WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Rekordowa oglądalność „Policjantek i policjantów”. Serial śledziło 2 mln widzów

Za mandat zapłacimy kartą lub aplikacją. Policja wdraża płatności bezgotówkowe

2018-01-19 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Od lutego w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub aplikacją Blik. Trwa wyposażanie radiowozów Policji w terminale płatnicze POS, w ramach realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Za jego realizację odpowiadają Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Za mandat zapłacimy kartą lub aplikacją. Policja wdraża płatności bezgotówkowe

W efekcie nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która weszła w życie we wrześniu 2017 r., grzywnę nałożoną mandatem karnym będzie można zapłacić w formie bezgotówkowej. Osoba, która taki mandat otrzyma, zdecyduje o wyborze formy płatności i będzie mogła wykonać płatność za mandat kartą płatniczą lub Blikiem, z wykorzystaniem terminala POS. Do obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach POS w Policji w ramach Programu wybrana została firma Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService.

- Dobrze działająca infrastruktura płatnicza w Policji wpłynie na komfort kierowców oraz wyznaczy kierunki rozwoju nowoczesnego e-państwa. Polska, na drodze do nowoczesnej administracji zasługuje na to, aby wykonać kolejny krok naprzód i stać się Polską cyfrową w wielu obszarach, także tych, które znajdują się poza administracją, acz znacząco ułatwiają obywatelom życie - komentuje Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

- Uruchomienie płatności bezgotówkowych w Policji drogowej to kolejny etap procesu digitalizacji administracji publicznej - mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR. - KIR, jako kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego, jest aktywnym uczestnikiem działań służących promocji i podnoszeniu poziomu obrotu bezgotówkowego w gospodarce - dodaje.

Możliwość zapłaty mandatu bezgotówkowego to znaczne ułatwienie dla sprawców wykroczeń. - Często policjanci spotykali się z pytaniem, zwłaszcza od osób, które na co dzień płacą kartą, dlaczego mandatu nie mogą zapłacić od razu, na miejscu - zaznacza mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

- Zdarzały się sytuacje, że policjanci z obcokrajowcami jechali do bankomatu lub na pocztę po gotówkę, aby uiścić grzywnę, co było kłopotliwe i czasochłonne. Płatności bezgotówkowe znacznie usprawnią pracę policjantów i skrócą przebieg kontroli - informuje Ciarka.

Oprócz możliwości płacenia kartą i telefonem, dostępne będą dotychczasowe sposoby - przelew lub wpłata na poczcie. Obcokrajowcy nadal będą zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotówkach, jednak teraz, oprócz formy gotówkowej, będą mieli również do wyboru płatność kartą płatniczą.

Autor: jd

Wiecej informacji: Policja, płatności bezgotówkowe, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Krajowa Izba Rozliczeniowa

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia