SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z TVP znikną reklamy? „W tę stronę się ześlizgujemy”

BBC w Wielkiej Brytanii w ogóle nie nadaje reklam. Niemieckie ARD czy ZDF mogą emitować spoty jedynie przez 20 minut dziennie w dni powszednie. Zasiadający w Radzie Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski przewiduje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że prędzej czy później taki sam los czeka TVP. Przyczynić miała się do tego prezesura Jacka Kurskiego.

Dołącz do dyskusji: Z TVP znikną reklamy? „W tę stronę się ześlizgujemy”

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a w Niemczech
W 2021 roku nadawcy publiczni otrzymali łącznie 8,42 mld euro. Około 5,89 mld euro trafiło do ARD, a 2,12 mld euro do ZDF. Deutschlandradio otrzymało 243,1 mln euro, landowe instytucje medialne zaś - 159 mln euro.
odpowiedź
User
daleko nam do innych
W statystyce dotyczącej wysokości dotacji Polska plasuje się poniżej wymienionych przykładów, a nawet poniżej średniej publicznego finansowania wśród nadawców zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Wydatki publiczne na media w Polsce to ok. 800 mln euro, w tym na TVP przypada 737 mln euro, a na Polskie Radio - 77 mln euro. To stanowi 0,14 proc. PKB. Średnia dla EBU to 0,16 proc. PKB.
Wyliczenia te potwierdza KRRiT. Według "informacji na temat systemu finansowania mediów publicznych w krajach europejskich", przesłanej PAP przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, "w 2020 r. najlepiej dofinansowanymi były media publiczne tzw. »wielkiej piątki«, do których należą Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania".
KRRiT, przywołując dane z raportu Media Intelligence Service EBU (Europejska Unia Nadawców) pt. "Funding of Public Service Media", wskazuje, że "w Niemczech media publiczne otrzymały 9,47 mld euro, natomiast w Wielkiej Brytanii finansowanie to wyniosło 6,85 mld euro" - czytamy w tej informacji.
odpowiedź
User
DrVictór
Jeśli w ogóle ktoś kiedyś myślał o likwidacji reklam w państwowej telewizji, to niestety zawsze stykał się z lobbingiem firm farmaceutycznych typu Aflofarm i inne, którzy żerują niemalże na zyskach z tychże w grupie wiekowej powyżej 45-50 roku życia, co trzecią reklamę danego środka produkowanego przez firmy farmaceutyczne w danym bloku w Jedynce, Dwójce czy w TVP INFO można zobaczyć. A ten rynek generuje spore przychody, więc im dłużej prawodawstwo i sam system finansowania będzie kulawy, tym będzie większa presja na to, aby bloki reklamowe były w polskiej TV.

Bo sama jakość kontentu = niestety brak sensownych reklamobiorców. To też zmiany powinny iść także w sposobie tworzenia treści, aby były jakościowe, przynajmniej to w BBC jest zadeklarowane w ich statucie programowym. U nas nigdy takich zobowiązań nie było i nie będzie.
odpowiedź