Premiera „Korony królów” w TVP1 przesunięta na 2018 rok

Kostiumowa telenowela historyczna „Korona królów” nie trafi na antenę TVP1 w listopadzie jak pierwotnie planowano. Premierę serialu przesunięto na 2018 rok - nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

Serial opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów. Akcja serialu zacznie się na łożu śmierci Władysława Łokietka (Wiesław Wójcik), ojca Kazimierza.

Pierwotnie premierę telenoweli zaplanowano na 21 listopada br., a emisję od poniedziałku do czwartku w popołudniowym paśmie o godz. 18.55, czyli tuż przed „Wiadomościami”. Obecnie Jedynka emituje o tej porze paradokument „Komisariat”.

Jednak w ramówce TVP1 na listopad nie ma serialu o dynastii Piastów. Jak nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl, Jedynka przeniosła premierę „Korony królów” na 2018 rok. Prawdopodobnie „Korona królów” zadebiutuje w styczniu.

Opiekę literacką nad „Koroną królów” sprawuje Ilona Łepkowska. Reżyserią zajmuje się Wojciech Pacyna, a operatorem jest Krzysztof Pakulski. Scenografię stworzył Andrzej Haliński, a kostiumy zaprojektowała Elżbieta Radke. Dekoratorem wnętrz na planie zdjęciowym jest Teresa Gruber.

W obsadzie produkcji znajdą się także m.in. Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Marta Bryła (Aldona), Paulina Lasota (Cudka), Piotr Gawron-Jedlikowski (Niemierza), Marcin Rogacewicz (Jaśko), Wojciech Żołądkowicz (Olgierd), Ireneusz Pastuszak (Przemysław Sieradzki), Andrzej Popiel (Bolko), Anna Grycewicz (Kunegunda), Katarzyna Czapla (Elżbieta), Tomasz Sapryk (Kanclerz), Jan Wieczorkowski (Władysław Łęczycki), Robert Gonera (Jan Grot), Andrzej Deskur (Jarosław Bogoria), Sławomir Orzechowski (Spytek), Krzysztof Wrona (Kanclerz Pełka), Mariusz Ostrowski (Charcik) i Agata Bykowska (Kucharka Litewska).

- Postaraliśmy się, aby Telewizję Polską było stać na realizację serialu kostiumowo-historycznego. Jest to oczywiste, że nie ma poważnej dużej telewizji publicznej, która realizuje polski kanon kulturowo-tożsamościowy bez tego rodzaju produkcji odwołujących się do przypomnienia wielkości Rzeczpospolitej, pokazania tego w jak najbardziej przystępny sposób i w najbardziej ciekawych środkach oddziaływania na widzów wyobraźni - tłumaczył portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że we wrześniu br. udział TVP1 w rynku telewizyjnym wyniósł 9,15 proc.

łb