W ponad połowie banków możesz mieć konto za darmo

Jeśli Ministerstwo Finansów zrealizuje swoje plany, już wkrótce każdy bank w Polsce będzie musiał mieć w swojej ofercie darmowe konto osobiste. Z analizy Bankier.pl wynika, że ROR za 0 zł już dziś można dostać w ponad połowie banków. Nie wszędzie jednak konto będzie bezwarunkowo darmowe. W większości przypadków brak opłat będzie możliwy tylko po spełnieniu określonych warunków.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Nowe przepisy mają być efektem dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy, która powinna zostać wdrożona najpóźniej we wrześniu 2016 roku. Urzędnicy chcą, by konsumenci legalnie przebywający na terytorium państw UE mogli bez problemów zakładać najprostsze rachunki płatnicze na terenie państw członkowskich. Ministerstwo Finansów przekonuje, że darmowy rachunek w ofercie każdego banku pomoże ograniczyć zjawisko nieubankowienia części Polaków.

W związku z zapowiedziami resortu finansów, redakcja Bankier.pl sprawdziła oferty rachunków osobistych w 23 bankach. Konto, za którego posiadanie klient nic nie zapłaci, już dziś można znaleźć w 60 proc. analizowanych instytucji. Mimo że rachunek bezwarunkowo pozbawiony opłat proponuje dziś tylko jeden bank, w pozostałych przypadkach o podobny efekt nie jest trudno - wystarczą dochody niewiele większe od minimalnej krajowej i przyzwyczajenie się do płacenia plastikiem, a nie gotówką.

– Na tę chwilę regulacja jak ta przygotowywana przez Ministerstwo Finansów nie wydaje się potrzebna. Banki walcząc o klienta, posiadają oferty bez wygórowanych stawek za prowadzenie ROR-u i z realnymi warunkami bezpłatności – mówi Mateusz Gawin, redaktor Bankier.pl. – Ten projekt może jednak zapewnić większą stabilność cen w przyszłości. Trwają przecież prace nad ustawą dotyczącą pomocy dla frankowców, która już teraz jest sporna i budzi obawy, że banki przerzucą koszty przewalutowania produktów hipotecznych na klientów korzystających z podstawowych usług. Ustawa mogłaby zmniejszyć ewentualne konsekwencje dla portfeli tych ostatnich – dodaje.

grafika

dostarczył

infoWire.pl

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Paulina Wolanin przeszła z Grupy RMF do YOC Poland

Paulina Wolanin przeszła z Grupy RMF do YOC Poland

Wojciech Grzegorzyca pożegnał się z Rokmates

Wojciech Grzegorzyca pożegnał się z Rokmates

InCoiny wcześniej przepadną. InPost zabiera połowę czasu

InCoiny wcześniej przepadną. InPost zabiera połowę czasu

Flywheel z nową PR managerką

Flywheel z nową PR managerką

Paramount Skydance skarży się na fuzję Warner Bros. i Netfliksa. "Z góry bezprawna"

Paramount Skydance skarży się na fuzję Warner Bros. i Netfliksa. "Z góry bezprawna"

X pokaże nowy algorytm. Musk: będziemy to powtarzać

X pokaże nowy algorytm. Musk: będziemy to powtarzać