Ramiro Lafarga Brollo: aplikacja Horizon sukcesem, czas na MyPrime i nowy dekoder

- Aplikacja Horizon okazała się strzałem w dziesiątkę, dotychczas klienci pobrali ją ponad 100 tys. razy - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Ramiro Lafarga Brollo, prezes UPC Polska. Opowiada on o usłudze MyPrime, nowym dekoderze Horizon oraz planach firmy.

Ramiro Lafarga Brollo

Wprowadzona w poniedziałek 1 grudnia br. oferta wideo na żądanie Myprime Filmy i Seriale pozwala klientom UPC Polska na dostęp do ponad 1000 pozycji (filmów i seriali amerykańskich) za 20 zł miesięcznie (w grudniu dostęp do niej jest bezpłatny). Wśród seriali oferowanych w ramach MyPrime są m.in. takie tytuły jak „House of Cards”, „Orange is the New Black”, „Hannibal”, „Gotowe na wszystko”, „Lost”, a wkrótce także „Breaking Bad” (dowiedz się więcej). Na razie jednak nie ma planów, by seriale w ramach MyPrime były dostępne tuż po premierze w USA, czego oczekują najbardziej internauci.

- Nie zamierzamy ścigać się z piratami. Żyjemy w czasach pewnego nadmiaru treści, więc coraz większą rolę odgrywać będzie sposób w jaki zaoferujemy go klientom, a więc: czy będą to treści łatwo dostępne, w dobrej jakości, ale także - legalne. Większość klientów oczekuje od nas właśnie tego, że w wygodny sposób będą mogli do woli oglądać ulubione treści - mówi Wirtualnemedia.pl Ramiro Lafarga Brollo, prezes UPC Polska.

Brollo nie chce ujawnić czy wprowadzenie MyPrime to ruch wyprzedzający wejście Netflixa do Polski. - Jesteśmy otwarci na współpracę z dostawcami i innymi podmiotami na rynku. Co więcej, w ofercie MyPrime Filmy i Seriale posiadamy ofertę seriali Netflixa, co jest przykładem takiej współpracy - mówi prezes UPC Polska.

Kolejnym elementem platformy Horizon ma być nowy dekoder, który został już przetestowany na grupie ponad tysiąca osób. - Już stopniowo zaczynamy zapraszać pierwszych klientów do skorzystania z oferty z dekoderem Horizon, a pełne jego komercyjne wdrożenie nastąpi w najbliższych tygodniach - mówi Brollo.

Ramiro Lafarga Brollo podkreśla, że dekoder Horizona będzie łączył telewizję z internetem.- Stąd choćby możliwość korzystania z YouTube czy Facebooka i funkcja dzielenia się wrażeniami na mediach społecznościowych, a także możliwość nagrywania czterech programów jednocześnie i system rekomendacji.- opowiada prezes UPC. Pilot dekodera Horizon wyposażony będzie w dwustronną klawiaturę QWERTY, ułatwiającą korzystanie z internetu na ekranie telewizora oraz wyszukiwanie programów i aplikacji.

Sieć UPC Polska na koniec września br. obsługiwała 1 420 600 klientów, czyli o 13,9 tys. mniej niż 30 września ub.r. (więcej na ten temat). - Spadek liczby abonentów to głównie wynik wygaśnięcia umów dotyczących pakietów spółdzielczych. Proszę zauważyć, że liczba klientów wszystkich usług cyfrowych z kwartału na kwartał rośnie, dotyczy to nawet telefonii - podkreśla Brollo.
 
Szansą na zwiększenie bazy UPC może być konsolidacja rynku. Spółka wiosną tego roku przejęła sieć Telco Lublin i rozważa kolejne przejęcia. - Cały czas analizujemy pojawiające się na rynku oferty. Dziś mogę powiedzieć, że interesują nas podmioty, które przejęcie pozwoli na zwiększenie zasięgu naszej sieci, a wielkość podmiotu nie ma znaczenia - wyjaśnia Brollo.

Możliwe, że w przyszłości UPC Polska zaoferuje swoim klientom usługę telefonii komórkowej. - MVNO miałoby sens, jako uzupełnienie oferty, jako czwarta usługa. Projekt ten jest już rozwijany w ramach grupy Liberty Global - mówi enigmatycznie Ramiro Lafarga Brollo. Informuje on jednocześnie, że UPC Polska nie ma razie planów sprzedaży energii elektrycznej.

Z Ramiro Lafarga Brollo, prezesem UPC Polska, rozmawiamy o platformie Horizon, ofercie My Prime, nowym dekoderze, rozwoju nowych usług i konsolidacji rynku.


Patryk Pallus: W maju br. ruszyła platforma Horizon TV. Jaką popularnością cieszy się ta usługa, jak dużo klientów z niej korzysta?
Ramiro Lafarga Brollo:
Od początku postanowiliśmy postawić na mobilność i dlatego pierwszym filarem platformy Horizon była aplikacja, pozwalająca na oglądanie telewizji na urządzeniach mobilnych. Okazała się strzałem w dziesiątkę, bo dotychczas nasi klienci pobrali tę aplikację już ponad 100 tys. razy. Niewątpliwie daliśmy spory wkład do rozwoju mobilnych usług w Polsce.

Kolejnym elementem Horizon TV jest serwis wideo na żądanie z serialami My Prime Filmy i Seriale, który ruszył 1grudnia br. Czym wyróżnia się na rynku?
My Prime Filmy i Seriale to ponad 1000 pozycji, z najwyższej półki. Taka usługa nie była dostępna dotąd na polskim rynku, to prawdziwy przełom. W ofercie znajdą się takie tytuły jak „House of Cards” czy „Orange is the New Black” , wszystkie sezony “Gotowych na wszystko”, „Lost”, a wkrótce także „Breaking Bad”. Oferta MyPrime Filmy i Seriale będzie dostępna też poprzez aplikację Horizon Go. Z punktu widzenia marketingowego nazywamy całą platformę telewizją nieskończonych możliwości, bo łączy bogate treści, mobilność (Horizon Go) oraz nowoczesny dekoder.

Czy w My Prime będą premierowe odcinki seriali amerykańskich, dostępne w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin po premierze w USA? To one najczęściej ścigane są przez internautów z pirackich serwisów.
Nie zamierzamy ścigać się z piratami. Żyjemy w czasach pewnego nadmiaru treści, więc coraz większą rolę odgrywać będzie sposób w jaki zaoferujemy go klientom, a więc: czy będą to treści łatwo dostępne, w dobrej jakości, ale także - legalne. Większość klientów oczekuje od nas właśnie tego, że w wygodny sposób będą mogli do woli oglądać ulubione treści. Dlatego powstał MyPrime Filmy i Serial, który na to pozwala.

Czy ten ruch ma wyprzedzić start Netflixa w Polsce?
Z punktu widzenia naszego klienta, któremu UPC chce zaoferować telewizję nieskończonych możliwości, najlepiej by było, gdyby wszystkie najlepsze treści były w zasięgu jego pilota. Klient ma dzięki temu wybór różnego rodzaju treści. Nie znaczy to jednak, że my jako UPC nie możemy zaoferować klientom własnej oferty. Im większy wybór, tym lepiej. Dlatego wprowadzamy MyPrime Filmy i Seriale.

Jesteście otwarci na współpracę z Netflixem, jeśli pojawi się w Polsce?
Jesteśmy otwarci na współpracę z dostawcami i innymi podmiotami na rynku. Co więcej, w ofercie MyPrime Filmy i Seriale posiadamy ofertę seriali Netflixa, co jest przykładem takiej współpracy.

Czy rozpoczęły się już testy dekoderów do platformy Horizon TV i kiedy pojawią się w ofercie komercyjnej?
Wdrożeniu platformy Horizon poświęciliśmy wiele pracy, bo, jak już wspomniałem, miała wieloetapowy i strategiczny charakter, poczynając od aplikacji Horizon TV, która teraz zmienia nazwę na Horizon GO, przez My Prime Filmy i Seriale, po sam dekoder. Jeśli chodzi o ten ostatni element, przetestowaliśmy usługę wśród ponad 1000 testerów; już stopniowo zaczynamy zapraszać pierwszych klientów do skorzystania z oferty z dekoderem Horizon, a pełne jego komercyjne wdrożenie nastąpi w najbliższych tygodniach.

