Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-06-11

A A A POLEĆ DRUKUJ

Baranek czy kornik, czyli jak dobrać strukturę tynku

150x110
Dekoracyjny tynk elewacyjny to wciąż najpopularniejszy materiał wykończeniowy stosowany na fasadach domów jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej oraz budynków wielorodzinnych. Bogata oferta rynkowa powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mogą wybrać nie tylko rodzaj produktu, ale także jego kolor oraz fakturę. Ostatni parametr jest szczególnie istotny dla podniesienia walorów estetycznych elewacji. Tomasz Jarzyna - Product Manager firmy Baumit – podpowiada, czym kierować się w doborze struktury tynku elewacyjnego.

Faktura tynku dekoracyjnego zależy od ilości oraz wielkości ziaren kruszywa zawartego w masie tynkarskiej. Niemałe znaczenie ma też sposób nakładania i obróbki samego tynku, który bezpośrednio wpływa na efekt końcowy. Najchętniej wybieraną przez inwestorów i wykonawców strukturą tynku jest tzw. baranek. „Tynk o strukturze baranka daje widoczny efekt mniejszego bądź większego uziarnienia równomiernie rozłożonego na elewacji. Charakter powierzchni zależny jest od wielkości kruszywa. Zazwyczaj stosowana jest granulacja od 1,5 lub 2 mm, która pozwala na łatwe kształtowanie wyglądu elewacji. Równie ważny jest sposób nakładania masy, gdyż to on warunkuje poprawne oraz estetyczne wykonanie wierzchniej warstwy fasady. W przypadku baranka obróbka powinna polegać na okrężnych ruchach wykonywanych w jednym kierunku np. zgodnie ze wskazówkami zegara. Warto zaznaczyć, że zacieranie jest bardzo istotne dla trwałości powłoki. Tynk powinien pokrywać uprzednio całkowicie zagruntowane podłoże i nie może zostać zbytnio roztarty na powierzchni elewacji. Jednocześnie związki hydrofobowe zawarte w masie tynku chronią go przed zbyt dużą nasiąkliwością. Jest to ważne, ponieważ zadaniem tynku jest również zatrzymywanie wody na powierzchni, a co za tym idzie ochrona ściany przez zawilgoceniem. Warto podkreślić, że grubsza faktura baranka np. 3mm, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworzy charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu i tym samym łatwiej może ukryć niewielkie nierówności ścian” – wyjaśnia Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit.

Struktura kornika pozwala uzyskać efekt wyżłobienia, czyli rodzaj sieci kanalików tworzonych w naturze przez owady. W przypadku tej struktury, producenci również stosują różną granulację kruszywa w przedziale od 1,5 mm do 3 mm. „Dużą różnicę widać jednak w sposobie nakładania tego tynku – w przypadku kornika istnieje większa dowolność ruchów które determinują układ rowków. Warto jednak pamiętać, że zacieranie poziomo, pionowo, przy pomocy ruchów ukośnych czy okrężnych będzie miało wpływ na efekt końcowy. Zatem już na początku tynkowania należy obrać jedną technikę, która pozwoli uzyskać powtarzalny rezultat na elewacji całego budynku” – dodaje ekspert z firmy Baumit.

Wybór tynku elewacyjnego warto rozpocząć od oceny stopnia zabrudzenia elewacji. Obiekty znajdujące się blisko dróg o dużym natężeniu ruchu, zakładów produkcyjnych czy innych miejsc w których zanieczyszczenie powietrza jest większe będą wymagały szczególnej dbałości o estetykę fasady. „Elewacja o strukturze baranka tworzy bardziej jednolitą, gładką powierzchnię i tym samym jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Co równie ważne, prościej jest przeprowadzić okresowe czyszczenie oraz odświeżenie elewacji o fakturze baranka. W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brudu. Dużej głębokości rowki mogą być także powodem nieestetycznych zacieków w przypadku zmywania zgromadzonych w nich zabrudzeń” – podkreśla Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit.

Bogata oferta dekoracyjnych tynków elewacyjnych powoduje, że inwestorzy oraz wykonawcy mają do dyspozycji wiele możliwości wykończenia fasady. Mnogość kolorów w połączeniu ze strukturami tynków umożliwia stworzenie oryginalnej elewacji, która nie tylko będzie zachwycać swoim wyglądem, ale również będzie chronić ściany budynku przez długie lata.



www.baumit.com




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