikorę, Anię Karczmarczyk, Marcelę Borowicę i Karolinę Czarnecką. W „Wiadomościach Czwórki” i „Serwisach Kulturalnych” prezentowane będą w tych dniach wydarzenia towarzyszące „Narodowemu Czytaniu”. Na antenie pojawi się również cykl materiałów poświęcony tradycjom i obrzędom podczas współczesnych wesel. Czwórka zaprasza także do wzięcia udziału w konkursie na Facebooku, polegającego na „przetłumaczeniu” cytatu z „Wesela” na współczesny język młodych Polaków. Nagrodą w konkursie jest cyfrowy odbiornik radiowy.

W sobotę 2 września o godz. 12.05 w audycji „W to mi graj” Czwórka przeprowadzi relacje z Placu Szczepańskiego w Krakowie, gdzie obejrzeć można będzie wydarzenie artystyczne pt. „Teatr mój widzę ogromny” w reżyserii Wiesława Hołdysa. W programie wydarzenia również czytanie "Wesela" przez mieszkańców, zaproszonych gości i turystów oraz występ zespołu Strojone.

O godz. 16.05 w audycji „Hotspot” Mateusz Kulik zaprosi na spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Prowadzący odwiedzi krakowskie miejsca związane z biografią artysty, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty Wyspiańskiego.

Dołącz do dyskusji: Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Polskim Radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl