Rada programowa TVP o „Wiadomościach”: stronniczość i propaganda

Rada programowa Telewizji Polskiej przyjęła uchwałę, w której zwraca uwagę na stronniczy i propagandowy charakter kilku ostatnich wydań „Wiadomości”. Członkowie rady polecili przeprowadzenie profesjonalnego monitoringu serwisu Jedynki przez zewnętrzy organ.

Rada programowa Telewizji Polskiej przeanalizowała wydania „Wiadomości” z konkretnych dni - 15, 19 i 20 stycznia. Członkowie RP zwrócili uwagę na sposób doboru informacji do serwisu oraz sposób ich przekazywania, zarzucając redakcji „Wiadomości” uprawianie rządowej propagandy.

- Zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji programy mediów publicznych powinien cechować pluralizm, bezstronność, wyważenie oraz innowacyjność oraz wysoka jakość i integralność przekazu. „Wiadomości” nie mogą zatem uprawiać propagandy, nie mogą być rządowe lub partyjne - napisano w uchwale.

- Selekcją czy wymową prezentowanych informacji najłatwiej kształtuje się opinie publiczną. W warstwie informacyjnej najłatwiej też o jakieś niedopatrzenia - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl cel podjętej uchwały posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca rady programowej TVP.

W opinii rady programowej we wskazanych w uchwale wydaniach „Wiadomości” nie było pluralizmu. - 19 stycznia w sześciu materiałach na siedem znalazły się negatywne przekazy na temat Niemiec. W takich proporcjach to już manipulacja i wypaczenie - opisuje Iwona Śledzińska-Katarasińska. Cztery dni wcześniej tematem dnia było obniżenie ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's. - Cała Polska była tym zaskoczona, natomiast w „Wiadomościach” poświęcono temu zaledwie kilka sekund - dodaje posłanka PO.

Rada programowa jest zdania, że „Wiadomości” powinny zostać poddane profesjonalnemu monitoringowi treści, ponieważ są oznaki, że mogą być stronnicze. Okazjonalnie może się tym zająć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, natomiast rada zaleciła zarządowi Telewizji Polskiej zlecenie monitoringu zewnętrznemu ośrodkowi.

Rada programowa TVP liczby 15 osób. Przewodniczącą jest posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska, zaś jej zastępcą - Tomasz Kalita z SLD. W skład wchodzi również dwoje posłów PiS.

W redakcji programu od początku br. nastąpiły duże zmiany personalne: po odejściu Piotra Kraśki szefową została Marzena Paczuska, zwolniono prowadzącą Beatę Tadlę, Dianę Rudnik przesunięto do TVP Info, pożegnano się też z reporterami i wydawcami, m.in. Piotrem Jaźwińskim, Grzegorzem Sajórem, Elżbietą Byszewską, Jackiem Tacikiem, Justyną Dobrosz-Oracz, Mileną Kruszniewską i Magdaleną Karpińską.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wieslaw-godzic-wiadomosci-paczuskiej-gubia-sie-w-niuansach-choc-marza-o-przedstawianiu-samej-prawdy_1 ##

Nowymi prowadzącymi zostali Danuta Holecka i Michał Adamczyk, a reporterami: Jarosław Olechowski, Klaudiusz Pobudzin, Małgorzata Wiśniewska, Marcin Tulicki oraz Bartłomiej Graczak.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w grudniu ub.r. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,78 mln osób.

Łukasz Brzezicki