UOKiK zgodził się na przejęcie Grupy Inea przez fundusz MIRA, sieć ma wyjść poza Wielkopolskę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie wielkopolskiej sieci telekomunikacyjnej Inea przez australijski fundusz inwestycyjny Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5) zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). W Grupie Inea dalej będzie pracował jej dotychczasowy prezes Janusz Kosiński.

- Bardzo cieszymy się z szybkiej decyzji UOKiK. Mamy nadzieję, że cała transakcja związana z przejęciem Grupy Inea zakończy się w ciągu miesiąca. Wierzę, że nasze partnerstwo z MIRA będzie równie zgodne oraz efektywne, jak dotychczasowa współpraca z Warburg Pincus i pozwoli spółce podwoić jej wyniki - zapowiada Janusz Kosiński.

Kupno większościowego pakietu udziałów Grupy Inea przez MEIF5 zostało ogłoszone miesiąc temu. Nie podano, jaką konkretnie część udziałów ani za ile kupił fundusz.

- Jako jeden z największych operatorów sieci światłowodowych (FTTH) i sieci kablowych w Polsce, Inea z powodzeniem zbudowała najlepszą infrastrukturę szerokopasmową, dającą dostęp do nowoczesnych usług w sektorach B2C i B2B. Z niecierpliwością oczekujemy dalszej ekspansji spółki poza dotychczasowy obszar jej działania - zapowiedział Leigh Harrison, szef europejskiej części Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Poprzednio właścicielem Grupy Inea był Warburg Pincus: w 2013 roku kupił mniejszościowy pakiet udziałów, a potem - pakiet kontrolny.

Macquarie Infrastructure and Real Assets zapowiada, że będzie wspierał Ineę w dalszym rozwoju, m.in. rozbudowie infrastruktury światłowodowej w ramach unijnego Programu Polski Cyfrowej 2014-2020 oraz wyjściu z działalnością poza Wielkopolskę.

Grupa Inea działa od 1992 roku. Obecnie ma 250 tys. klientów, a jej sieć kablowa ma w zasięgu 500 tys. gospodarstw domowych w Wielkopolsce. Firma szacuje, że w ub.r. osiągnęła 342 mln zł przychodów.

tw