WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Jacek Kurski uspokaja marketerów: oferta reklamowa Telewizji Polskiej bez zmian

Gorący temat

„Kruk. Szepty słychać po zmroku” opowiada o kondycji człowieka, jego bólu i cierpieniu (wywiad)

0

Wojciech Czuchnowski wyszedł z programu TVP Info w proteście przeciw „brutalnej czystce” dziennikarzy w TVP (wideo)

2016-01-22 A A A KOMENTARZE: 70 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski w programie TVP Info „Po przecinku” skrytykował ostatnie zmiany w Telewizji Polskiej, m.in. zwolnienie niektórych dziennikarzy, i w geście sprzeciwu wyszedł ze studia.

Wojciech Czuchnowski, fot. Agora Wojciech Czuchnowski, fot. Agora

Czuchnowski na początku programu został poproszony o wypowiedź na temat relacji polsko-rosyjskich. Zamiast odpowiedzi odczytał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie może brać udziału w dyskusji, ponieważ w ostatnich tygodniach rząd PiS przejął media publiczne i przeprowadził w nich „brutalną czystkę”. Publicysta wymienił nazwiska niektórych dziennikarzy, którzy musieli odejść z TVP z powodu - jak to określił - „fałszywych oskarżeń o stronniczość”. - Wyrzucają ich polityczni komisarze dziennikarscy obecnej władzy - stwierdził.

- Przyjąłem zaproszenie do TVP Info, bo chciałbym przeciwko temu zaprotestować. Nie zgadzam się na niszczenie ludzi, łamanie wolności słowa i robienie z wolnych mediów propagandowej tuby władzy. Nie mogę obecnością w studio firmować haniebnych praktyk. Dlatego dziękuję za zaproszenie i do zobaczenia w demokratycznej Polsce - powiedział Wojciech Czuchnowski, po czym wyszedł ze studia.

 

Swoje zachowanie Czuchnowski niedługo potem wyjaśnił na blogu. - Odkąd PiS rozpoczął czystki w mediach publicznych czułem, że trzeba jakoś mocniej wyrazić wobec tego sprzeciw - stwierdził. - Po wyborach w 2007 r. gdy PiS przegrało, prawicowi publicyści trwali w TVP i PR nawet do 2011 r. a niektórzy przetrwali 8 lat. Zwolnienia były ,ale nie na taką skalę, nie w takim tempie i nie w tak strasznej atmosferze. To co dzieje się dzisiaj jest powtórzeniem praktyk weryfikacyjnych rodem ze stanu wojennego, przy czym wtedy, ci którzy niszczyli media, nie byli z tego tak dumni, jak obecni „reformatorzy” - ocenił. - Nie oceniam kolegów, którzy nadal będą przyjmować zaproszenia do TVP czy radia. Ja nie mogę. Chciałem tym ostatnim występem dać wyraz zawodowej i ludzkiej solidarności - zaznaczył.

 

Tydzień temu dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska zapowiedziała, że z końcem stycznia rezygnuje z prowadzenia w TVP Info programu „Puenta”, uzasadniając to solidarnością z dziennikarzami zwolnionymi z TVP w ostatnich tygodniach.

O bojkotowanie mediów publicznych, z powodu zmian przeprowadzonych w nich na początku stycznia, apelowali niektórzy dziennikarze przemawiający na demonstracji Komitetu Obrony Demokracji w sobotę 9 stycznia pod siedzibą redakcji informacyjnych Telewizji Polskiej. „Gazeta Wyborcza” od założenia KOD-u wspiera jego działania.

Autor: tw

Wiecej informacji: Wojciech Czuchnowski, TVP Info, Telewizja Polska

Komentarze (70) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia