WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Za 18 miliardów dolarów Toshiba sprzedaje dział pamięci Flash, wśród kupców Apple, Dell i Seagate

Gorący temat

Łukasz Sitek zawieszony po informacji, że bez biletu awanturował się w pociągu i powoływał na pracę w TVP Info

41

Irlandia w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości za brak 13 miliardów euro podatków od Apple

2017-10-05 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Komisja Europejska skierowała przeciwko Irlandii skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Powodem jest bierność władz tego kraju w ściągnięciu od Apple 13 miliardów euro zaległych podatków. Zdaniem unijnych urzędników amerykańskiemu koncernowi w sposób nieprawny zostały w Irlandii przyznane ulgi podatkowe.

Irlandia w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości za brak 13 miliardów euro podatków od Apple

Sprawa podatków, których według Komisji Europejskiej nie zapłacił koncern Apple sięga ub.r. KE ustaliła wówczas, że przez kilkanaście lat Apple korzystał w Irlandii z niedozwolonych unijnymi przepisami ulg podatkowych. Komisja zażądała, aby rząd Irlandii odzyskał od koncernu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze. W grę wchodzi kwota 13 mld euro.

Już w momencie ogłoszenia przez KE decyzji o zwrocie przez Apple zaległych zobowiązań podatkowych władze Irlandii stanęły w obronie koncernu argumentując, że w ramach unijnego prawa mogą przyznawać ulgi podmiotom mającym znaczący wpływ na rozwój gospodarki Irlandii.

Stanowisko Irlandczyków nie zmieniło się do dzisiaj. Tymczasem Komisja doszła do wniosku, że rząd Irlandii nie wykazał się żadną wolą ściągnięcia od Apple zaległych 13 mld euro. W tej sytuacje KE poinformowała o wniesieniu przeciwko temu krajowi skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który ma rozpatrzyć sprawę. W wypadku uznania, że Irlandia jest winna zaniedbań ETS ma do dyspozycji szereg sankcji którymi może obciążyć Irlandię. Na razie jednak nie wiadomo kiedy trybunał przystąpi do rozpatrzenia skargi KE.

 

Autor: ps

Wiecej informacji: Apple, Komisja Europejska, Irlandia

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia