Podsumowanie 2015 roku w social media - prognozy na 2016 (wydawcy i agencje)

W ramach naszego podsumowania roku w mediach i marketingu zajmujemy się mediami społecznościowymi. Najważniejsze wydarzenia i trendy z ostatnich 12 miesięcy oraz prognozy na najbliższy rok przedstawiają menedżerowie z czołowych polskich wydawców i agencji, m.in. Michał Sławiński, Rafał Drzewiecki, Sebastian Umiński, Anna Robotycka, Szymon Ślipko i Jakub Kaliciński.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rynek-reklamowy-jaki-byl-w-2015-roku-co-wydarzy-sie-w-2016-agencje ##

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-2016-roku-content-marketing-bogatszy-w-tresci-odbiorcy-bardziej-wymagajacy-a-pomiar-efektow-coraz-wazniejszy_1 ##

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polskie-agencje-interaktywne-podsumowuja-2015-rok-i-prognozuja-co-wydarzy-sie-w-2016-roku ##

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reklama-internetowa-co-wydarzylo-sie-w-2015-roku-jaki-bedzie-2016-rok-wydawcy-sieci-domy-mediowe ##

 


Michał Sławiński, social media innovation director w K2

Wydarzenie roku
W Polsce i na świecie - treści w formie wideo na żywo lub prawie na żywo, nazywane niekiedy w branży „livecontentem wideo” czy po prostu live wideo. Facebook Mentions, Periscope oraz Snapchat, czy też aplikacja jeszcze w wersji beta, o której już głośno, czyli Beme. To zjawiska, które w tym roku naprawdę wystrzeliły i cały czas rosną w siłę. Ludzie chcą dzielić się tym co widzą, technologie w końcu im to umożliwiają. Jakość i piękne, wymuskane treści mają mniejsze znaczenie niż wspólne przeżywanie i dzielenie się emocjami ze znajomymi bliższymi i dalszymi. Media społecznościowe zmieniają się na naszych oczach, pamiętajmy jednak o tym, że choć w tym roku bardzo to urosło, to nadal dla wielu ludzi nagrywanie i dzielenie się tym w sieci jest dużym wyzwaniem, niekiedy barierą nie do przejścia.

Sukces roku
Może zabrzmi banalnie, ale moim zdaniem Facebook - tak często skazywany na wymarcie w takich zestawieniach, „to już jego ostatni rok”, „jego czas się kończy”, „przestaje już rosnąć”. Tymczasem w 2015 portal Marcka Zuckerberga rozrósł się jeszcze bardziej i ugruntował swoją pozycję lidera. I to na ilu obszarach!

27 sierpnia korzystało z niego jednego dnia ponad 1 miliard użytkowników, teraz Facebook ma ich prawie 1,5 miliarda. Wideo na Facebooku w 2015 wystrzeliło, w wielu statystykach wygrywając z hegemonem na tym polu, czyli YouTubem. Mobilna wersja oraz Messenger też bardzo zyskały, pojawiły się nowe formy reklamy na mobilu bazujące i nowe sposoby wykorzystania messengera. I będą się pojawiały kolejne. Facebook cały czas się zmienia i zagarnia coraz to nowe pola. W przyszłym roku ten trend raczej zostanie utrzymany.

Porażka roku
W Polsce moim zdaniem były to wybory, najpierw prezydenckie, następnie parlamentarne. Nie mam tu na myśli tego, że wszystko zgarnął PiS, tylko to że tak niewiele w mediach społecznościowych na tym polu zobaczyliśmy nowatorskich zastosowań i dopracowanych działań. Memy i komentarze prowadzone przez różne partie to narzędzia, które były najbardziej widoczne, w większości jednak oddolne, inicjowane przez ludzi. Żadna z partii nie miała wyraźnego, przemyślanego planu działania, który olbrzymi potencjał social media w pełni by wykorzystał. Nie wierzę w to, że któraś z partii tak pokierowała swoimi wyborcami, aby systemowo przekonywać niezdecydowanych. Może to zawodowe zboczenie, ale brakowało mi spójności, właściwego wykorzystania potencjału wszystkich narzędzi.

Na świecie jako największą porażkę wskazałbym Google Plus. To kolejny rok, w którym niestety potwierdza się, że Google na swojego społecznościowego giganta kompletnie nie ma pomysłu i będzie go powoli, po cichu uśmiercał, żeby spróbować wkrótce z innej strony.

Człowiek roku
W Polsce, w branży social media, nie widzę osoby, która w tym roku specjalnie by zabłysła. Wyróżniłbym za konsekwentne budowanie swojego wizerunku, które wyraźnie przekłada się na zwiększanie wartości swojego biznesu, Michała Sadowskiego, choć on robi to co robi od lat, nadal świetnie.

Globalnie Mark Zuckerberg, który nie tylko na polu biznesowym odnosił sukcesy, ale zintensyfikował swoje działania na polu wizerunkowym, tak osobistym jak i całego portalu (choć oba są mocno ze sobą powiązane). Jego socialmediowy ekosystem pędzi i się powiększa, inwestycje ma trafione, zmiany celne, a jeszcze wychodzi z niego dobry człowiek, filantrop i świetny ojciec. Bill Gates ma godnego konkurenta.

Projekt roku
Tutaj tylko hasłowo: Snapchat, Periscope, działania reklamowe w social media Allegro, #LastSelfie, #lowesfixinsix, #ThrowMeBack, Unskippable Geicko. To te duże. Poza tym dużo mniejszych działań, które w ciekawy i nowy sposób wykorzystywały social, jak choćby Domino’s Pizza i zamawianie przez tweeta czy Finger Race na Snapchacie zorganizowany przez Huawei.

Trend roku
Zabrzmi to jak z 2010, ale taka jest prawda: to był rok mobile i wideo jednocześnie. Połączenie tych dwóch trendów stanowiło o sukcesie, na czym chyba najbardziej skorzystał Facebook, na którym automatycznie odtwarzane wideo naprawdę królowało. W 2015 YouTube ogłosił, że mobilne wyświetlenia filmów prześcignęły te desktopowe. Pojawiły się filmy 360 stopni, które dopiero na smartfonach robią duże wrażenie. Multiscreening stał się zjawiskiem powszechnym. Dostęp do mobilnego internetu w naszym kraju się zwiększa, „smartfonizacja” społeczeństwa następuje, dlatego z taką chęcią filmy oglądamy na kilkucalowych ekranikach. Portale i marki wykorzystują to reklamowo, myślę, że w przyszłym roku będą zwiększać interaktywność filmów oraz możliwości wyrażania opinii na ich temat przez odbiorców.

Prognoza na 2016 rok
Moim zdaniem w przyszłym roku duzi gracze, jak Facebook i YouTube, będą nadal intensywnie rozwijać swoje produkty reklamowe i sprzedawać kolejne nowości. Rosnąć w siłę będą jednak także mniejsze portale i aplikacje, zwłaszcza te dobrze wpisujące się w trendy mobilne, upraszczające działania użytkowników.

Mam nadzieję, że 2016 będzie rokiem alternatyw dla marek w prowadzeniu działań, że pojawi się jeszcze większe bogactwo rozwiązań i liczących się portali. Wyraźnie widać, że zwłaszcza młodsze pokolenia coraz chętniej korzystają z wielu społeczności jednocześnie, ważne staje się dokładne poznawanie tych miejsc, gdzie się komunikują i tego, jak wyglądają ich interakcje. 2016 to będzie też kolejny świetny rok dla odważnego, przemyślanego, być może coraz bardziej emocjonalnego content marketingu i rok, w którym jeszcze więcej zdobędą te marki, które dadzą wartość dodaną swoim klientom, pozwolą im mówić, wysłuchają ich, a nie potraktują media społecznościowe jak kolejną tubę, przez którą można krzyczeć. Taką przynajmniej mam nadzieję.


Filip Cieślak, social media manager w Grupie Wirtualna Polska

Wydarzenie roku
Z perspektywy wydawców, pojawienie się Instant Articles, które rozbudziło wiele nadziei, ale i wzbudziło obawy na całym świecie. Projekt ten pokazał kierunek, w którym podąża Facebook - budowanie jak najbardziej komplementarnej społeczności. „Internet równa się Facebook”.

Social mobile - social media dynamicznie przenoszą się na urządzenia mobilne. Dzięki temu sezonowość nie wpływa na ruch generowany przez media społecznościowe. Co więcej, ma tendencję do wzrostu np. podczas wakacji. Nie ma wątpliwości, Polacy nie rozstają się ze swoimi telefonami.

Sukces roku
Social media stały się źródłem informacji, szczególnie Twitter. To tutaj pojawiały się pierwsze wzmianki o największych wydarzeniach w tym roku. Tradycyjne media nie mogą już obok nich przechodzić obojętnie. Praktycznie każdy newsroom jest uzbrojony w narzędzia, które umożliwiają mu szybkie wyłapywanie informacji publikowanych w social media.

Porażka roku
Po raz kolejny Google+.

Człowiek roku
Millenialsi lub po prostu młode pokolenie. Coraz mocniej wpływają na to, jak wygląda obecny internet. To głównie oni tworzą trendy, za którymi podążamy.

Serwis / projekt roku
Zdecydowanie Snapchat, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Aplikacja, która zawładnęła światem w 2015 roku. Młoda społeczność stworzyła jedyny w swoim rodzaju sposób komunikacji - zwięzły i bardzo osobisty. Okazało się, że kontent nie musi żyć wiecznie, największą frajdą jest to, że bez ściemy możemy pokazać to, kim jesteśmy i co robimy. Jeśli ktoś 3 lata temu zapytałby mnie, czy ten model społecznościowy ma rację bytu, zaprzeczyłbym.

Trend roku
Social wideo - zmiany, jakie zaserwował Facebook, włączając autoplay oraz rozbudowując narzędzia do publikacji wideo, doprowadziły do ich gigantycznego wzrostu. To już nie są spontaniczne nagrania tylko coraz bardziej przemyślane formaty, które stały się konkurencyjne do tego, co do tej pory zauważaliśmy na np. Youtube. Myślę, że Google poczuł oddech na plecach.

Prognoza na 2016 rok
1) Pogłębianie się integracji Facebooka z wydawcami. Instant Articles - za rok ocenimy, na ile to będzie poprawa UX, a na ile uzależnienie dostawców treści od portalu Marka Zuckerberga.
2) Social mobile - szansa na znaczne powiększenie ruchu kierowanego do wersji mobilnych naszych serwisów.
3) Snapchat poszerzy swoją ofertę na większą liczbę wydawców, opcja Discovery jest realnym konkurentem dla Instant Articles od Facebooka.

Na dalszych podstronach wypowiedzi przedstawicieli Media DDB & Tribal, Grupy Interia.pl, Biura Podróży Reklamy, MEC Interaction, Gemiusa, Grupy Onet.pl, Byss.pl, Imagine, Deloitte Digital CE, Veneo, Gazeta.pl, Havas Media Group, Ogilvy & Mather, faceAddicted, SentiOne, Shake Hands, WebTalk, Fog Content Agency, Wobuzz, Mint Media, Fenomem, click community i VML Poland.


Łukasz Turkowski, interactive media manager w Media DDB & Tribal

Wydarzenie roku
Na świecie: udostępnienie Instagrama do działań sponsorowanych. Marki zyskują nowe medium z wszystkimi zaletami systemu reklamowego Facebooka.

W Polsce: rola mediów społecznościowych w kolejnych kampaniach wyborczych. Sztaby prezydenta Andrzeja Dudy i PIS poradziły sobie zdecydowanie lepiej niż konkurenci, co nie znaczy jednak, że stworzyły wzór dobrych działań. Zdecydowanie polskiemu establishmentowi daleko do amerykańskiego, który doskonale radzi sobie z wykorzystaniem mediów cyfrowych i technologii w komunikacji z wyborcami. Końcówka roku natomiast pozwala odczuć, jak istotne w debacie publicznej i procesach demokratycznych są niczym nieskrępowane media społecznościowe.

Sukces roku
Sukces odniosły wszystkie podmioty budujące w strukturach zintegrowane zespoły ekspertów, które łączą kompetencje z wiedzą o mediach cyfrowych, technologii i tradycyjnym planowaniu komunikacji. Zrozumienie mechanizmów obowiązujących w poszczególnych kanałach, w tym social media, zaowocuje ciekawymi kampaniami w przyszłości.

Kolejnym sukcesem organizacyjnym jest odejście od mediów społecznościowych jako strategii zastępującej inne działania, a traktowanie ich jako kanału, który uzupełnia obecność marki online. Konieczną praktyką jest porzucenie nieefektywnego modelu planowania komunikacji w kanałach społecznościowych na podstawie ciągłej walki o organiczne zasięgu. Dużo skuteczniej radzą sobie ci, którzy tworzą kampanie z przemyślanym kontentem dopasowanym do grupy docelowej i wsparte budżetem mediowym - wtedy można mówić o premii w postaci zasięgów organicznych jako wypadkowej zaangażowania użytkownika.

Porażka roku
Na świecie: fatalna ochrona praw twórców na Facebooku. Imponujący rozwój wideo w tym medium doprowadził do nadużyć na gigantyczną skalę, które uderzają w twórców wideo z innych platform, przede wszystkim YouTube’a. Materiały zdobywają znacząco więcej wyświetleń na facebookowych stronach „złodziei” niż na kanałach ich twórców. Na razie na YouTube można bezpośrednio monetyzować wyświetlenia, ale przywłaszczający sobie cudzą pracę znaleźli pośrednie sposoby na zarabianie. Niestety proces zgłoszeń naruszeń i ich rozpatrywanie są bardzo nieskuteczne.

W Polsce: uwaga poświęcona Snapchatowi. Zdecydowanie za duża w stosunku do aktywacji tam przeprowadzonych, które, powiedzmy sobie szczerze, były po prostu poprawne. Takie eksplozje zainteresowania buzzwordami nie przynoszą ani chwały agencjom, ani korzyści klientom. Jedynie masę straconego czasu.

Człowiek roku
Na świecie: Mark Zuckerberg. Stworzył medium broniące się wynikami finansowymi. Podjął rękawicę w rywalizacji z Google, budując złożony i konkurencyjny ekosystem reklamowy. Również za imperialne plany dotyczące nowych narzędzi, m.in. wspierających wideo i wydawców.

W Polsce: nie ma osoby zasługującej na miano człowieka roku. Dlatego mianuję nim prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który jako bohater niezliczonych memów będzie ogłaszał piąteczek jeszcze przez najbliższe miesiące.

Kampania roku
Rok 2015 nie obfitował w zapadające w pamięci kampanie, marketerzy skupili się na eksperymentach z formatami i narzędziami, ale to za mało, by zdobyć tytuł kampanii roku. Chcę wyróżnić jedynie wizerunkowy spot świąteczny Allegro przygotowany przez agencję Bardzo. Dowodzi on, że bliska sercu historia obroni się zawsze. Nawet na Facebooku, na którym milion obejrzeń trwa krócej niż 5 sekund, a o uwagę użytkownika walczy jednocześnie kilka komunikatów.

Trend roku
Bliskość. Facebook Mentions, Periscope, Meerkat czy Snapchat odsłoniły nam zaplecze życia celebrytów i polityków. Narzędzia te pozwoliły relacjonować wydarzenia dotąd zarezerwowane dla wybrańców, budując naturalność przekazu i sytuacji. Ujawniają naturalne emocje nieograniczone wyrafinowanymi scenariuszami i wytycznymi PR-owców.

Prognoza na 2016 rok
Streaming zagości na dobre pod strzechami. Będziemy oglądać relacje nie tylko wydarzeń przez duże W, ale też codzienne zdarzenia rejestrowane przez naszych znajomych. Wzrośnie popularność komunikatorów kosztem platform społecznościowych, a same aplikacje zyskają dodatkowe funkcjonalności oraz kontent wprowadzany za pośrednictwem otwartych API przez zewnętrznych dostawców usług i marketerów.

 


 Michał Korzeniowski, social media manager w Grupie Interia.pl

Wydarzenie roku
W Polsce za wydarzenie roku (niestety w negatywnym kontekście) uznałbym fakt coraz większej intensywności wykorzystywania mediów społecznościowych do hejtowania osób o odmiennych poglądach.

Sukces roku
Polska: Współpraca Brand24 przy kampanii prowadzonej przez Biały Dom.

Świat: To może niezbyt oryginalne ale rozwój Snapchata. Serwis, który notuje miliardy odsłon każdego dnia -  spektakularny sukces   

Porażka roku
Świat: mówiono, że współtworzony przez gwiazdy showbiznesu streamingowy serwis Tidal będzie przełomem, oferując lepszą jakość odtwarzanej muzyki, ekskluzywne materiały, czy w większym stopniu respektując interesy samych wykonawców. Z perspektywy odbiorcy to jednak tylko kolejna platforma streamingowa, jedynie z lepszą jakością odsłuchu.

Człowiek roku
Polska: Michał Sadowski, założyciel Brand24. Dostąpić zaszczytu współpracy z Białym Domem przy kampanii edukacyjnej, to wyraz największego uznania. Niezwykły sukces.

Prognoza na 2016 rok
Rozwój platformy Netflix.
Zwiększenie wpływów z płatnych treści w serwisach (choćby na YouTubie).
Nowe funkcjonalności w serwisie facebook – testowanie możliwości wideo konferencji czy emotikonów, które mogą zastąpić komentowanie postów.


Agnieszka Sosnowska, account director w agencji Biuro Podróży Reklamy

Wydarzenie roku
Ciekawym precedensem w skali światowej jest na pewno niedawny pozew Amazonu skierowany przeciwko twórcom fałszywych recenzji publikowanych w serwisie i opłacanych przez sprzedawców. Proceder w Polsce znany od dawna i wspierany nawet przez biznesy typu SaaS. Amazon zarzuca twórcom nieprawdziwych opisów to, że podważają jego wiarygodność. Na ile akcja ta przełoży się na zwiększenie świadomości konsumentów i większy krytycyzm? A może to początek końca tzw. szeptanek na forach i w social media?

Sukces roku
Rok 2015 to zdecydowany sukces crowdfundingu - Kickstarter drugi miliard dolarów zebrał w ciągu 19 miesięcy, z czego 100 mln dol. użytkownicy przekazali bez otrzymania czegokolwiek konkretnego w zamian za dotację. Sukces Kickstartera zwiastuje sukces wszelkich innych społecznych narzędzi, w ramach których ludzie mogą sobie nawzajem pomagać (bądź zarabiać dzięki wspólnotom). Rozwój takich platform jak Uber, czy Airbnb tylko to potwierdza.

Do kategorii sukcesu zaliczyłbym też rozwój Periscope. 10 milionów kont w ciągu 4 miesięcy to spora potęga, którą szybko będą musieli zauważyć marketerzy.

Porażka roku
Hashtagi na Facebook, które miały porządkować treść i być odkryciem 2014 roku, święcącym triumfy w 2015 okazały się niewypałem. Osobiście uważam też za nieco niepokojące społeczne uzależnianie się od social mediów - w jednym z ostatnich raportów na socialmediatoday.com trafiłam na informację, że w USA coraz więcej dzieci dostaje imiona od … filtrów na Instagramie. Popularne stały się takie imiona jak Lux, Luno czy Amaro.

Jeśli chodzi o nasz rodzimy ogródek, to chyba trudno o większe faux pau niż sierpniowy post na profilu Żytniej Extra na Facebooku z podpisem „KacVegas” pod zdjęciem rannego Michała Adamowicza. Ta historia pokazuje, jak łatwo w social media o kryzys, jeśli działa się nieco zbyt pospiesznie i - dodatkowo - bez zwracania uwagi na prawa autorskie.

Kampania roku
2015 rok obfitował w wiele ciekawych i niestandardowych kampanii wykorzystujących social media i łączących wiele kanałów. #bendtherules HP na Vine czy kampania Burberry na Snapchat i Periscope pokazują, że warto z pomysłem inwestować w nowe kanały, a nie jedynie skupiać się na Facebooku czy Instagramie.

Inne sukcesy? Selfie z przestrzeni kosmicznej Heineken (Spyfie). Nie był to może spektakularny sukces, ale ciekawe wykorzystanie trendu na selfie. Inny niezwykle ciekawy pomysł z selfie to kampania WWF na Snapchat. Selfies zagrożonych gatunków znikające po 10 sekundach? Precyzyjnie skrojona kampania do targetu - chwytająca ze serce i wykorzystująca medium, którego używa target.

Trend roku
Blog i vlog power to zdecydowanie najciekawszy trend social mediowy. Okazuje się, że i w Polsce można z sukcesem prowadzić blogi i vlogi a zaufanie internautów do blogerów - jak wynika z raportu Blog Power przygotowanego przez PSBV jest spore. Mają oni też ogromną siłę przebicia - 21-procentowy poziom zaangażowania fanów na blogerskich fanpage’ach w porównaniu do zaledwie 10 procent na fanpage’ach czołowych marek sprawia, że marki będą chciały coraz mocniej korzystać ze wsparcia blogerów.

Na świecie trendem który zdecydowanie zyskuje jest próba dodania możliwości sprzedażowej do niemalże każdej platformy social media. Ten kierunek ma spory potencjał rozwoju – zwłaszcza w kontekście omnichannelingu.

Prognoza na 2016 rok
Przypuszczalnie najważniejszym trendem będzie real-time marketing. Świeżość i aktywność kanałów social media będzie dla marek najważniejsza. Nie chodzi już tylko o zgromadzenie publiczności, ale o utrzymanie jej aktywności i stałe angażowanie. Inaczej każdy kanał zamiera. To spore wyzwanie dla marketerów, którzy nie mogą pozwolić sobie na to, by być z odbiorcami w kontakcie od 9.00 do 17.00. Relacje na żywo (Periscope już kupiony przez Twittera) czy minikonferencje (Blab.im) mogą stanowić ciekawy dodatek do świata social media - a może nawet zacząć go dominować?

 


Żaneta Glinka, strateg w MEC Interaction

Wydarzenie roku
Wejście marek na Snapchata. Serwis istnieje od 2011 roku, ale to rok 2015 był nie tylko w Polsce, ale i na świecie przełomowy z punktu widzenia jego biznesu.
Stereotypowo uznawane za medium bardzo młodych użytkowników, teraz ujawnia, że globalnie połowa jego użytkowników jest w wieku powyżej 25 lat.
Wydarzenie tym ważniejsze, że dziś real-time marketing to jeden z największych trendów. Snapchat pozwala markom na jego pełne wykorzystanie w komunikacji z użytkownikami.

Sukces roku
2015 to sukces Facebooka w e-commerce. Ten rok pokazał, że FB to nie tylko ładne zdjęcia i miejsce, do którego zaglądamy by zobaczyć co u znajomych, ale też platforma, która potrafi sprzedawać. Stworzyli odpowiednie formaty, ale też te, które do tej pory dostarczały nam wejścia na landing page, „dowożą” na tyle wartościowy ruch, że słupki sprzedaży reklamodawców rosną.

Porażka roku
Pewnie nie będę oryginalna - post marki Żytnia Extra na Facebooku. Sprawa tym boleśniejsza, że  otarła się o prokuraturę, a osoba która zamieściła zdjęcie w sieci usłyszała zarzuty. „Korzyścią” z całej sytuacji może być jednak uświadomienie klientom i agencjom reklamowym, czym może się skończyć korzystanie ze stockowych zdjęć niewiadomego pochodzenia i kontekstu.  

Kampania / projekt roku
Niekwestionowany numer 1 w 2015 roku to Johnnie Walker z kampanią „Rób to, w co wierzysz” z udziałem Bogusława Lindy i Wojtka Sokoła. Fenomenalnie dobrana komunikacja i udział obu bohaterów spotu.

Ale nie możemy zapominać, że social media to miejsce na responsive marketing, a w związku z tym na wyróżnienie zasługuje tu też marka Volvo, czy też jej agencja administrująca profil. I nie chodzi tu o wysokobudżetową kampanie, ale o podręcznikowy przykład fenomenalnie poprowadzonego dialogu z nieusatysfakcjonowanym klientem.

Trend roku
Wideo… A na wzmiankę zasługuje tu dwóch graczy.

Pierwszy - Facebook, który generuje 8 mld odsłon materiałów wideo każdego dnia. Mark Zuckerberg wraz z całą armia swoich współpracowników udowodnili już, że Facebook to świetna platforma wideo, ale oglądanego i wykorzystywanego inaczej niż w przypadku jego największego konkurenta w tej kategorii - YouTube. Serwis najczęściej przeglądamy bez dźwięku, na smartfonie czy desktopie i FB świetnie dostosował się do tego środowiska. Wypromował… wideo bez dźwięku! Genialne rozwiązanie dla wszystkich tych reklamodawców, którzy chcą za pomocą klipu dotrzeć do swoich konsumentów, ale wiedzą, że będzie on najprawdopodobniej odtwarzany bez dźwięku, wiec umieszczają napisy.

Drugi gracz - Snapchat - z  również oszałamiającą liczbą 6 mld odtworzeń wideo każdego dnia. Użytkownicy przekonują się do aplikacji, chociaż mogło się wydawać, że będzie ona popularna tylko wśród młodych internautów.

Prognoza na 2016 rok
Myślę, że 2016 rok to będzie kolejny dobry rok dla wideo, ale w trochę innej odsłonie. Takie aplikacje jak Periscope, czy Facebook Mentions będą odgrywały bardzo dużą role w naszych działaniach nie tylko social mediowych, ale w ogóle mediowych.  Za ta prognozą wiąże się wyraźny trend związany z centralną rolą social mediów w komunikacji marketingowej. W tym roku pokazały one dobitnie, że są bezcennym narzędziem służącym od zbierania insightów, poprzez budowanie zasięgu i kończąc na sprzedaży.


Dominik Wieprzowski, analityk biznesowy w Gemiusie

Wydarzenie roku
Jeśli rozpoczynać, to rozpoczynać od kontrowersji. Pomimo wszystkich ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w branży social media w 2015 roku, na tytuł wydarzenia roku zasługuje otoczka trzęsienia ziemi w Nepalu. Pomimo licznych narzekań, funkcjonalność, którą wprowadził Facebook, pokazała, że sieci społecznościowe mogą okazać się w przyszłości niesamowicie istotne w przypadku ratowania ludzkiego życia. Pomimo tragicznego wymiaru tego wydarzenia warto wspomnieć, że testy na masową skalę to jeden z pierwszych kroków do zapewnienia mediom społecznościowych dodatkowej siły. Tym razem już nie tylko jako narzędzia do promowania społecznych interakcji, ale także do wykorzystania w celu ochrony tego życia. Pewnym jest, że społeczeństwo musi jeszcze przyswoić istnienie nowych możliwości, zwłaszcza biorąc pod uwagę liczne niedojrzałe zachowania użytkowników, zanim ta opcja dotrze do swojego pełnego potencjału.

Sukces roku
Pinterest. O ile w Polsce nie jest jeszcze medium, które zdobyło szczyt swojej popularności, o tyle za granicą trend wzrostu Pinteresta jest niezmienny i serwis zyskuje coraz większą siłę przebicia w mediach głównego nurtu. Pomimo prostej idei, Pinterest jest jednym z tworów, które niesamowicie skutecznie wdzierają się do umysłów konsumentów przekazów w social media.

Porażka roku
Działania podczas kampanii prezydenckich w serwisie Wykop.pl. Niestety, jako bierny obserwator wydarzeń byłem zdziwiony z jednej strony poziomem niezrozumienia mechaniki i specyfiki funkcjonowania tegoż portalu przez kandydatów / komitety udzielających się tam, z drugiej - poziomem niektórych użytkowników. Rozumiem, że w każdej grupie znajdą się osoby, których kultura wypowiedzi pozostawia wiele do życzenia, ale nie rozumiem, dlaczego w sytuacji, w której istniała możliwość, aby z konkretnych kandydatów wyciągnąć esencję ich programu, spróbować zrozumieć istotę człowieka, który zazwyczaj skrywa się za hasłami płynącymi z billboardów, nie skorzystano z tej możliwości. Zamiast tego stosowano pytania opresyjne, na które nie istniała dobra odpowiedź.

Człowiek roku
Blogerki modowe. Pomimo, że nie jestem „grupą docelową” i stosuję wszelkie możliwe filtry, które mają mnie uchronić przed niechcianymi wiadomościami zaprzątającymi moją uwagę, nie jestem w stanie w stu procentach uodpornić się na informacje o kolejnych polskich blogerkach modowych. Szczerze mówiąc, muszę to uznać za ich wielki sukces – przebijają się już nie tylko w mediach internetowych, ale zaczynają się głęboko zakorzeniać w naszej, szeroko pojętej, kulturze masowej. O ile nie odpowiada mi niesiony przez nie przekaz, o tyle gratuluję im osiągniętego sukcesu w promowaniu się w social media, co bezpośrednio przełożyło się na popularność także wśród zwykłych i szarych ludzi.

Trend roku
Skracanie wszystkiego.

Prognoza na rok 2016
Jeszcze większy wzrost znaczenia wideo - to naczelny trend, który będzie utrzymywał się nie tylko w social media, ale także w całym internecie. Już teraz vlogerzy, streamerzy i inne osoby tego pokroju zdobywają popularność, którą mogą konkurować z celebrytami. Sytuacja ta będzie się tylko pogłębiać. O ile w przypadku zwykłych interakcji społecznych nie przewiduję przestawienia się na formę wideo, o tyle osoby, które chcą zaistnieć w social media, w coraz większym stopniu będą potrzebowały dobrego zapoznania się z możliwościami formatu wideo.

 


Rafał Drzewiecki, team leader w Grupie Onet.pl

Wydarzenie roku
W Polsce: wybory parlamentarne. W 2015 roku social media stały się miejscem, nareszcie, ważnej (w porównaniu do lat ubiegłych) debaty, która począwszy od wyborów prezydenckich rozlała się po sieci angażując ogromną część użytkowników we wszystkich sieciach społecznościowych. Social media dla polityków z jednej strony stają się głównym frontem w walce o elektorat, z drugiej zaś punktem zapalnym, gdzie komentowane i wytykane będą najmniejsze potknięcia. Polityka często sprowadzana do poziomu „mema” zachęca do aktywnego angażowania się niemal wszystkim grupom społecznym/politycznym. Zasady debaty publicznej uległy zmianie - politycy jeszcze nigdy nie byli tak blisko ludzi (rewolucja pokroju telewizji informacyjnej). Przed politykami ogromne wyzwanie, ale i ogromne możliwości.

Na świecie: Zamachy terrorystyczne w Paryżu.
Niestety. To w mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze informacje o dramacie rozegranym we Francji - nie informacje, ale RELACJE osób w samym centrum wydarzeń. Facebook błyskawicznie odpala funkcjonalność meldowania się swoich użytkowników jako „bezpiecznych”, kondolencje przedstawicieli rządów z całego świata płyną przez Twittera, co nawet w obliczu tak ogromnej tragedii u nikogo nie budzi już zdziwienia. Użytkownicy social media na całym świecie niemal na żywo znajdują się w samym środku wydarzeń - ostatecznie jednocząc się pod francuską flagą na profilu.

Sukces roku
W Polsce: Konkurs Chopinowski.
Oczywiście było wiele innych, często dużo bardziej społecznych/popularnych wydarzeń: Oskar dla Idy, awans reprezentacji Polski na Euro itd. To jednak Konkurs Chopinowski pokazał według mnie prawdziwą wartość social media tworząc z niezwykle ważnego, ale jednak niszowego (prestiżowego!) wydarzenia spory trend angażując bardzo dużą ilość użytkowników, którzy właśnie w mediach społecznościowych poprowadzili viralową kampanię eventu. Duży prestiż zachęcił użytkowników do dzielenia się treści i chwalenia się aktywnym uczestnictwem wznosząc zainteresowanie konkursem na wyższy poziom. Cichy i niespodziewanybohater pozwala wierzyć w social media ambitne, dające szanse każdemu kto umiejętnie wykorzysta ich potencjał.
 
Na świecie: kontratak Facebook wideo.
Imponuje nie tyle fakt, że Facebook skutecznie zagroził Youtube w kwestii internetowego wideo, ale przede wszystkim czas, w jakim udało mu się tego dokonać. To jednak nie koniec ofensywy Facebooka w tym temacie. Rozwijanie modelu monetyzacyjnego dla wydawców, wideo 360, Facebook Mentions i inne aktywności FB wskazują, że to dopiero początek wojny, z której zwycięsko mogą wyjść użytkownicy, którzy ostatecznie dostaną dobre i użytkowe funkcjonalności.

Porażka roku
W Polsce: obniżenie jakości języka w internecie.
Kilka lat temu analizowałem problem jakości dyskusji w sieci. W raczkujących wówczas w Polsce social media, których głównym wyróżnikiem był brak anonimowości upatrywałem szansę na przynajmniej małą rewolucję. Z końcem 2015 roku mogę powiedzieć, że niestety się myliłem. Imię, nazwisko i zdjęcie, często z dowodu osobistego w „profilówce” przestaje być czynnikiem hamującym zapędy do uzewnętrznia się - w każdy możliwy sposób.

Historia samobójstwa 14-letniego Dominika z Będzina spowodowanego hejtem szkolnych kolegów pokazała, że wielu młodych ludzi w sieci nie zna granic. Temat Jarosława Kuźniara pokazuje z kolei, że jest to problem nie tylko młodszych internautów, ale także dorosłych. Liczne kampanie społeczne na chwilę obecną wydają się nie zdawać egzaminu - jest to bardzo niebezpieczny trend.

Na Świecie: Volkswagen.
Wyobraźcie sobie skandal VW w „epoce przed social media”. Kilka artykułów, burza w głównych wydaniach wiadomości i... to wszystko. Teraz to nie przejdzie. Nie znam nikogo, kto nie słyszał o tym kryzysie. Nieważne, czy jeździsz KIA, fordem, peugeotem czy renaultem - wiesz, że VW kręci, wiesz, że ma kłopoty. Widziałeś dziesiątki memów u swoich znajomych, a może sam je sharowałeś. VW to w mojej ocenie jedna z największych ofiar współczesnych mediów (pewnie słuszna). Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób relacje konsumenckie zmieniły się w kontekście social media, gdzie problem pojedynczej reklamacji rośnie do rangi sporego problemu dla marki - przeklęte social media!

Człowiek roku
W Polsce: Aleksander Kwaśniewski.
Pan Prezydent pewnie nie będzie zachwycony z tego tytułu, ale chcąc nie chcąc w social mediach bryluje... codziennie. Memy z jego udziałem biją rekordy popularności w każdej sieci społecznościowej i w kontekście kreatywności internautów pewnie szybko się nie znudzą. Taki trend, paradoksalnie, może odbić się pozytywnie na wizerunku byłego Prezydenta, bo wszyscy go... „lubią”. Historia zna takie przypadki - Zdzisław Kręcina.

Na świecie: Księżniczka Charlotte.
Nie było prawdopodobnie w social media w 2015 roku osoby, która wywołała większy buzz. Oczekiwanie, narodziny a pod koniec roku sesja zdjęciowa, to tematy, które przewinęły się przez newsfeedy chyba wszystkich użytkowników.

Serwis / projekt roku
W Polsce: Brand24.
Ekspansja na międzynarodowy rynek i zwieńczenie roku informacją o Białym Domu robią duże wrażenie i pozostawiają konkurencję w tyle. Nie bez uwagi zostaje też sam Michał Sadowski, który zarządzając biznesem wartym już grube miliony wydaje się być tym faktem niewzruszony i pozostaje sobą.

Na Świecie: Snapchat.
Patrząc na liczby, w Polsce serwis o niewielkim zasięgu, ale w mojej ocenie o ogromnym znaczeniu. Snapchat zmienia trendy w social media i popycha inne platformy do daleko idących zmian chcąc zawalczyć o młodego, mobilnego użytkownika, który na Twitterze i Facebooku często nie ma już czego szukać....

Trend Roku
W Polsce: Uchodźcy. Temat uchodźców to swojego rodzaju milestone w mediach społecznościowych w Polsce, podobnie jak wybory. Debata publiczna w Internecie przechodzi na kolejny level, angażując wszystkie grupy społeczne przesuwając wrażliwość użytkowników niemal wchodząc do ich domów. Dla mnie to jednak przede wszystkim kubeł zimnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak łatwo manipulowany stał sie użytkownik social media. Kłamstwo udostępnione 100 razy staje się prawdą - tak w najprostszy sposób można podsumować  wyssane z palca posty czy materiały, które krążąc w sieci często dyktowały kierunki debaty w internecie.
 
Na świecie: „Gwiezdne wojny”. Nowe „Gwiezdne wojny” pobiją wszelkie rekordy - jestem tego pewien. Od kilku miesięcy toczy się gigantyczna kampania społecznościowa napędzana setkami viralowych treści, którą widział chyba każdy niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku i płci.

Prognoza na 2016 rok
2016 rok, to przede wszystkim social media live. Rosnąca popularność Snapchata, Periscope i Facebook Mentions, który  przyszłym roku przykryje wszystko (na pewno w Polsce) wyraźnie wskazuje trend. Użytkownik chce być w centrum wydarzeń. Nie interesuje go forma podania czy jakość wideo - interesuje go kontent tu i teraz.
 
Z punktu widzenia wydawców internetowych, 2016 rok w mojej ocenie stanie pod znakiem monetyzacji w ekosystemie mediów społecznościowych - głównie na Facebooku. Zmieniający się model konsumpcji treści w sieci zmusi nas prędzej czy później na popatrzenie na social media w innym kontekście niż pozyskiwanie ruchu. Facebook ma szansę stać się największym wydawcom na świecie nie produkując samodzielnie kontentu...


Paulina Nazaruk, social media specialist w agencji Byss.pl

Wydarzenie roku
Zdecydowanie Cannes Lions 2015. Tegoroczny festiwal kreatywności sprawił, że w pamięci na pewno zapadną nam kampanie tegorocznych zwycięzców: „Volvo Epic Split”, kampania „#Likeagirl” czy zamawianie pizzy za pomocą emotikonów w wykonaniu Domino's Pizza. Dodajmy do tego rekordową liczbę zgłoszeń z Polski - 243 prace (które zaowocowały 14 nominacjami oraz dwoma brązowymi lwami) i mamy najbardziej interesujące spotkanie marketingowe 2015.

Sukces roku i człowiek roku
Twórca „drugiego internetu” Mark Zuckerberg zgarnia nagrodę dla człowieka i sukces roku. 900 milionów ludzi korzysta z WhatsApp, 400 milionów korzysta z Instagram, 700 milionów nie rozstaje się z Messengerem, a 700 milionów dyskutuje w aplikacji Facebook Groups. Plany na przyszłość, jakie prezentuje nam CEO Facebooka, czynią z niego jednego z najbardziej zwariowanych wizjonerów współczesności.

Człowiek roku w Polsce? Zdecydowanie Michał Sadowski, CEO Brand24. Michał jest inspiracją dla każdego, kto marzy o sukcesie. Osiągnięcia Brand24 przeczą temu, że w Polsce nie ma miejsca na innowacyjne biznesy. Informacja o tym, że firmą zainteresował się Biały Dom brzmi dosłownie jak spełnienie american dream.

Porażka roku
Myślicie, ze wielkie brandy są wolne od kryzysów w social media? Albo w ostateczności mają genialną strategię radzenia sobie z hejtami na swój temat? Mam wrażenie, że podobnie myślał CEO Starbucks, wyrażając zgodę na kampanię, która nawiązywała do zabójstwa dwóch nieuzbrojonych, czarnoskórych nastolatków przez policję amerykańską. Hashtag #RaceTogether, wzywający do dialogu na temat rasy, wywołał spory twitterstorm. Główne zarzuty wobec marki dotyczyły wykorzystania sytuacji do reklamowania sieci kawiarni. Okazało się, że 1/3 rozmów na temat marki została zakwalifikowana jako hejt, a ponad 60 proc. rozmów była przepełniona negatywnymi emocjami. Nie, nie zadziałało tłumaczenie: „chcieliśmy dobrze”.

Jeśli chodzi o kryzysy social media w Polsce, to ciężko nie nominować tu wpadki marki Żytnia. W działaniach popełniono kilka poważnych błędów: wykorzystano fotografię bez spojrzenia na prawa autorskie, nie sprawdzono kontekstu zdjęcia oraz posłużono się poważnym akcentem historycznym do słabej reklamy produktu. Zgodnie z zasadą „kto nie ryzykuje, ten nie ma” osoby odpowiedzialne za wizerunek Żytniej dostały sporą nauczkę, która odbiła się echem (a może i rykoszetem?) w całej branży. Sprawa nie ma końca, gdyż kilka dni temu prokuratura legnicka ogłosiła, postawienie zarzutów „pomówienia jednej z osób widniejących na zdjęciu”. Nie pamiętam, by wcześniejsze kryzysy social media w Polsce miały swój ciąg dalszy w organach ścigania.

Kampania roku
Rok 2015 obfitował w kilka bardzo dobrych akcji w mediach społecznościowych. Spośród kilkunastu postanowiłam wybrać #ILookLikeAnEngineer. Ta kampania jest idealnym przykładem na to, jak spontanicznie działają media społecznościowe. Wszystko zaczęło się od  ogłoszenia o pracę, które wywołało dyskusję na temat stereotypów, krążących wokół kobiet pracujących w IT. Ta spontaniczna akcja wygenerowała ponad 75 000 tweetów, przerodziła się w kampanię billboardową i crowdfundingową oraz uzyskała wsparcia takich gigantów jak LinkedIn, Microsoft, Genral Electric.

W Polsce na pierwszy plan pod względem popularności wybiła się oczywiście kampania wyborcza, która w tym roku bardzo intensywnie zagościła w social media. Najpopularniejszymi kanałami stały się: Facebook, Twitter oraz YouTube. Niestety, w porównaniu do działań polityków na zachodzie, w Polsce zabrakło innowacyjności. Politycy potraktowali kanały social media jak słupy informacyjne, zbytnio zdystansowali się od wyborców i unikali angażowania w dyskusje. Zabrakło dobrze przygotowanej strategii na działania nie tylko w trakcie, ale i po wyborach.

Trend roku
Trendy w 2015 roku zdecydowanie zdominowało wideo i streaming. W tym roku w tej kategorii wygrał Facebook: wideo 360, transmisje na żywo, zapowiedziane live wideo dla zwykłych użytkowników oraz wideo profilowe. Nie zapominajmy także o YouTube wideo 360) oraz Twitter (streaming). Innowacją, bijącą rekordy popularności, są aplikacje służące tylko i wyłącznie do streamowania: Periscope, Meerkat. Podejrzewam, że trend ten sięgnie też roku 2016, głównie ze względu na zapowiedzi Facebooka.

Prognoza na 2016 rok
Trendy z tego roku, będą miały ogromny wpływ, na to, co będzie się działo w 2016. W działaniach w social media powinniśmy ponownie się skupić na: wideo (streaming, podcast), content marketingu (blogi firmowe, LinkedIn, Medium, Facebook notes). Coraz popularniejsze stają się aplikacje, które mogą w przyszłości zastąpić maile w firmach: Slack (który łączy to, co email rozdzielił: komunikację i współpracę w jednym), Messanger, We chat.

Największym wyzwaniem w social media w 2016 roku, będzie na pewno kwestia prywatności. Marketerzy będą musieli się skupić na powolnym odchodzeniu od zbyt inwazyjnych form reklamowych, ingerujących w prywatność internautów.

Coraz popularniejszy staje się także trend uciekania od social media (co widać chociażby na przykładzie organizowania „non Facebook day”). Widzieliście film, autorstwa modelki Esseny O’Neill? Jej nagranie zapoczątkowało dość ciekawą dyskusję na temat kłamstw jakie budują nasz wizerunek w social media i jak może to wpływać na psychikę użytkowników mediów społecznościowych.

 


Tomasz Mazurek, strategy manager w agencje Imagine

Wydarzenie roku
Rok 2015 przyniósł sporo nowości na największych platformach społecznościowych, zaś zmiany te wprowadzono globalnie. Na pewno sporo emocji wywołało pojawienie się transmisji na żywo na Facebooku, będących odpowiedzią na rosnąca popularność Periscope, który sam w sobie jest fenomenem, oraz wdrożenie wideo 360 stopni. Włączenie Instagrama w system reklamowy Facebook Ads również zasługuje na uwagę i warto śledzić jakie będzie on przynosił efekty z działań reklamowych. W Polsce na pewno warta odnotowania jest również rosnąca popularność Snapchata i coraz ciekawsze działania pojmowane przez marketerów w tym kanale.

Sukces roku
Myślę, że tu warto podkreślić coraz większą świadomość w wykorzystaniu narzędzi do monitorowania social mediów, co z kolei przekłada się na rosnącą liczbę działań w Real Time Marketingu. Na pewno dużą zasługę ma w tym nasze doskonałe, polskie narzędzie jak Brand24 czy SentiOne. Zaś Michał Sadowski bije rekordy w szybkości reakcji na komentarze z nim związane.

Co zaś tyczy się szybkiej kreatywnej reakcji na wiadomość, majstersztykiem jest to co zrobiło Volvo z podstawianiem samochodu dla fana paintballa.

Druga rzecz, która mi przychodzi do głowy, niektórych może przyprawić o zimny dreszcz na plecach, innych o szeroki uśmiech zadowolenia. To rola social media w ostatnich wyborach zarówno prezydenckich jak i parlamentarnych. Prawda jest taka, że odegrały one ogromną rolę, a ci którzy wygrali social media, wygrali później wybory. O ostatecznym wyniku zadecydowali młodzi, a ci na pewno swoich politycznych idoli nie odkryli w telewizji. To pokazuje potencjał social mediów a ich dobre wykorzystanie jest niewątpliwym sukcesem zwycięzców.

Porażka roku
W Polsce zwycięzca tej kategorii może być tylko jeden. To agencja, która prowadziła profil wódki Wyborowa. Rzadko się zdarza, żeby takie sytuacje kończyły się procesem sądowym, tak jak miało to miejsce tym przypadku. Dla branży to poważna lekcja jak nie powinny wyglądać procesy tworzenia i akceptacji kontentu do social mediów, z kolei dla marek to jasny sygnał, że jakość musi kosztować.

Człowiek roku
Człowiek roku w social mediach? Jeśli patrzyć po cyferkach to w 2014 królował Wardęga, w 2015 chyba jednak AbstrachujeTV. Z mojej perspektywy jednak rok 2015 nie miał zdecydowanego króla.

Kampania roku
Rok obfitował w wiele kampanii które były rozpoznawalne i dla których social media były ważnym kanałem zdobycia zasięgu. „Smutny Autobus”, „Podwórka Nivea”, Coca-Cola i „#DajCałusa”. Ale tutaj również nie wskazywałbym jednego lidera. Z drugiej strony pokazuje to jak dobrze radzi sobie branża w tej kategorii i powstaje wiele dobrych kampanii.

Trend roku
Rosnący potencjał wideo w mediach społecznościowych, zarówno w postaci materiałów nagrywanych jak i streamu. Mamy coraz więcej możliwości technicznych i w tym należy również szukać głównego trendu na 2016.  

Prognoza na 2016 rok
Kontynuując myśl, jeszcze gwałtowniejszy rozwój wideo zarówno tego profesjonalnego z dużymi budżetami na realizację, jak i amatorskiego (lub stylizowanego na amatorskie) Obecnie nie potrzeba bardzo dużych pieniędzy, aby przygotować naprawdę angażujące wideo gdyż liczy się głównie koncept.

Patrząc z biznesowego punktu widzenia ciekawostką jest wprowadzana płatna wersja YouTube Red. W momencie kiedy social media nauczyły się dobrze komercjalizować swoje kanały poprzez wszechobecną reklamę, teraz idą krok dalej i każą sobie płacić aby tych reklam nie oglądać. Pytanie czy trend się rozleje na inne portale społecznościowe, ale na pewno warto go obserwować.


Bartek Fiszer, senior social media executive w Deloitte Digital CE

Wydarzenie roku
Świat: Wydarzeniem roku na świecie był na pewno 28 sierpnia, kiedy w ciągu jednego dnia miliard osób na świecie zalogowało się do Facebooka. Facebook posiada prawie 1,5 miliarda użytkowników na całym świecie, co sprawia, że jednego dnia zalogowało się dwie trzecie bazy użytkowników i co siódmy mieszkaniec planety. Parafrazując Twaina - pogłoski o śmierci Facebooka są mocno przesadzone.

Polska: Coś z pogranicza rozrywki i social media - premiera trzeciej części „Wiedźmina”, która była jednocześnie największa kampanią reklamową gry w Polsce. CD Projekt RED doskonale rozumie znaczenie lojalnej grupy odbiorców, których rozpieszczał przez cały okres oczekiwania na grę. O sukcesie marketingowym tej gry świadczy fakt, że od jej premiery minęło ponad pół roku, a o Wiedźminie mówią wszystkie branżowe media.

Sukces roku
Polska: Polak w Białym Domu! Tak mogłyby brzmieć nagłówki serwisów informacyjnych pod koniec 2015 roku. Tak, chodzi o Brand24 i fakt, że będzie on używany przez biuro pierwszej damy do mierzenia świadomości jej nowej kampanii promującej edukację. Już wcześniej polskie firmy i usługi zdobywały świat, ale mało kto dotarł tak daleko. Brawa dla Michała Sadowskiego i całej ekipy.

Świat: Ostateczne zaszczepienie idei wirtualnej rzeczywistości w świadomości użytkowników i klientów. Jeszcze dwa lata temu idea Oculus Rift była czystym science fiction i kolejnym nieprzydatnym gadżetem dla nerdów. Kiedy w 2014 Facebook wykupił to rozwiązanie za 2 miliardy dolarów, wszyscy zwrócili na nie oczy. Teraz każda licząca się firma technologiczna chce mieć swoje gogle do wirtualnej rzeczywistości, a marketerzy zastanawiają się, co można z tym rozwiązaniem zrobić, żeby pozyskać nowych klientów i przeprowadzać jeszcze lepsze kampanie. Już niedługo możemy przestać biernie patrzeć na nowy spot reklamowy. Staniemy się jego bohaterami.

Porażka roku
Świat: Wszystko idzie do przodu, ale zdaje mi się, że w niektórych sektorach rynek chce pójść aż za daleko, bez odpowiedniego zagospodarowania tego, co już ma albo tego, co zaraz będzie miał. Czy świadczy to o innowacyjności? Tak. Czy jest to podejście odpowiednie? Niekoniecznie. Zamiast naturalnego progresu, mamy skoki w przyszłość, które ładnie wyglądają na konferencjach, ale do czasu ich faktycznej masowej produkcji… wszyscy o tym zapomną i trzeba będzie robić hałas na nowo. To złe rozdysponowanie zasobów.

Polska: Największa lokalna porażka w marketingu trwa już od dłuższego czasu i jest nią zabetonowanie rynku przez przestarzałe podejście. Kiedy świat idzie w kierunku wideo i marketingu ustawionego na konkretny, mierzalny cel, w Polsce cały czas liczy się jedynie budowanie mitycznej świadomości marki wśród konsumentów, które potem wyrażane są w dość nieprecyzyjnych badaniach na podstawie kliknięć w posty. Wszyscy doskonale wiemy, że zadowolony klient to klient kupujący. Mam nadzieję, że polskie marki jak najszybciej spojrzą na marketing w tym kierunku i zamiast mierzyć sukces swojego brandu w ilościach interakcji, spojrzą na ważniejszy słupek - sprzedaż.

Kampania roku
Świat: Mam nadzieję, że tutaj nie będzie hejterów, ale najlepsza kampanią tego roku jest „There will be haters” Adidasa. Pomysł, aby postawić jednych z najlepszych sportowców na świecie i pokazać jak bardzo się ich nie lubi, był niesamowicie szalony. Doskonała kampania promocyjna i przy tym społeczna.

Polska: Powtórzę się - „Wiedźmin 3” jako nasze eksportowe dobro narodowe. Kampania promocyjna największej polskiej gry wideo odbija się szerokim echem ponad pół roku po jej premierze. O Wiedźminie piszą wszyscy, mówią wszyscy. W Polsce i za oceanem. Dawno nie widziałem kampanii, która tak dobrze podgrzewała atmosferę i doprowadziła do tego, że na premierę gry czekało się jak na występ reprezentacji Polski w finale mistrzostw świata. Czy każda marka może zrobić coś takiego? Tak, ale musi pamiętać o jednym. Kampania Wiedźmina 3 jest kampanią roku, ponieważ finalnie dostarczony produkt był światowej klasy.

Trend roku
Wideo już teraz rządzi światem i naszym krajem, chociaż na różnych poziomach. W Polsce wpływy twórców wideo rosną coraz bardziej i to się nie zmieni. Marki będą musiały skierować się w stronę produkcji wideo, czego nie mogą odkładać w nieskończoność, tak jak robią to teraz. Sukces ostatniej kampanii świątecznej Allegro pokazuje, że jednym klipem wideo jest się w stanie zdziałać więcej, niż rozdmuchaną kampanią w digitalu. Na świecie nie mówi się już jak stworzyć dobre wideo, ale jak stworzyć dobre, interaktywne wideo. Nadchodząca coraz szybciej rzeczywistość wirtualna i wideo 360 to już nie początek większej rewolucji wideo, a nakreślenie grubej linii mówiącej „wideo przestało być modne”. Wideo jest już standardem.

Prognoza na 2016 rok
Przez kilka lat brzmiało to jak dowcip, ale teraz można to już powiedzieć - mobile first będzie najważniejszym trendem przyszłego roku. Już widzę jak prezesi największych firm przewracają oczami. Jak to? W erze 4K 5K 6K najważniejszy będzie mały ekranik smartfona? Mam taką nadzieję, bo nie oszukujmy się - grubo ponad połowa treści w internecie konsumowana jest w drodze. Komputer służy coraz bardziej do pracy i rozrywki multimedialnej, a nie do szybkiej konsumpcji. Od tego są smartfony i tablety. Do tego trzeba się będzie dostosować. Strona już nie tylko będzie musiała być responsywna poprzez proste ustalenie breakpointów. Mobile będzie musiał być równie funkcjonalny jak desktop. Ba! Będzie musiał mieć własne unikalne funkcje. I bardzo dobrze - za długo siedzieliśmy przed komputerami.

 


Natalia Nowak, PR & marketing specialist w Veneo

Wydarzenie roku
Powroty. I to nie tylko „Powrót do przyszłości”, który był planowany na 2015 rok, ale również nowe odsłony i działania starych/nowych marek. Na polski rynek wrócilo piwo EB, na ekrany kin „Star Wars”, „Jurassic Park”, „Mad Max”. Każdy z powrotów został wypromowany w social media. Jak dobrze, pokazuje chociażby przykład filmu zrealizowanego przez AbstrachujeTV dla marki EB. Wspomniany film jest tym najczęściej oglądanym przez polskich użytkowników YouTube.  

Sukces roku
Sprawne wykorzystanie mechanizmu real-time marketing i interesujące treści, jakie za sobą niesie. W 2015 roku marki prześcigały się w nawiązywaniu do bieżących wydarzeń, tak by zaciekawiały użytkowników i skłaniały do interakcji. Elementem oceny dobrze prowadzonego profilu stało się sprawdzanie jak wiele materiałów RTM jest na nim zamieszczonych.  

Porażka roku
Kochamy blogerów. Chcemy czytać ich wypowiedzi, kierować sie ich opiniami, oglądać, co zjedli na obiad. Co w przypadku, kiedy chcą sprzedać nawet naintymniejsze chwile ze swojego życia i na dodatek chcą to zrobić w niespecjalnie udany sposób? Blogogody, czyli ślub znanego blogera przeprowadzony w barterze, pozostawił niesmak i pytanie, co jeszcze internetowi twórcy mają na sprzedaż. I nawet jeśli kontrowersyjny zamysł akcji dawał nadzieję na powodzenie, z wykonaniem poszło nieco gorzej. Świadczy o tym nie tylko masa negatywnych wypowiedzi, ale również wycofanie się wielu sponsorów w trakcie trwania akcji.

Człowiek roku
Najpierw był kojarzony z prozą, potem zaliczył małą wpadkę na małym ekranie, by w końcu wrócić na rynek z grami komputerowymi i osiągnąć sukces. Ten rok był dla niego wyjątkowo korzystny również w social media. Geralt z Rivii, dla przyjaciół Wiedźmin, zyskał ponad milion fanów, stał się bohaterem memów i rozmaitych działań RTM. Fani tworzyli jego podobizny, a marki starały się wspomnieć o nim na swoich profilach. Niezwykle popularne stało się również wykorzystywanie cosplay’ów w komunikacji marek w kanałach społecznościowych. Angażująco. Dobrze mieć taki produkt eksportowy.

Kampania / projekt roku
Kampanie contentowe z wykorzystaniem youtuberów. Jest ich coraz więcej, są coraz lepsze i ciężko wybrać jedną. Youtuberzy wiedzą, jak sprzedać produkt w nowy, insprujący i angażujący sposób. Co więcej, z promowanym produktem coraz częściej pojawiają się również w pozostałych kanałach, umacniając przekaz. Takie działania muszą procentować.

Trend roku
Obecność marek na Snapchacie. Snapchat szybko wkradł się w łaski młodzieży, a marki sprytnie to wykorzystały. Komunikacja z fanami poprzez oficjalne profile, a także z pomocą blogerów i vlogerów staje się coraz bardziej popularna i coraz lepiej postrzegana. Mocna pozycja Snapchata i Instagrama pokazuje, że komunikacja obrazkowa to to, co ludzie chcą oglądać.

Prognoza na 2016 rok
Pozycja wideo na rynku jest bardzo mocna i nie wygląda na to, by coś miało się w tej kwestii zmienić. Aby utrzymać zainteresowanie użytkownika, prawdopodobnie coraz więcej marek będzie wykorzystywać wideo również w nowych formach. Dlatego w 2016 roku coraz popularniejsze powinny stać się wideo 360 stopni oraz transmisje na żywo.


Karol Jurga, social media manager w Gazeta.pl

Wydarzenie roku
Nie będę tu wskazywał najważniejszego wydarzenia z perspektywy przyszłości social media, ale wskażę to, które było jednym z najczęściej komentowanych i pokazywanych w mediach społecznościowych, czyli zamachy w Paryżu. Oczy wszystkich były zwrócone na Francję, a samo wydarzenie pokazało, jak bardzo świat zmienił się od zamachu na WTC, kiedy najwięcej informacji docierało do nas z telewizji. Przykład tragicznych dni dla Francji doskonale obrazuje, jak ważną rolę w obiegu informacji odgrywają dziś media społecznościowe.

Sukces roku
Sukcesem roku w Polsce jest dla mnie bardzo dynamiczny wzrost użytkowników Snapchata w naszym kraju. Przez ostatnich dwanaście miesięcy zbudowała się duża społeczność wokół tej aplikacji, a wraz z nią pojawili się specjaliści od tworzenia treści specjalnie pod Snapa. W efekcie wiele firm ,planując nowe kampanie reklamowe, bierze teraz pod uwagę dotarcie do użytkowników przez platformę społecznościową, która według sceptyków miała służyć  nastolatkom jedynie do wysyłania nagich fotek.

Jeśli miałbym wskazać światowy sukces, to zdecydowałbym się na Instagram i przekroczenie przez nich 400 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. To doskonały wynik i bardzo duży wzrost, który oznacza wyprzedzenie pod względem liczby aktywnych użytkowników takich platform, jak Twitter oraz LinkedIn.

Porażka roku
Porażką roku w Polsce było niewłaściwe wykorzystanie mediów społecznościowych przez sztaby wyborcze Bronisława Komorowskiego i Platformy Obywatelskiej. To zaniedbanie okazało się składową porażki zarówno w wyborach prezydenckich, jak i parlamentarnych.

Na świecie porażką roku, choć być może mało spektakularną, była próba odświeżenia Google Plus, ponieważ wprowadzone zmiany mają bardzo małą szansę odwrócić los platformy społecznościowej stworzonej przez Google.

Człowiek roku
W mojej opinii największy wpływ na to, co działo się w Polsce - z perspektywy mediów społecznościowych - miał Konrad Tkaczyk z Hash.fm. Stworzony przez niego ranking influencerów ze Snapchata był innowacyjny na skalę światową i nadał tempo popularyzacji tej aplikacji w naszym kraju.

Człowiekiem roku na świecie jest dla mnie Mark Zuckerberg, który po raz kolejny udowodnił, że plotki o odchodzeniu użytkowników od Facebooka były mocno przesadzone. Wzrosty aktywnych użytkowników w każdym kwartale, udana ewolucja Facebooka oraz wzbudzające duże zainteresowanie nowe projekty, w które angażuje się Mark, sprawiają, że nie mam wątpliwości przy wskazaniu go jako człowieka roku.

Serwis / aplikacja / projekt roku
Projektem roku w Polsce był dla mnie ranking influencerów stworzony przez Hash.fm i opublikowany w maju. Poza tym, że był prawdopodobnie jednym z pierwszych tego typu zestawień na świecie, przyczynił się także do zwiększenia dynamiki wzrostu liczby użytkowników Snapchata w naszym kraju. Dodatkowo uruchomił również wyobraźnię wielu marketingowców, którzy zaczęli postrzegać aplikację jako dobry kanał do komunikacji ze swoimi klientami.

Na miano aplikacji roku w moim odczuciu zasługuje przejęty przez Twittera i uruchomiony na początku tego roku Periscope. Liczba jego użytkowników nie jest spektakularna, ale na to wyróżnienie aplikacja zasłużyła sobie z innego powodu - Periscope sprawił, że wóz transmisyjny i całą ekipę operatorów w wielu przypadkach może zastąpić dziennikarz z telefonem i dostępem do internetu. Dużą zaletą w moim odczuciu jest także możliwość interakcji z osobą przeprowadzającą transmisje. W efekcie użytkownik dostaje mobilną telewizję i może mieć realny wpływ na przebieg pokazywanego programu.  

Trend roku
Zarówno w Polsce, jak i na świecie trendy były bardzo zbliżone. Dla wielu firm głównym źródłem ruchu stały się urządzenia mobilne, a nie jak dotychczas komputery. Królowało wideo oraz krótkie formy, które miały przede wszystkim oddawać chwilę. Poprawiła się także jakość tych treści, co jest kluczowe w wyścigu o uwagę użytkowników.  

Prognoza na 2016 rok
Wskazanie dalszych wzrostów liczby użytkowników korzystających głównie z urządzeń mobilnych oraz jeszcze większego znaczenia wideo i dobrych jakościowo treści to dość oczywiste kierunki. Jeśli chodzi o Polskę, to przyszły rok może być czasem, w którym dla wielu mediów liczba użytkowników, do których docierają dzięki social media, zrównoważy się z wizytami pozyskiwanymi dzięki SEO. Na światowym rynku osobiście będę wyczekiwał połączenia rozszerzonej rzeczywistości z mediami społecznościowymi, choć 2016 to chyba jeszcze zbyt wcześnie.

 


Anna Płachta, social media director w Havas Media Group

Rok 2015 w mediach społecznościowych był bardzo ciekawy. Największym serwisem pozostaje Facebook, który wciąż udoskonala swoją ofertę reklamową, a w październiku udostępnił reklamodawcom długo wyczekiwaną możliwość prowadzenia kampanii na Instagramie. Warto wspomnieć także o Twitterze, który w 2015 wprowadził aplikację Periscope umożliwiającą transmisje wideo na żywo, a dzięki Audience Platform kilkakrotnie zwiększył potencjał zasięgowy swoich kampanii. Lawinowo rosła popularność Snapchata, który zaskarbił sobie serca głównie młodych użytkowników, a w dodatku okazał się skutecznym medium sprzedażowym (zwłaszcza w przypadku zaangażowania w promocję liderów opinii).

W aspekcie content marketingowym wydarzeniem bez precedensu było wykorzystanie przez agencję obsługującą fanpage marki Żytnia Extra zdjęcia mężczyzn niosących ciężko rannego Michała Adamowicza jako mema i konsekwencje prawne tej publikacji: zarzut prokuratorski dla pracownicy, która zamieściła kontrowersyjną treść na Facebooku.

Media społecznościowe zagrzmiały w 2015 roku niejednokrotnie - burzliwe jak zwykle były okresy wyborów, które zawsze dzielą zwolenników i przeciwników poszczególnych partii, ale tragiczne listopadowe wydarzenia w Paryżu pokazały, że użytkownicy potrafią się też bezinteresownie zjednoczyć - chociażby poprzez zmianę zdjęcia profilowego. A pomagać chcą i potrafią naprawdę - dowodem może być popularność platformy SiePomaga, bazującej na dobrowolnych wpłatach Internautów.

A jakie będą kolejne lata? Serwisy społecznościowe nadal będą rozwijać swoją ofertę reklamową, a reklamodawcy coraz więcej inwestować w social media. Ale w relacji marka - konsument liczyć się będzie social currency, a nie miliony wydane na reklamy. Dlatego będziemy obserwować coraz więcej kampanii prowadzonych przez influencerów, a także różne formy branded entertainment. Komunikacja będzie coraz bardziej meaningful, więc pojawi się więcej kampanii o charakterze społecznym, relacyjnym. Bo dobry produkt już nie wystarczy :)


Sebastian Umiński, digital & innovation director w Ogilvy & Mather

Wydarzenie roku
W 2015 roku dokonała się wieszczona dotąd zmiana optyki marketerów, którzy odwrócili uwagę od Facebooka i zwrócili się ku „nowym” platformom social media takim jak Instagram, Snapchat, WhatsApp, Tinder. Wprawdzie Facebook nadal jest narzędziem używanym powszechnie w kampaniach, ale bardziej sprzedażowo, jako platforma do targetowania reklam. Content marketingowe nowości pojawiają się już gdzie indziej.

Sukces roku
Na świecie: ekspansja Snapchata wymusiła wręcz wertykalizację w odtwarzaniu wideo. Nikogo już nie dziwi pionowe nagranie z telefonu komórkowego. Evan Spiegel wieścił wręcz erę pionowego wideo i wzywał do zmiany paradygmatu.

W Polsce: obecność na Snapchacie stała się ambicją influencerów - blogerów i youtuberów, a wyścig na liczbę snapchatowych followersów doprowadził do wysypu avatarów w kształcie duszka (snap code) i filmów zapraszających do kontaktu na Snapchacie. Snapchat tym samym przełamał w Polsce wizerunek komunikatora dla dzieciaków.

Porażka roku
Popularność facebookowego wideo okazało się bazować tylko na funkcji autoplay. Napompowane statystyki filmów i bardzo krótki czas kontaktu nadwyrężyły zaufanie marketerów. Wprawdzie udało się Facebookowi umiejscowić obok Google w liczbie odtworzeń filmów, ale butne zapowiedzi detronizacji YouTube jako platformy wideo okazały się bez pokrycia.

Człowiek roku
Zbiorczo: Youtuber. Youtuberzy byli w 2015 roku głównym nośnikiem komunikacji w social media i najskuteczniejszym kanałem dotarcia: wiarygodnym, rozrywkowym i zasięgowym. W 2015 roku wydarzyła się największa liczba kampanii z influencerami YouTube’a. Youtuberzy stali się towarem cennym i znanym, trafili do telewizji i na uliczne billboardy, stali się bohaterami eventów i gospodarzami programów rozrywkowych. Śmiem twierdzić, że na dobre zmieniają świat rozrywki.

Kampania / projekt roku
Kampanie wyborcze: polska i amerykańska. Polityka na dobre zagościła w social media, a social media w polityce. Cytaty tweetów w tradycyjnych mediach są już standardem. Partie prześcigają się na polityczne memy i specjalny content w SM: spoty, infografiki, posty. Niektórzy sugerują, że sprawność PiS w social media miała wydatny wpływ na wynik wyborów, a odpowiedzialny za internetowe kampanie Andrzeja Dudy i PiS został - podobno w nagrodę - sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera.

Na świecie podobnie zauważalna jest kampania wyborcza polityków w USA, zdominowana przez wpadki i kontrowersyjne wypowiedzi republikańskiego kandydata Donalda Trumpa

Trend roku
Tu i teraz, czyli aktualność i efemeryczność. Content marketing zmienia się bezpowrotnie pod wpływem nowych platform, krótkich formatów i znikających treści. Ważniejszy staje się moment kontaktu z treścią, aktualnie wywoływane wrażenie. Treści nadawane live stają się dla marketerów wyzwaniem, ale też dodatkową wartością dla odbiorców, którzy dostają szansę partycypowania na żywo w wydarzeniach marki, eventach itd.

Prognoza na 2016 rok
W 2016 roku następować będzie dalsze rozdrobnienie w świecie social media: pojawi się coraz więcej wyspecjalizowanych platform, których twórcy nie mają ambicji wyposażania ich we wszystkie możliwe funkcje. Tak jak zmienia się sposób konsumpcji social media i kontekst używania platform, tak też będzie rozwijał się rynek platform i aplikacji, w kierunku postępującej specjalizacji. Snapchat i Periscope będą rosnąć, tak jak inne komunikatory dedykowane na platformy mobilne (np. WhatsApp, Viber, WeChat).

Będziemy obserwować rozwój i upowszechnienie się live streamingu, zarówno w obszarze rozrywki jak i dziennikarstwa obywatelskiego. Już teraz na Periscope nadawane są relacje z protestów, eventów i koncertów. Wideo na żywo zainicjuje nowy trend na towarzyszenie celebrytom jeszcze bliżej. Spodziewam się niekończącego się reality show z udziałem gwiazd, które już dobrze znamy oraz sprawnych reporterów życia codziennnego.

Filmy 360 trafiają już na zwykłe ekrany (Facebook wydaje się szykować jakąś ofensywę na kolejny rok), a gogle pozwalające rozglądać się dookoła po nagranej specjalnymi kamerami przestrzeni są dostępne już za kilkadziesiąt złotych. VR, czyli wirtualna rzeczywistość wraca do łaska za sprawą coraz lepszej technologii, zdolnej obsłużyć coraz lepsze efekty i wideo wysokiej jakości. W 2016 roku z pewnością doczekamy się możliwości partycypowania w wirtualnej rzeczywistości nie tylko samotnie, ale również z towarzyszami takich wycieczek. Social Virtual Reality czeka na eksplorację.

 


Anna Robotycka, partner zarządzający faceAddicted

Wydarzenie roku
Wydarzeniem roku jest wzrost znaczenia social media w codziennym życiu politycznym.

To na tym polu dokonują się najbardziej dynamiczne zmiany, zarówno w sensie pozytywnym (znajomość narzędzi social u polityków) jak i negatywnym (social media jako skuteczny kanał propagandy i antagonizowania odbiorców). Kto umie wygrać Internety, wygrywa rzeczywistość.

Na świecie wydarzeniem, którego nie można przeoczyć jest także wejście YouTube’a w opcję abonamentową czyli RED. To zapowiedź jeszcze większych zmian także w odniesieniu do tradycyjnych mediów.

Sukces roku
Sukcesem w Polsce są nadal integracje, przejęcia, rozszerzanie skali działań poprzez akwizycje podmiotów o mocnych umiejętnościach digitalowych jak np. Digital One czy Gong.

To trend, który w najbliższych latach będzie się pogłębiał, a jak widać choćby po powyższych przykładach, takie przejęcia są korzystne dla obu stron.

Sukces światowy to mocne wejście Snapchata do kanonu platform społecznościowych. Wszystko wskazuje, że idea oraz sposób budowania interakcji z użytkownikami sprawi, że Snapchat nie będzie efemerydą, a nowym narzędziem skupiającym się na tym, co ważne dla „zwykłych ludzi”.

Porażka roku
Jako porażkę uważam fakt, że pomimo istnienia od kilku lat profesjonalnych agencji social media, nadal musimy wskazywać przypadki takie jak Żytnia i jej „interpretacja” Kac Vegas właśnie w kategorii porażka roku.

Szkoda, że przez ten czas ani branża, ani klienci nie dokonali takiego przewartościowania rynku, by z niego wyeliminować tego typu przypadki, zwłaszcza kiedy mówimy o obsłudze topowych, rozpoznawalnych marek. Innymi słowy, brak standaryzacji, brak jasnych regulacji na rynku powoduje, że takie wpadki mają w ogóle szansę na „zaistnienie”.

Człowiek roku
W Polsce trudno wskazać konkretną osobę, więc tak jak wielu moich kolegów i koleżanek, tytuł człowieka roku powinien otrzymać zbiorowo youtuber. To ta grupa youtuberów mocno „miesza” w naszych kampaniach i działaniach, czasem w sposób rzeczywiście ciekawy i inspirujący. Wiadomo, że marketerzy dopiero się uczą podejścia do tematu, więc miejmy nadzieję, że kampanii nudnych i przewidywalnych z zaangażowaniem vlogerów będzie coraz mniej.

Na świecie człowiekiem roku zdecydowanie został Mark Zuckerberg. Jakiekolwiek są powody decyzji o przekazaniu 99 proc. akcji swojej firmy na cele charytatywne, to jest to gest tworzący legendę.

Kampania / projekt roku
W Polsce projektem roku jest bez wątpienia kampania J.A. Baczyńskiego „Ostatnia Butelka”. Digital branded content na najwyższym poziomie. Na zupełnie innym punkcie osi postawiłabym zaś „Legendy Polskie” Allegro. Tak rozmaszystego, perfekcyjnego projektu w Polsce chyba nie było do tej pory nigdy, więc i buzz w internecie jest adekwatny do świetnego pomysłu.

Trend roku
Trendem roku nie są wcale Periscope czy Instagram. Nie mylmy narzędzi z trendami.

Najważniejszym trendem jest dla mnie zmiana myślenia o mediach społecznościowych i kampaniach dzięki podejściu social by design. To właśnie wyjście od idei, nie od narzędzia ma sens. Przykładem jest choćby świetna kampania „Like a girl”, przy której z pewnością podstawą nie było myślenie typu „zróbmy viral”.

Trendem, na który nie można nie zwrócić uwagi to także content marketing, odmieniany przez wszystkie przypadki. Dzięki niemu nie musimy internetu i social media utożsamiać tylko z facebookiem.

Prognoza na 2016 rok
Rok 2016 przyniesie w Polsce jeszcze mocniejsze zaistnienie wideo (w tym wideo 360), a tym samym content w social media będziemy mogli rozpatrywać na zupełnie innych poziomach.

Ciekawie zapowiadają się też wszystkie zabawy największych marek z wirtualną rzeczywistością. Będzie się działo!

Nie zapominajmy także, że duże platformy społecznościowe są poniekąd największymi wydawcami, dlatego też wyposażają nas w coraz więcej narzędzi relacjonujących w formie live wideo sytuacje „tu i teraz”. Warto wspomnieć np. o Facebook Mentions, który trafi do szerokiej społeczności.

Ostatnią rzeczą, na którą chcę zwrócić uwagę to personalizacja przekazu, także w mediach społecznościowych. W 2016 coraz bardziej marki będą dywersyfikować swoje przekazy, przez co staną się  odrobinę bardziej autentyczne i szczere.


Jagoda Prętnicka-Markiewicz, head of marketing w SentiOne

Wydarzenie roku
Już ponad miliard internautów z całego świata korzysta z Facebooka. Co za tym idzie, media społecznościowe wykorzystywane są w marketingu przez aż 80 proc. małych firm. Swój fanpage, kanał na Twitterze czy konto na Instagramie posiadają już prawie wszystkie największe globalne marki.

2015 był rewelacyjnym rokiem dla social mediów. Za największy z perspektywy e-commerce sukces mogę uznać fakt, że media społecznościowe w końcu zaczęły wykorzystywać swój potencjał sprzedażowy.

Facebook i Pinterest to tylko dwie z platform, które wprowadziły nową funkcję „kupuj” dla swoich użytkowników i reklamodawców. Twitter i Instagram nie zostały  w tyle.

Sukces roku
Za sukces roku w Polsce, pozwolę sobie zdecydowanie uznać Snapchata, którego wiele firm dołączyło do swoich oficjalnych kanałów.

W Polsce abstrahując od poglądów politycznych, do sukcesów w mediach społecznościowych zaliczam kampanię przeprowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość, zarówno prezydencką - Andrzeja Dudy, jak i parlamentarną. Obie kampanie wnikliwie analizowaliśmy na stronie KtoWygraWybory.pl, a wszystkie pozyskane dane jednoznacznie prezentowały, że PiS zdeklasował konkurentów w sieci. Partia korzystała ze wszystkich kanałów społecznościowych, czym zyskała sympatię wielu młodych ludzi.

Porażka roku
Podczas gdy Facebook, Twitter, Instagram czy Pinterest rozwijają się w niewiarygodnym tempie, Google+ popada w zapomnienie. Portal globalnie uznawany jest za swoiste miasto duchów lub pustynie mediów społecznościowych. W 2013 roku liczył blisko 3,5 miliona polskich użytkowników, w tym roku szacuje się, że ponad dwukrotnie więcej - aż 7,5 miliona. Warto jednak przypomnieć, że w latach 2012-2014 Google „wymuszał” tworzenie profilu w portalu społecznościowym przy zakładaniu skrzynki pocztowej Gmail oraz konta YouTube. Nie zmienia to faktu, że aktywność użytkowników Google+ pozostaje śladowa. Obrazuje to doskonale fakt, że w wakacje 2015 roku ogromna większość użytkowników nie dodała w Google+ żadnego posta ani komentarza - można więc przyjąć, że nazywanie Google+ ghost city nie jest bezpodstawne.

Człowiek roku
Według mnie Zuckerberg zasługuje na tytuł człowieka roku, przede wszystkim za to, że po narodzinach swojej córki, postanowił przeznaczyć większość dochodów Facebook’a na cele charytatywne.

Kampania / projekt roku
W Polsce sukcesem 2015 można nazwać kampanie polityczne prowadzone w sieci. Najpopularniejszy z hasztagów 2015, używany podczas kampanii wyborczych w maju i październiku czyli #CzasDecyzji, został użyty w sieci ponad 160 tysięcy razy w ciągu roku. Na wyróżnienie zasługuje real-time-marketing, zastosowany na Facebooku przez firmę Volvo oraz Johnnie Walker za kampanię „Rób to, w co wierzysz”.

Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o globalnej kampanii Squatty Potty. Wideo z reklamą krążyło po całym świecie, a na YouTubie widziało go do dziś prawie 11 milionów internautów. To najlepszy dowód na to, że dobie internetu, nie zawsze liczy się kwota wydana na kampanię, a internauci zwrócą uwagę nawet  na najbardziej niepozorny produkt.

Trend roku
Dla nas niezwykle ważny jest rozwój  narzędzi i świadomości związanej z monitoringiem internetu. Narzędzia do analizy treści dodawanych przez internautów kiedyś uważano za nieistotne ze względu na niewielką liczbę publikowanych wypowiedzi. Dziś, kiedy ich ilość dynamicznie wzrasta, a ciężar działań marketingowych przenosi się do sieci, monitoring staje się niezbędny w każdym przedsiębiorstwie. Zaczęli go doceniać nie tylko Ci najwięksi. Potencjał pozyskanych danych wykorzystują nawet najmniejsze przedsiębiorstwa. W 2015 świadomość istoty śledzenia informacji na temat własnych marek wzrosła.

Mija rok pod hasłem przewodnim „content marketing”, rozmowy o wszelkiego rodzaju publikacjach zdominowały social media. Czasy w których „nieważne jak, byle się mówiło” minęły bezpowrotnie. Popularyzacja pojęcia marketingu treści sprawiła, że marketerzy zaczęli przykładać się do tworzonych materiałów. Mało tego wielu z nich zrozumiało jak ważne są relacje (nie tylko szybkość reakcji) z konsumentami w sieci. Zdecydowanie podniosła się także jakość dodawanych treści.

Warto zwrócić uwagę na wzrost popularności komunikacji multimedialnej. Przejście od komunikacji treści na stronach internetowych do przekazywania informacji za sprawą obrazu, podcastów a także wideo, to efekt rozwoju YouTube’a, Instagrama oraz Pinteresta. Obraz i dźwięk stał się coraz częściej wykorzystywaną formą przekazu w działaniach marketingowych. Konsekwencją sukcesu przekazu wizualnego jest pojawienie się między innymi Snapchata.

Prognoza na 2016 rok
Aby przewidzieć przyszłość musisz śledzić trendy. To trzymanie ręki na pulsie oraz predykcja zdominuje przyszły rok w mediach społecznościowych.

Marketing i sprzedaż będą działy się w czasie rzeczywistym. Każda okazja stanie się pretekstem do zaistnienia i zaprezentowania swojej oferty w sieci. Będziemy na pewno dyskutować o tym jak wykorzystać trendy najefektywniej. Monitoring internetu zdecydowanie wyjdzie naprzeciw tym potrzebom. Muszę zdradzić, że mamy przygotowaną już dla użytkowników SentiOne nową funkcjonalność systemu na okoliczność śledzenia trendów i bycia na bieżąco ze wszystkim tym co dzieje się w mediach społecznościowych.

Co ponadto? Reklamy staną się bardziej widoczne. Coraz więcej firm korzysta z reklamowania się w mediach społecznościowych (poza pozycjonowaniem w Google). Promocja produktów w najbliższym czasie może zdominować nasze portale.

 


Szymon Ślipko, CEO agencji Shake Hands

Wydarzenie roku
Takim symbolicznym wydarzeniem roku w Polsce jest dla mnie zmiana warty w social media. Stara pisząca blogosfera została zastąpiona przez youtuberów, influencerów na Snapchacie, Instagramie. Większość dużych, robionych z rozmachem kampanii społecznościowych powstaje przy ich udziale, z wykorzystaniem ich kanałów. Niepotrzebny do tego jest już żaden blog. Nie oznacza to oczywiście śmierci blogosfery, ale pokazuje, jak szybko zmieniają się trendy, popularne narzędzia. Zapewne za kilka lat większość obecnych liderów pozostanie gdzieś w tyle, nie ogarniając nowych narzędzi i sposobów komunikacji :)

Wydarzenie roku na świecie to pierwsze starcia Unii Europejskiej z USA (a w zasadzie z Google i Facebookiem) dotyczące ochrony danych osobowych internautów, głównie w mediach społecznościowych. Warto obserwować rozwój sytuacji w tym zakresie, bo dotyka on wielu aspektów życia społecznego, nie tylko działań marketingowych marek.

Sukces roku
Za sukces roku w Polsce uznaję fakt, że coraz więcej klientów chce i płaci za strategię działań w mediach społecznościowych. Wraz z tym wzrasta świadomość konieczności długofalowego planowania aktywności, na zasadzie konsekwentnej, organicznej pracy, sprzężonej z całym mechanizmem marketingowym marki. Daje to obu stronom - klientom i agencjom nie tylko większy komfort pracy, ale przede wszystkim możliwość osiągnięcia wspólnie ustalonych konkretnych celów, popartych wskaźnikami efektywności (niekoniecznie „efektowności”).

Świat? Sukces roku zdecydowanie należy do Snapchata, gdzie królują influencerzy, za którymi starają się nadążać marki. Chyba nigdy wcześniej marki nie musiały tak szybko uczyć się obecności w nowej rzeczywistości.

Porażka roku
Jako porażkę roku w Polsce i na świecie uznaję fakt ciągłego braku jasnych uregulowań prawnych dotyczących inwigilacji użytkowników sieci społecznościowych przez internetowych gigantów takich jak Facebook czy Google. Teoretycznie marketerzy powinni się cieszyć, bo skutkuje to większą ilością informacji, którą mogą zdobyć o swoich klientach, ale warto w tej kwestii widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa. Pierwsze starcia w tej sprawie uznaję za sukces, ale porażką jest póki co brak efektu tych działań.

Człowiek roku
W Polsce nie wyróżniłbym konkretnej osoby, raczej bohatera zbiorowego. To osoby, które w ostatnim roku dzięki Instagramowi z zupełnie anonimowych użytkowników internetu stały się influencerami nawet na międzynarodową skalę. Mowa o osobach, którym Instagram pozwolił na zaprezentowanie szerszej publiczności swoich pasji związanych np. z fotografią, designem, rękodziełem czy wnętrzami. Warto w tym miejscu wspomnieć o instagram.com/michal_koralewski, który został wyróżniony tytułem Photographer of the Year IPPAwards 2015!

Na świecie Mark Zuckerberg, którego można lubić albo i nie, ale któremu nie można odmówić, że Facebook, który miał już dawno zatonąć, wciąż ma się świetnie i ciągle znajduje nowe pola, na którym angażuje internautów i rzuca trudne wyzwania innym gigantom internetu.

Kampania / projekt roku
W Polsce najbardziej ujęły mnie działania producenta wódki J.A. Baczewska. Mix działań content marketingowych, umiejętne czerpanie z bogatej historii marki + wisienka na torcie w postaci rewelacyjnego filmu “Ostatnia butelka” sprawiły, że z przyjemnością patrzy się na działania tej marki.

Na świecie na wyróżnienie zasługuje świetna akcja producenta butów TOMS. Każde zdjęcie bosych stóp opublikowane na Instagramie z ‪#‎WITHOUTSHOES‬ = para butów przekazanych przez markę potrzebującemu dziecku. Licznik dobił do 300 000 zdjęć! ‬‬‬‬‬

Trend roku
Konsekwentnie od paru lat content marketing, marketing treści, wartościowe treści. W końcu również w Polsce w działaniach social mediowych marek zaczęły przeważać aktywności dostarczające konsumentowi wartości dodanej i przyciągające jego uwagę na poziomie realnej wartości, a nie pustych haseł, packshotów i konkursów. W tym celu marki zaczynają elastycznie wykorzystywać różne kanały komunikacji i narzędzia, inwestują w treści wideo oraz coraz poważniej traktują real time marketing.

Na świecie trendem roku były zdecydowanie treści wideo. A Periscope czy Facebook Mentions to dopiero przygrywka do tego, co czeka nas w przyszłości w kontekście wykorzystania materiałów wideo w marketingu.

Prognoza na 2016 rok
Dalszy rozwój treści wideo, które będę odgrywać coraz większa rolę w komunikacji marek, ale także w komunikacji samych internautów, użytkowników mediów społecznościowych. Jeszcze większa koncentracja na wyliczaniu zwrotu z inwestycji w social media z naciskiem na wskaźniki jakościowe. Mam też nadzieję na postępującą integrację działań w mediach społecznościowych z pozostałymi działaniami marketingowymi marek.


Maciej Maślak, head of strategy w WebTalk

Wydarzenie roku
Wydarzeniem z 2015 roku, które najmocniej utkwiło mi w pamięci w katerorii social media były używane po tragicznych wydarzeniach we Francji hashtagi #PrayForParis i  #JeSuisParis. Olbrzymia liczba postów i zmienianych zdjęć profilowych, będąca niczym innym jak symbolem solidarność z Francuzami, przejęła na te kilka dni social media całkowicie.

Sukces roku
InDaHash, to genialny pomysł na biznesowe wykorzystanie influencerów instagrama i tym samym kolejny powód dla którego należy się Basi i Własowi  tytuł „Człowieka Roku”. Mieliśmy okazję jako jedna z pierwszych agencji w Polsce przeprowadzić kampanię dla marki Kazar. Efekty były bardzo zadowalające.

Porażka roku
Obwinienie i zrzucenie całej winy za wrzucenie na profil Żytniej najdelikatniej mówiąc „nieodpowiedniego zdjęcia”, na pracownika toruńskiej agencji social media. Tak się po prostu nie robi. Brak klasy. Drodzy klienci pamiętajcie - nie kierujcie się wyłącznie ceną w przetargach.

Człowiek roku
Do głowy przychodzi mi kilka nazwisk. Na ten tytuł zasłużyła chyba najbardziej Basia Sołtysińska z LifeTube. Basię znam prywatnie i zawodowo dlatego mogę potwierdzić, że tytuł Człowieka Roku IAB był jak najbardziej zasłużony. LifeTube rośnie, rozwija się i jest to w dużej mierze zasługa Basi. Gratulacje!

Kampania / projekt roku
Zdecydowanie genialna pod każdym względem akcja „Stop dopalaczom”. Świetny scenariusz, jasny przekaz, zaczerpnięte z życia dialogi, kapitalne i dynamiczne ujęcia no i jeszcze lepsza gra aktorska. Możemy tylko czekać jak spadnie „grad nagród” za tę kampanię na międzynarodowych festiwalach. #Sarkazm

Trend roku
Nareszcie marki zaczęły odważniej podchodzić do mediów społecznościowych. Zaczęły się one pojawiać w większej liczbie kanałów. Co istotne, przestała się liczyć już liczba fanów, polubień i innych wskaźników, których nie było zawsze do końca wiadomo jaką mają wartość dodaną. Oby tak dalej.

Prognoza na 2016 rok
Trend z 2015, w którym obserwujemy stałe zmniejszenie wartości contentu organicznego utrzyma się. i procentowy udział płatnego conentu w mediach społecznościowych będzie rósł. Konieczne będzie zatem postawienie na jakość treści oraz  udowodnienie ROI z social media - pokazania faktycznej wartości, a nie tylko raportowania pustego zaangażowania i zasięgów.

 


Jakub Kaliciński, CEO Fog Content Agency

Wydarzenie roku
W Polsce z pewnością zmiana władzy, która może pośrednio wpływać na sytuację naszej branży. Być może nowi przedstawiciele rządu mogą chcieć regulować rynki dużych klientów, jak chociażby hipermarkety oraz zwiększyć kontrolę rynku reklamowego. Tego nie wiadomo na pewno, ale takie działania mogą wpłynąć na naszą branżę. Mniejsze przychody mogą implikować zmniejszenie budżetów reklamowych, lub wręcz przeciwnie - silne sieci mogą wykorzystać sytuację do walki o pierwszeństwo na rynku, intensyfikując działania marketingowe.

Świat: Premiera nowej części „Gwiezdnych wojen”. Tym wydarzeniem żyją miliony, jak nie miliardy ludzi na świecie, a globalna marketingowa machina pędzi pełną parą. Po tym filmie możemy spodziewać się rekordowego w skali świata box office’u oraz fortuny zarobionej ze sprzedaży gadżetów. Disney, który jest właścicielem praw do „Gwiezdnych wojen” już teraz zapowiada rozszerzenie całej serii z innymi bohaterami. Analogicznie działa Marvel ze swoimi superbohaterami.

Sukces roku
Sukces Polski i światowy w jednym - gra „Wiedźmin 3” stworzona przez CD Projekt. W sześć tygodni sprzedała się w ponad sześciu milionach sztuk, zdobyła same pozytywne recenzje, także w najważniejszych mediach gamingowych. Rozpoczęły się też prace nad drugą adaptacją filmową powieści Andrzeja Sapkowskiego w reżyserii Tomasza Bagińskiego.

Porażka roku
W Polsce zdecydowaną porażką była komunikacja na wallu FB Żytniej Extra i użycie zdjęć ze stanu wojennego. Możliwe, że nie wpłynęła ona wielce na sprzedaż produktu, ale mocno zaznaczyła wagę innego aspektu - zwracanie uwagi na to, kto jest zatrudniany przez agencję i klientów na stanowiskach odpowiedzialnych bezpośrednio za reprezentowanie marki w sieci.

Nie będę oryginalny, jeżeli za światową porażkę podam skandal z emisjami w autach grupy Volkswagen. Próba redukcji strat może zmusić koncern do sprzedaży kilku swoich intratnych marek, jak Lamborghini, czy Bugatti.

Kolejną porażką światową w mojej ocenie są QR cody na butelkach ketchupu HEINZ prowadzące do serwisów porno.

Człowiek roku
Świat - Mark Zuckerberg za oddanie swoich udziałów na rzecz dobroczynności.
Polska - Peter Szulczewski. Człowiek, który odrzucił 10 miliardów od Amazona. Czas pokaże, czy to była mądra decyzja. Obserwujemy i kibicujemy aplikacji WISH.

Kampania / projekt roku
Polska - Allegro „Legendy Polskie”. Cieszę się, że marki sięgają po branded content i stają się inicjatorami filmowej twórczości  SCI-FI na rodzimym rynku. Wierzę też, że kampania będzie ogromnym sukcesem, który nie tylko wpłynie na wyniki grupy Allegro, ale również na zmianę trendów w rodzimej produkcji audiowizualnej.

Świat - cała linia komunikacyjna promująca ciężarówki Volvo łącznie z ostatnim projektem, w którym dziewczynka prowadzi ciężarówkę zdalnie z pomocą kontrolera RC.

Trend roku
Wideo Content Marketing - można powiedzieć, że content marketing staje się hasłem dawnej przeszłości. Teraz content został podniesiony do formuły wideo, która ma praktycznie same zalety, poza jedną wadą - kosztogennością.
VR marketing - więcej w prognozie.

Prognoza na 2016 rok
Polska w kategoriach marketingowych wcale nie jest w ogonie świata, więc śmiało można prognozować jednocześnie.

Wraz z rozwojem technologii i łączy internetowych telefon będzie przejmował funkcję sterowania domem i centrum domowej rozrywki, pozostałe sprzęty będą łączyć się bezpośrednio z nim. W ten sposób - nawet telewizja cyfrowa będzie nadawana z telefonów, a nie bezpośrednio przez dekoder. To da nadawcom jeszcze lepsze możliwości zbierania big data, oraz wyświetlania personalizowanych reklam.

Myślę, że w 2016 roku będziemy obserwować kampanie i działania oparte na technologii wirtualnej rzeczywistości. Na rynku mamy faktycznie cztery produkty i czterech potężnych graczy za nimi - Oculus Rift, który został nabyty przez Facebook, Samusng z technologią Samsung Gear VR, Google z Cardboardem, oraz headset Sony Morpheus, który wejdzie na rynek w 2016 roku. Takie mocne obstawienie technologii VR ma swój powód - jesteśmy świadkami powstania nowego kanału komunikacji o ogromnym potencjale w kwestii angażowania widzów.

W skrajnym przypadku będzie można wyświetlić reklamę bezpośrednio przed oczami konsumenta, chociaż wątpię żeby jakaś marka faktycznie chciała zdecydować się na taki krok. Przewiduję raczej umiejscowienie reklamy bezpośrednio w rozgrywce lub rozrywce, jaką oferuje ta technologia. Przykładowo billboardy w grze wyścigowej będą prawdziwymi reklamami, a nasz bohater będzie mógł napić się napoju marki, która zapłaciła za jego obecność w grze. Z pewnością powstaną technologie reklamowe, które będą umożliwiały personalizację. Dzięki czemu np. w grze będzie można zamieścić i rotować reklamy dostosowane do tego, kto gra.

Na rynku polskiej produkcji filmowej oraz wideo, wszystkie domy produkcyjne pootwierają swoje filie specjalizujące się w „małej” produkcji.  Starając się wyznaczyć sztuczną granicę i utrzymać status quo dużych budżetów TV, ale jednocześnie walcząc o coraz większe pieniądze skumulowane ze sfragmentaryzowanym budżecie znajdującym się poza reklamą telewizyjną.

Coraz głośniej słychać też o wyczerpaniu się standardowego modelu agencji reklamowych, który jest bierny, mało elastyczny i przede wszystkim generuje ogromne koszty. Duże sieci będą bronić tego modelu, ale prawdopodobnie zobaczymy, co najmniej kilu challengerów na światowym jak i rodzimym rynku.


Monika Czaplicka, założycielka i szefowa Wobuzz

Wydarzenie roku
Dzięki social media wszyscy w pewien sposób uczestniczyliśmy w wydarzeniach w Paryżu.

Sukces roku
Rozwój social media monitoringu. W Polsce mamy narzędzia umożliwiające analizę graficzną, powstały specjalne narzędzia do social sellingu czy obsługi klienta. Na świecie narzędzia rozwijają się w kierunku analizy kontekstu i mapy skojarzeń. Bez dobrej analizy, nie ma skutecznych mediów społecznościowych.

Porażka roku
#Januszemarketingu, którzy wierzą, że liczy się liczba fanów albo zaangażowanie. Są gotowi oszukiwać, generować kontrowersje albo wrzucać kotki, po to, żeby nabijać sobie nic nie znaczące statystyki.

Człowiek roku
Każdy z nas. Coraz świadomiej korzystamy z social media, dodajemy mniej spamu, rozumiemy coraz bardziej ustawienia prywatności i dbamy o wspólną przestrzeń w sieci. Daleko nam do ideału, ale rozwijamy się jako społeczeństwo informatyczne i coraz lepiej korzystamy z internetu.

Kampania / projekt roku
Może nie była to najlepsza kampania, ale dotykająca bardzo ważnego problemu: „Stop mowie nienawiści” (Fundacja Batorego). Mimo świadomego korzystania z sieci często wykorzystujemy ją do złych rzeczy: hejtowania, obrażania innych czy wyrażania swoich fobii. Ta akcja miała na celu zwrócenie uwagi na to, że każdy z nas powinien reagować.

Trend roku
W Polsce zdecydowanie wszyscy zainteresowali się Snapchatem. Nie było chyba konferencji branżowej bez poruszania tego tematu. Na świecie zdecydowanie obserwowałam trend skupienia się na miernikach social media. Analizowanie kolejnych wskaźników, które można mierzyć, badanie wpływu naszych działań na marketing, sprzedaż itd.

Prognoza na 2016 rok
Live streaming. Wiele marek, wydarzeń i celebrytów postawi na treści wideo z dużym naciskiem na publikowanie streamów na bieżąco. Widać to chociażby po popularności Snapchata czy Periscopa.

 


Łukasz Kubaszczyk, head of strategy z Mint Media

Wydarzenie roku
Rok 2015 był raczej spokojny. Na pewno warte odnotowania jest otwarcie Instagrama na działania marketingowe. Jestem przekonany, że w roku 2016 będziemy świadkami pierwszych naprawdę spektakularnych kampanii z jego wykorzystaniem.

Sukces roku
W 2015 najbardziej imponującym sukcesem było otworzenie zupełnie nowego kanału komunikacji przez Unilever w Indiach w regionie, w którym niemal codziennie mają miejsce kilkugodzinne przerwy do dostawie prądu. Unilever wraz z telekomami stworzył radio Kan Khajura Tesan, którego można słuchać za pośrednictwem telefonu komórkowego.  Dzięki temu firma dotarła z komunikacją do ponad 50 mln konsumentów (podczas gdy penetracja TV w tym regionie stanowi zaledwie połowę tej liczby).

Porażka roku
Opublikowanie na profilu Żytniej Extra na Facebooku zdjęcia przedstawiającego tragiczne wydarzenia z sierpnia 1982 w Lublinie. Samo w sobie nie jest może porażką roku, ale zwraca uwagę na standardy panujące w branży. Agencje często koszty zatrudniają osoby bez doświadczenia na stanowiska, które wymagają już pewnych kompetencji. Jednocześnie nie wprowadzają procesów kontroli jakości pracy, a na koniec umywają ręce od ewentualnych błędów, jak stało się to po części w przypadku omawianej sytuacji.

Kampania / projekt roku
Wyróżniającą się kampanią w tym roku, zarówno pod względem konceptu kreatywnego, jak i późniejszej zintegrowanej egzekucji, było The Rabbit Race zrealizowane dla Media Markt. Atrakcyjny i świeży pomysł, niezwykle angażujący mechanizm loterii, który realnie przekładał się na sprzedaż, przemyślany content marketing - wszystko te elementy zagrały wyśmienicie w tej kampanii.

Trend roku
Content marketing. Badanie przeprowadzone przez Smart Insights pokazało, że trend ten jest zdecydowanie stawiany na pierwszym miejscu przez marketerów.

Prognoza na 2016 rok
Ciekawym trendem przyszłości jest integracja działań marketingowych z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, typu wirtualna rzeczywistość (np. Oculus Rift) czy wearables. W 2016 być może trend ten nie ujawni się z pełną mocą, ale z pewnością warto śledzić nowinki technologiczne.


Daniel Biegaj, business development director w Fenomem

Wydarzenie roku
1. 13 listopada 2015, Paryż
Sposób, w jaki ludzie pomagali sobie oraz informowali o aktualnej sytuacji via Twitter i Facebook Safety Check in Paris.

2. Emoji słowem roku
Piszemy coraz mniej, czytamy coraz mniej. Komunikacja obrazkowa - piktogramy i video - zaczyna zmieniać naszą codzienność. Według Oxford Dictionaries, Słowem Roku 2015 został piktogram “Face with Tears of Joy”.

Przy okazji warto przypomnieć kilka głośnych akcji marketingowych z tego roku, które podkreślają znaczenie emoji w codziennej komunikacji z klientami:
Domino’s Pizza na Twitterze zastępuje słowa kawałkami pizzy.
Durex przypomina o Światowym Dniu Walki z AIDS (1 grudnia) jak zwykle kontrowersyjnie i skutecznie, tworząc emoji w postaci prezerwatywy.

3. Snapchat i Instagram mocno w górę
Stosunkowo nowe platformy, Snapchat i Instagram, zdominowały Facebooka w kategorii wiekowej 12-24 w USA. Mimo że ilościowo Facebook cały czas jest numerem jeden, to według raportu KPCB Internet Trends 2015 ta grupa wskazuje zdecydowanie, że Instagram i Snapchat to obecnie najważniejsze platformy społecznościowe.

4.    KOD
Z roku na rok media społecznościowe zyskują na znaczeniu, na co najlepszym dowodem jest szybkość powstawania i rozpowszechniania inicjatyw podejmowanych przez ich użytkowników. Jedną z nich stał się zorganizowany początkowo na Facebooku Komitet Obrony Demokracji.

Sukces roku
1. Media społecznościowe pojawiają się już praktycznie w każdym briefie marketingowym. Oczywiście dla nas, agencji specjalizującej się w mediach społecznościowych, to bardzo dobra informacja. Jest to jednak również dobra zmiana dla marketerów i klientów. Oznacza, że nauczyliśmy się korzystać z tych kanałów i coraz bardziej świadomie decydujemy się lokować w nich budżety.

2. Volvo - szybka reakcja
Dialog z użytkownikiem powinien być jednym z filarów strategii w mediach społecznościowych. Jak z sytuacji problematycznej (celowo nie piszę: kryzysowej) można wyjść obronną ręką, pokazała niedawno marka Volvo.

Porażka roku
1. Główny Inspektorat Sanitarny - "Stop dopalaczom"
Trzeba przyznać, że sam pomysł przygotowania spotu informującego o zagrożeniach wynikających z zażywania dopalaczy jest bardzo dobry. Niestety wykonanie filmu (zarówno scenariusz, jak i jego realizacja) pozostawia bardzo wiele do życzenia. Prawdopodobnie liczba obejrzeń filmu zaskoczyła twórców.

2. Duże media i mini social media
Od kilku lat obserwujemy, jak producenci programów telewizyjnych i stacje telewizyjne  wykorzystują media społecznościowe w swojej codziennej komunikacji. Bardzo dobrze opisał to Mike Proulx w książce Social TV. W Polsce dopiero od niedawna nadawcy wykorzystują możliwości, jakie dają im Twitter czy Facebook.

Człowiek roku
1. Jarosław Kuźniar
Za to, jak prowadzi komunikację w SM. Zdecydowanie wyróżniająca się postać ze świata dziennikarzy i szeroko rozumianej polityki. Jako jeden z nielicznych prowadzi transmisje live przy wykorzystaniu Periscope.

2. Digitaj influencer
Zmiany społeczne (głównie Millenialsi i GenZ) sprawiają, że zmieniamy sposób dotarcia do potencjalnych klientów. Marketerzy wspierają swoje kampanie poprzez współpracę ze znanymi osobami ze świata online. Digital influencer to nie tylko bloger czy youtuber, ale także wszystkie osoby znane ze Snapchata czy Instagrama. To również osoby, które dziś nie są jeszcze znane, ale dzięki mediom społecznościowym już niebawem o nich usłyszymy.

Kampania / projekt / profil roku
1.    Always #LikeAGirl
Jedna z najbardziej popularnych kampanii internetowych w tym roku. Wzrusza i łamie stereotypy.

2.    Lenor - oda do spódnicy, koszuli, spodni i szalika
Świetny sposób wykorzystania mediów społecznościowych. Cztery filmy marki Lenor bardzo szybko rozeszły się po internecie. Wyróżnić w tej kampanii należy niecodzienny pomysł na przygotowanie materiałów wideo: filmy są dynamiczne, ciekawe i wykorzystują zdjęcia stockowe. Marka nie opowiada w nich, jak wspaniały jest płyn do płukania tkanin, ale pokazuje, że każdy z nas ma swoje ulubione ubranie, a Lenor o nie dba.

3.    Tweeting Pothole
Co prawda nie jest to polska akcja, ale chciałbym, aby została przeniesiona do naszego kraju - działoby się :) . Akcja przygotowana przez Oglivy&Mather Panama dla Modcom to proste, ale innowacyjne wykorzystanie technologii i Twittera, które dało super efekty!
“People aren't the only ones complaining about potholes in Panama City. The potholes are complaining!”

4.    PGE i Sebuś
Wzruszająca historia Sebusia to jeden z najczęściej udostępnianych markowych wideo w Polsce.

5.    Allegro i lawina emocji
Nie jeden, ale cała seria filmów przygotowanych dla Allegro w 2015 roku zdecydowanie zasługuje na miano produkcji reklamowej roku. Co prawda spot „Czego szukasz w święta?” po raz pierwszy zobaczyłem w kinie, a nie w SM, ale zrobił na mnie ogromne wrażenie. Gratuluję Allegro spójnej strategii i umiejętnego wykorzystania tych materiałów we wszystkich kanałach.

Trend roku
1. Dalsza współpraca z digital influencerami, szczególnie ważna w kontekście młodszych odbiorców (Millenialsów i GenZ). Jak pokazuje ranking, akcje takie jak „#DajCalusa” z Coca-Cola! Maffashion, Masterczułek, JDabrowsky, MultiGameplayGuy, Ajgor! cieszą się ogromną popularnością.

2. Influencer marketing is new content king!
Ponownie inluencerzy, ale naprawdę warto to podkreślić.

3. Facebook największą platformą wideo?
Facebook postanowił powalczyć z YouTubem o miano największej platformy wideo. Jak to robi?

 

Jego nowe funkcjonalności to video 360 stopni oraz Streaming live.

4. Organic Zero
Spadku zasięgów organicznych ciąg dalszy. Tym razem odczuwają to wszyscy, również portale, wydawcy i media.

Prognoza na 2016 rok
1.    Mulitiscreening/multitasking/micromoments
Każdą wolną chwilę (micromoments) naszego czasu wypełniają media społecznościowe. Nie mamy czasu na nudę! Korzystamy z wielu urządzeń naraz, dlatego agencje i marketerzy muszą nauczyć się wykorzystywać tę synergię i spójnie planować wszystkie media - spot w TV powinnien być jednocześnie wspierany przez reklamę na Facebooku.

2.    Instagram królem
Wszyscy na pokład! Kto może i chce wykorzystywać Instagrama w komunikacji swojej marki powinnien to zrobić jak najszybciej. To ten moment! Przeprowadzone przez nas kampanie, akcje i różne badania pokazują, że poprzez komunikację na Instagramie zaangażujemy odbiorców nawet 58 razy mocniej niż przy pomocy Facebooka.

3.    Zmiana społeczna
Millenialsi i GenZ zmieniają świat i wyznaczają trendy komunikacji marketingowej. Chcesz dowiedzieć się, co będzie ważne w przyszłym roku? Uważnie obserwuj, w jaki sposób komunikują się te dwie grupy. To oni kształtują naszą rzeczywistość i dyktują marketerom, co robić, a czego nie robić. Widać to jak na dłoni w przygotowanej przez Fenomem analizie GenZ na Twitterze.

4.    Messenger!
Oczko w głowie Facebooka, najszybciej rosnąca i najszybciej rozwijająca się aplikacja (według Nielsen). Aplikacja, która co miesiąc otrzymuje kolejne dodatki: możliwość przelewów, zamawianie transportu (współpraca z Uber) czy rozpoznawanie twarzy na naszych zdjęciach. Dodaje również możliwość personalizacji przekazu.
Jak wykorzystać Messengera reklamowo? Zapewne dowiemy się o tym w 2016 roku.


Rahim Blak, CEO w click community

Wydarzenie roku
Facebook rzucił wyzwanie You Tube’owi! Do tej pory wydawało się to niemożliwe. Statystyki dalej przemawiają za You Tube’m, ale samo podjęcie rywalizacji na tym polu, wskazuje, że Facebook jest Serwisem Totalnym:) Niektóre agencje, które wyrosły z Facebooka, prognozowały, że 2015 rok będzie rokiem YouTube'a, a okazał się rokiem Video na Facebooku, i nie tylko na Facebooku, ale także w innych serwisach społecznościowych, np na Snapchat, Periscope, Instagram i Vine. Na samym Facebooku wideo odtwarza 8 miliardów użytkowników dziennie. 6 miliardów dziennie to wynik Snapchata. Z roku na rok, jest to trend, który tylko zyskuje na wartości. Film angażuje bardziej i lepiej, dlatego wszyscy to wykorzystamy.

Sukces roku
Rozwój reklamy facebook ADS. CPS na facebooku oznacza, że możemy się już rozliczać od sprzedaży. Facebook Ads rozwija się niesamowicie, pojawia się mnóstwo rozwiązań, które mogą przynosić zyski firmom działającym w sektorze B2C jak i B2B. Zapewniły to m.in. dwa nowe formaty reklamowe w tym Local Awerness i Lead Generation. Dzięki nim nie tylko zaprowadzimy potencjalnych klientów prosto pod same drzwi naszej firmy, ale i  zbierzemy potencjalnych klientów (leady), którzy wymagają sprzedaży bezpośredniej. Trudno też nie wspomnieć o formacie Slide Show, dzięki któremu możemy pokazać więcej niż jeden produkt na raz.

Porażka roku
Na świecie mieliśmy wyciek danych z portalu randkowego dla zdradzających (ashleymadison.com). Inwigilacja to temat bieżący, od którego nie ucieknie żaden z nas, jednak tutaj mieliśmy do czynienia z czystą kradzieżą danych. W Polsce na „akcji Żytniej” straciła zaufanie cała branża. Brak komunikacji kryzysowej. Brak kontroli. Brak osób poczuwających się do odpowiedzialności.

Człowiek roku
Mark Zuckerberg za podejście do biznesu, sukcesy i wszystkie decyzje biznesowe, w tym m.in. reklamy na Instagramie czy nowe formaty reklamowe na Facebooku, udogodnienia dla agencji etc. Szanuje go również za decyzje o przekazaniu środków na cele dobroczynne. Fortuna jaką oddaje, aby promować równość wszystkich dzieci w kolejnych pokoleniach przekonuje mnie bez względu na to, jakie były o tym opinie. Warto pomagać. W Polsce Branża social media w jest miejscem wielu ciekawych osobistości i powiem szczerze trudno jest mi wybrać jedną z nich.

Kampania / projekt roku
Kampania Coca-Coli „#dajcałusa”. Totalny strzał w dziesiątkę! To dla mnie potwierdzenie, że odbiorcy reklam kochają personalizowany przekaz! na dzień dzisiejszy na hashtag #dajcalusa otrzymałem ponad 14 tysięcy wyników. Można powiedzieć, że zdjęcia z butelką stały się swego rodzaju ‘modą’ :)

Trend roku
Rok temu eksperci prognozowali, że 2015 będzie rokiem video marketingu, tak faktycznie było. Mało tego, ten rynek rośnie w siłę z zawrotną prędkością. Stąd też myślę, że trafnym stwierdzeniem będzie powiedzieć, że prognozy się sprawdziły.

Prognoza na 2016 rok
Rok 2016 będzie rokiem CPS (cost per sale/success) reklamy Facebook Ads, i jest szansa, że również reklamy na Instagramie. Facebook Ads pozwala wierzyć w reklamę Internetową, Facebook Ads może być skuteczny dla każdej firmy dzięki różnorodnym typom, formatom i rodzajom targetowania reklamy w internecie. Najwięcej Facebook zrobi dla sklepów Internetowych, którzy dzięki „Pixelowi konwersji” będą mogli skalować budżety, bo te będą generować dla nich sprzedaż. Reklama na Facebooku działa jak nigdy, i zapowiada się, że będzie działać jeszcze lepiej.

 


Maja Isakiewicz, content group head w VML Poland

Wydarzenie roku
Inwestycja Facebooka w Oculus VR -  technologię umożliwiającą przeciętnemu zjadaczowi chleba doświadczenie wirtualnej rzeczywistości. Wydarzenie odnotowane przez branżę z zaciekawieniem i nadzieją na przyszłość, ale trzęsienia ziemi z tego powodu nie było. Bo rewolucja dopiero nadejdzie - szybciej niż by nam się w Polsce wydawało. W pierwszej kolejności zapewne dotrze do branży filmowej - technologia 3D jest już passé i cokolwiek męcząca dla odbiorcy. Wirtualna rzeczywistość z kolei – to jest gradka dla widza! Niedługo będzie można obejrzeć ten sam film 12 razy i za każdym doświadczyć go inaczej. Ostatnie lata pokazały, że superprodukcje odnoszą tym większy sukces, im lepiej są widoczne w mediach społecznościowych. Zuckerberg doskonale zdaje sobie z tego sprawę i stawia na technologię, za rozpowszechnienie której wcale nie Facebook będzie odpowiedzialny, a podniecone tłumy fanów sci-fi, które koniecznie będą chciały doświadczyć VR na własnej skórze (lub oczach, jak kto woli). Stąd już krok od wykorzystania tej technologii w terapiach, szkoleniach… ale i w torturach, pornografii czy manipulacjach widzem.

VR będzie kolejnym krokiem milowym w rewolucji nowych mediów - czy to w Polsce, czy to na świecie. Warunek powodzenia – design. W tej chwili klocowaty prostokąt z gumką uciskową wokół głowy nie należy to najpiękniejszych czy najwygodniejszych gadżetów na rynku…

Sukces roku
Bardziej pozytywny trend niż odosobniony sukces to globalne - i powoli lokalne - odchodzenie od mocno produktowego podejścia do reklamy w mediach społecznościowych. Komunikat „kup pan cegłę” - oczywiście w pięknym opakowaniu – cały czas dominuje i będzie dominował w telewizji. Niemniej online marki stawiają coraz śmielej na dostarczanie rozrywki odbiorcom, co wymusza sama forma portali społecznościowych. Logo będzie się pojawiało - ale mniej nachalnie, packshoty zostaną zastąpione dyskretniejszym lokowaniem produktu. Nacisk coraz częściej jest kładziony na historię marki i wartości, jakie wyznaje, a nie na cudowne właściwości proszku Iksi. Z punktu widzenia kreacji w agencjach reklamowych ten trend cieszy i otwiera nieskończone możliwości storytellingu.  

Porażka roku
Jak co roku - i zapewne przez wiele następnych lat - kompletne nieprzygotowanie internautów do krytycznej oceny źródeł informacji i ich wiarygodności. Jesteśmy skłonni wierzyć we wszystko, co pojawi nam się w newsfeedzie, najczęściej bez refleksji, kto i dlaczego daną treść w sieci zamieścił. Jesteśmy (zarówno w Polsce, jak i na świecie) bardziej podatni na propagandę niż to miało miejsce w czasach siermiężnych komunikatów serwowanych przez „Trybunę Ludu” za PRL.

Przykład ze świata (choć i Polski dotyczy) - propaganda ISIS w sieci, świetnie przygotowana kampania rekrutacyjna online, która w „realu” przyciąga dziesiątki niedojrzałych mężczyzn i kobiet do walki przeciw bezbożnemu porządkowi świata (choć większość z wycieczkowiczów do Syrii nawet nie przeczytała Koranu). W Polsce niech za przykład posłuży wpis na blogu Kamila Bulonisa o tym, jak to imigranci na granicy Włoch i Austrii mieli rzekomo obrzucić ekskrementami Bogu ducha winnych Europejczyków. Wpis szybko rozprzestrzenił się w sieci - i co z tego, że okazało się, że Bulonis sobie większość z tego wymyślił? Kto chciał mu uwierzyć, uwierzył.

Człowiek roku
Z papieża Franciszka zrobił się celebryta mediów społecznościowych. Papież - i sztab ludzi, którzy obsługują w jego imieniu kanały social media - chętnie i umiejętnie wykorzystują Facebooka czy Twittera, by dotrzeć do wiernych i niewiernych. Wypowiedzi Franciszka śledzą i katolicy, i ateiści, i ci pośrodku, i ci niezdecydowani. Papież posługuje się prostym, ludzkim - choć często radykalnym - językiem, co jest dla wielu zaskoczeniem, a dla niektórych zagrożeniem. Fenomen Franciszka polega na tym, że w kilku słowach – lub 140 znakach - streszcza skomplikowane prawdy teologiczne, a przy tym nie wypacza ich sensu. Dodajmy do tego viralowe treści, jak ostatnie selfie zrobione sobie przez Jego Świątobliwość i puszczone w świat – a sukces gwarantowany.

W Polsce - trudniej wybrać osobę, która zwojowałaby komunikację social media w sposób zasługujący na przyznanie tytułu „człowieka roku”. Jeśli chodzi o zaistnienie w świadomości odbiorców - pożywką dla „internetów” były oczywiście ostatnie wybory parlamentarne i ich konsekwencje. Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego lidera sceny politycznej, między innymi dzięki umiejętnej komunikacji online, pokażą najbliższe miesiące – a nazwiska pomińmy milczeniem.

Kampania roku
Mimo że temat jest nieco niszowy, tegoroczna relacja z przebiegów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zasługuję na uznanie. Po raz pierwszy TVP wyszła poza ramy srebrnego ekranu i weszła w świat mediów społecznościowych. Widzowie byli zachwyceni możliwością komentowania na żywo swoich wrażeń po wysłuchaniu wystąpień uczestników konkursu - i oglądania swoich wypowiedzi w telewizji. #Chopin15 zaistniał nie tylko na Facebooku, ale i na Twitterze - gdzie aktywni byli zwłaszcza chopinowscy entuzjaści z zagranicy. Jako postscriptum dodam, że z chęcią widziałabym w sieci więcej takiego „hejtu”, jakim z pełną kulturą raczyli siebie nawzajem widzowie tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.

Trend roku
Trendy na świecie i w Polsce były tożsame. Mniej więcej od połowy 2015 roku media społecznościowe ruszyły (dosłownie) z miejsca. Dobry content już nie jest statyczny. Zwykłe photoposty już nie wystarczą, żeby zadowolić klientów i konsumentów. Cinematogramy, animatiki, GIF-y, filmy 360 stopni - to błyskotki, które mają zwabić użytkowników do interakcji. Nasze newsfeedy - czy to na Facebooku, Instagramie czy Twitterze - ruszają się, ale jeszcze nowinka nam się nie opatrzyła, jeszcze zawieszamy na dłużej oko na odpalanym z automatu video. Niedługo to jednak zupełnie spowszednieje, a o sukcesie będą mogły mówić firmy, które jako pierwsze sięgnęły po takie rozwiązania, przez co zapadły w pamięć konsumentów.

Prognoza na 2016 rok
Jeszcze więcej ruchu! Od kilku dni nawet w kwadracie avatara na Facebooku. W nadchodzącym roku możemy więc spodziewać się dwóch zjawisk. Pierwsze - wzrost kosztów kreacji, a przez to ograniczenie ilości publikowanych treści na kanałach social media. W większości agencji zasoby ludzkie się drastycznie nie zmieniają, a budżety klientów nie szybują w górę. Niemniej ci sami ludzie muszą skupić się na wyprodukowaniu bardziej skomplikowanych treści. Naturalną konsekwencją jest ograniczenie najprostszych form publikowanego contentu, a inwestowanie w bardziej złożone jego formy. Co za tym idzie, jakość kreacji w agencjach zajmujących się mediami społecznościowymi wzrośnie. Podobnie jak koszty dla klientów. Dobra kreacja kosztuje. A właściwie rozrywka dla internautów sponsorowana przez duże marki. Małe i średnie firmy nie będą sobie więc mogły pozwolić na luksus zatrudnienia profesjonalnej agencji do prowadzenia kanałów w mediach społecznościowych. A małym i średnim agencjom będzie trudniej podołać oczekiwaniom klientów.

Jest jednak dla nich światełko w tunelu - wzrost kosztów agencyjnych oznacza wzrost ilości ruchomego contentu dostępnego do kupienia np. na stockach. Co jest drugim zjawiskiem, jakiego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach? Większa ilość i zwiększony popyt wzmocni konkurencję, a więc możemy spodziewać się znaczącego spadu cen treści wideo.

Innymi słowy - jeśli jesteś animatorem lub motion designerem, 2016 rok będzie dla Ciebie udanym rokiem!


Marta Chowaniec, social media manager w Grupie ZPR Media

Wydarzenie roku
Jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz. Facebook jest najskuteczniejszym płatnym narzędziem marketingowych dla firm, a wręcz - dla wielu jej marketingową bazą. Jeśli nie masz Instagrama, młode pokolenie nawet nie zwróci na Ciebie uwagi. Wygrał również Twitter. W 2011 liczył w Polsce 1,2 mln użytkowników, rok 2015 przyniósł mu ich 3,12 mln.

Wniosek? Social media wygrywają z serwisami contentowymi w tak dużym stopniu, w jakim internet marginalizuje druk.

Sukces roku
Serdecznie gratuluję Michałowi Sadowskiemu i całemu teamowi Brand 24. Polska firma zajmująca się monitoringiem mediów będzie współpracować z Białym Domem i wspierać biuro Michelle Obamy w kampanii mającej na celu edukację generacji Z w USA.

Porażka roku
Porażką firm jak i agencji jest przeprowadzanie konkursów na Facebooku. Warunkują swoje konkursy udostępnianiem posta na prywatnych fan page’ach i czekają, czy dostaną bana czy nie.

W kontekście globalnym porażką roku jest reanimacja Google +

Człowiek roku
Andrzej Jaszczyszyn. Jak wynika ze statystyk sukcesowi fanpage’a Radia Eska nic nie jest w stanie zagrozić. Oby tak dalej!

Projekt roku
Co to znaczy robić coś jak dziewczyna? Jeśli jesteś dziewczyną, to oznacza być sobą! Wspaniała akcja Always „Like A Girl”.

Trend roku
Wzrost popularności memów - bawią, szydzą i są chętnie udostępniane.
Temat uchodźców zdominował dyskusje na Facebooku na całym świecie.
Wzrost znaczenia e-commerce - jak się okazało Facebook potrafi świetnie sprzedawać
Kwestie pomocowe - posty typu „pomóż, udostępnij” - to historia o tym, jak jeden z największych tabloidów buduje zasięg na Facebooku

Prognoza na 2016
Wypatruję wprowadzenia nowych emotikonów, które umożliwią bardziej szczegółowe wyrażanie uczuć na facebooku. Like, Love, haha, Yay, wow, sad, angry... w tej chwili to wielka tajemnica. Jestem jednak pewna, że mogą one sporo namieszać w strategiach firm. To, że Cię lubią, przestanie już wystarczać. Nowe emotikony pogłębią to również interakcję człowieka z narzędziem, któremu oddamy przecież swoje emocje.

Marka prasowa lub prasowo-internetowa powinna promować się na wszystkich możliwych portalach społecznościowych z użytkownikami w miarę pasującymi do jej grupy docelowej, ewentualnie trochę młodszymi, bardziej aspiracyjnymi. Bo ci użytkownicy i jeszcze młodsi niezbyt dobrze już wiedzą, co to papierowa gazeta, natomiast doskonale radzą sobie na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy Snapchacie. Z tego powodu marki prasowe muszą znaleźć również tam swoje miejsce.

Rok 2016 będzie rokiem content marketingu. Marki powinny również przykładać dużą wagę do kontaktów z klientem poprzez social media. Liczy się szybka i rzeczowa odpowiedź. Ostatnio testowałam dwie główne marki jubilerskie. Zadałam pytanie poprzez chat na Facebooku. Jedna z nich odpowiedziała szybko i rzeczowo w dosłownie parę minut. Druga wprowadziła mnie w błąd i odpowiadała w przeciągu godziny. Pytanie retoryczne - produkt której z tych marek zakupię i w jaki sposób zapisały się one w moim „top of mind”?

Wydawcy powinni kłaść również nacisk na rozwój segmentu wideo oraz live streaming. Pokaz mody transmitowany na żywo w internecie czy relacja z gaszenia pożaru - to jest to!


tw