Łukasz Warzecha kontra Jacek i Michał Karnowscy: „zaczepki neo-Michnika” i „czysta toksyka”

Jacek Karnowski, redaktor naczelny „Sieci”, skrytykował Łukasza Warzechę z „Do Rzeczy” (do niedawna publicystę „Sieci”) za udzielenie wywiadu Onetowi. - Przebudowa salonu trwa. Gratuluję, choć ja tą drogą nigdy nie pójdę - stwierdził Karnowski. - Co począć z tymi ciągłymi zaczepkami neo-Michnika? Chyba ignorować - odpowiedział Warzecha.

W poniedziałkowym wydaniu „Onet Rano” Łukasz Warzecha rozmawiał z Bartoszem Węglarczykiem o projekcie nowych przepisów dotyczących posiadania broni. W niedzielę zapowiedział to na swoich profilach na Facebooku i Twitterze. - Do Kuźniara bym nie poszedł, ale i on by mnie nie zaprosił - zaznaczył.

- Przebudowa salonu trwa. Gratuluję, choć ja tą drogą nigdy nie pójdę - skomentował to na Twiiterze Jacek Karnowski, redaktor naczelny „Sieci”.

W poniedziałek publicyści spierali się o działania hiszpańskiej policji w czasie niedzielnego referendum w Katalonii. - Co ma robić Madryt w sytuacji łamania prawa? To nielegalne referendum - stwierdził Karnowski. - Neo-Michnik usprawiedliwiający porażającą brutalność policji. Znamienne. (A referendum w Katalonii uważam za groźne.) - skomentował to Warzecha. - Widzę, że walczysz trwałą akceptację salonu. Podpowiem: musisz mi jeszcze zarzucić antysemityzm - odpowiedział mu Karnowski.

- Łukaszu, kiedy poprowadzisz „W tyle wizji” razem z kimś z „Wyborczej”? Daj znać, chętnie zerknę - skomentował redaktor naczelny „Sieci” wywiad Warzechy w „Onet Rano”. - Co począć z tymi ciągłymi zaczepkami neo-Michnika? Chyba ignorować - odpowiedział publicysta „Do Rzeczy”. - Jak nazwać zatem Ciebie? Może, pozostając przy satyrze, neo-Benny Hill? - odpowiedział mu Karnowski. - Jakieś certyfikaty prawomyślności, listy osób, z którymi wolno rozmawiać, wyścigi w gorliwości. Idźcie się leczyć. Dobranoc - zakończył dyskusję Łukasz Warzecha.

Karnowscy i Warzecha spierają się, odkąd Warzecha przeszedł z „Sieci” do „Do Rzeczy”

Pod koniec ub.r. Łukasz Warzecha po kilku latach współpracy z tygodnikiem „Sieci” (wtedy funkcjonującym pod nazwą „W Sieci”) przeszedł do „Do Rzeczy”. Według wielu publicystów i innych czytelników ten pierwszy tygodnik jest zdecydowanie przychylniejszy wobec obozu rządzącego niż drugi, któremu częściej zdarza się krytykować niektóre działania obecnej władzy.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fratria-z-34-mln-zl-wplywow-i-2-9-mln-zl-zysku-netto-w-ub-r-karnowski-przychody-z-sektora-publicznego-nie-sa-kluczowe ##

Poprzednia ostra dyskusja twitterowa Łukasza Warzechy i Jacka Karnowskiego miała miejsce w połowie września br., po tym jak publicysta „Do Rzeczy” napisał felieton „Lisiewicz wersja 2.0”, w którym skrytykował teksty Jacka Karnowskiego negatywnie opisujące wypowiedzi publicystów krytykujące niektóre działania obecnego obozu rządzącego. Warzecha porównał to do podobnego w wymowie artykułu Piotra Lisiewicza („jeden z moim zdaniem najszkodliwszych publicystów tak zwanej prawej strony”) w „Gazecie Polskiej” w 2012 roku.

- Karnowski, chcąc zostać nowym Lisiewiczem, musi brnąć w coraz większy radykalizm. Pal licho, że taka publicystyka przestaje w którymś momencie być publicystyką, a staje się – jak u Lisa i innych – zwykłą propagandą władzy. To problem Karnowskiego. Problemem ogólniejszym jest, że część kreatorów opinii, licytując się w radykalizmie, w deprecjonowaniu postaw bardziej umiarkowanych, w wykluczaniu ich przedstawicieli z dyskusji – popycha władzę w kierunku nie tylko szkodliwym dla państwa, ale też dla niej samej ryzykownym - ocenił Łukasz Warzecha.

- No no, widzę, że nerwy puszczają. Ale rozumiem. Wszystkie diagnozy Łukasza się nie sprawdziły, a wszystkie Jacka - sprawdziły - skomentował na Twitterze ten tekst Michał Karnowski, publicysta „Sieci” i członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych. - Nerwy? Gdzie tu widzisz nerwy? Raczej pewne rozczarowanie, że tak otwarcie idziecie w radykalizm. A co do diagnoz - kampania 2015 dowiodła, że ja miałem rację. Dwie wygrane z miękkim przekazem do centrum - odpowiedział mu Warzecha.

- Jakim miękkim?! Przekaz był twardy do bólu. Nawet przyznać się do błędnych analiz nie umiesz - ripostował Karnowski. - Może nie pamiętasz schowania Macierewicza, emablowania przedsiębiorców, miękkiego, krakowskiego Andrzeja Dudy - wyliczył publicysta „Do Rzeczy”. - Bo kampania ma swoje prawa. Ale obietnicą była zasadnicza ZMIANA. I DAMY RADĘ. Ty proponowałeś pudrowanie. Dobrze, że PiS nie posłuchało :-) - stwierdził Michał Karnowski. - Dobrze wiesz, że nie chodzi o pudrowanie. Ale to na inną dyskusję, bez zbędnych emocji. Wasze podejście się niestety zemści - ocenił Warzecha. - We mnie nie ma żadnych emocji. Właśnie na zimno widać jak bardzo się myliłeś. Przykro tylko, że zamiast to uznać, reagujesz atakiem - napisał Michał Karnowski.

Do dyskusji włączył się też Jacek Karnowski. - Michał, daj spokój. To toksyka czysta. Przegrał do zera debatę o reparacjach i tak odreagowuje. Dobrze, że innych obraża już nie na nasze konto - napisał o Warzesze. - A Ty, @JacekKarnowski, w kolejnych tekstach uderzasz w konserwatystów i dziwisz się, że ktoś Ci odpowiada? Naprawdę? - odpowiedział mu publicysta „Do Rzeczy”.

Karnowski do Warzechy: idź spać, jesteś w zaczepnym nastroju

Z kolei ponad tydzień temu Łukasz Warzecha skomentował opinię Jacka Karnowskiego, że nie warto sugerować PiS-owi, żeby zszedł z tzw. twardego kursu i zaczął wyrażać bardziej umiarkowane poglądy. - PiS wygrał, o JK ocalił po Smoleńsku machinę polityczną. Twardą. PiS w kampanii nie porzucił ani swojego programu, ani projektu IV RP - ocenił redaktor naczelny „Sieci”.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gosc-niedzielny-liderem-sprzedazy-w-lipcu-gazeta-polska-i-tygodnik-powszechny-na-plusie ##

- Podział po umownej „prawej stronie” na frakcje czerwonych i białych staje się coraz wyraźniejszy - skomentował to Łukasz Warzecha. - Idź spać - napisał mu Karnowski. - Drogi Jacku, nie otrzymałeś jeszcze pełnomocnictw do gaszenia ludziom światła w domach. Zatem pozwolisz, że sam zdecyduję, kiedy się kładę - odpowiedział Warzecha.

- To była jedynie rada wynikającą z obserwacji, że jesteś w jakoś szczególnie zaczepnym nastroju - stwierdził naczelny „Sieci”. - A, chyba że tak. Dzięki za troskę, w nastroju jestem dobrym - skwitował to publicysta „Do Rzeczy”. - Czyli u Ciebie dobry nastrój objawia się intensywnymi  zaczepkami? - zapytał Jacek Karnowski. - Dlaczego intensywnymi? To jest TT, wszyscy że sobą gadają, komentują, piszą do siebie. Normalne - ocenił Łukasz Warzecha.

Piotr Zaremba także w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i TOK FM

Miesiąc temu z funkcji zastępcy redaktora naczelnego „Sieci” zrezygnował Piotr Zaremba, związany z tygodnikiem od jego startu pod koniec 2012 roku. Jednocześnie podjął współpracę z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, dla którego przeprowadził m.in. szeroko komentowany wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą. W nowym numerze „Sieci” niektóre wypowiedzi prezydenta z tej rozmowy krytycznie ocenił Jacek Karnowski.

Jednocześnie Piotr Zaremba zaczął pojawiać się jako gość w porannym paśmie Radia TOK FM.

W ostatnich miesiącach na portalu wPolityce.pl z niektórymi opiniami Michała i Jacka Karnowskich polemizowali niektórzy inni publicyści „Sieci”, m.in. Piotr Skwieciński.

tw