Czym polskie dekodery będą się różnić od tych dostępnych na rynkach zagranicznych? Będzie na nich dostęp do aplikacji zewnętrznych serwisów VoD jak Player.pl, Ipla czy Vod.pl?
Gdy pracuje nad funkcjonalnością, priorytetem jest odpowiedź na pytanie, czego naprawdę potrzebuje klient. Obserwujemy zmieniające się trendy, ale mamy także własne spostrzeżenia i pomysły. Uważamy, że przyszłością jest połączenie telewizji z internetem. Z jednej strony bogactwo treści, z drugiej szeroko rozumiana interaktywność. Dlatego dekodery Horizon łączą telewizję z internetem. Bogactwo treści z cyfrowymi usługami. Stąd choćby możliwość korzystania z YouTube czy Facebooka i funkcja dzielenia się wrażeniami na mediach społecznościowych, a także możliwość nagrywania czterech programów jednocześnie i system rekomendacji. Na tym etapie dajemy klientom MyPrime oraz serwis UPC na żądanie. Platforma ma się rozwijać i jesteśmy otwarci na współpracę z każdym partnerem, także dostawcami lokalnych aplikacji, bo chcemy zapewnić klientowi jak najszerszy wybór treści.

Czy Horizon TV w przyszłości będzie działać jako serwis over-the-top?
Żyjemy w czasach ciągłej zmiany, więc platforma Horizon także będzie ewoluować. Na razie jednak za wcześnie by mówić o jakichkolwiek szczegółach w tym zakresie.

Na koniec III kwartału br. UPC Polska miała 14 tys. abonentów mniej niż rok wcześniej. Ten nieduży, ale wciąż spadek to skutek uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej?
Naziemna telewizja jest ofertą głównie dla tych, którzy nie oczekują rozbudowanej oferty telewizyjnej oraz cyfrowych usług. Z naszych badań wynika, że jeśli nasi abonenci z niej korzystają, to raczej jak z dodatkowego multiroomu. Spadek liczby abonentów to głównie wynik wygaśnięcia umów dotyczących pakietów spółdzielczych. Proszę zauważyć, że liczba klientów wszystkich usług cyfrowych z kwartału na kwartał rośnie, dotyczy to nawet telefonii. Klienci przechodzą do telewizji cyfrowej - nie tylko ze względu na bogactwo treści, ale przede wszystkim dla funkcjonalności usług dodatkowych, jak cyfrowe nagrywarki, kontrola rodzicielska, dodatkowe opcje językowe, rozbudowane epg, etc. Poza tym w naziemnej telewizji nie dostanie pan przecież choćby usługi telewizji mobilnej. Klienci to wiedzą i doceniają.

Macie już jakiś horyzont czasowy wyłączenia sygnału analogowego z sieci?
Obserwujemy wyraźnie proces odchodzenia klientów od telewizji analogowej na rzecz cyfrowej. Ten stały trend wyznacza pewien horyzont, ale nie będziemy na pewno robić w tym zakresie nagłych ruchów.

UPC przejęło wiosną sieć Telco Polska. W planach są kolejne akwizycje? Jakiej wielkości operatorów chcecie przejmować?
Chcemy się nadal rozwijać, a konsolidacja to jeden ze sposobów budowy skali do innowacji i rozwoju zaawansowanych cyfrowych usług. Z pewnością planujemy dalszy rozwój sieci, w tym poprzez przejęcia innych graczy i dlatego cały czas analizujemy pojawiające się na rynku oferty.. Dziś mogę powiedzieć, że interesują nas podmioty, które przejęcie pozwoli na zwiększenie zasięgu naszej sieci, a wielkość podmiotu nie ma znaczenia.

W jakiej perspektywie na polskim rynku pozostać jeden silny operator kablowy?
Jeśli chodzi o polski sektor kablowy, musimy pamiętać w jakim miejscu jesteśmy. To jeden z najbardziej rozdrobnionych rynków w Europie, na którym działa około 500 podmiotów. Na tak rozdrobnionym rynku nie ma odpowiedniej skali do inwestycji i innnowacji, które są tak potrzebne Polsce – mówimy tu także o szeroko rozumianej infrastrukturze szerokopasmowej. Konsolidacja już się zaczęła, ale uczciwie należy przyznać, że nie jest to dynamiczny proces i trudno powiedzieć, kiedy się zakończy oraz w jakim kształcie. Pamiętajmy o tym, jak zmienia się cały rynek. Dziś nie możemy już patrzeć na niego przez pryzmat odrębnych sektorów. Coraz ostrzejsza konkurencja powoduje, że operatorzy kablowi muszą mierzyć się z konkurencją operatorów mobilnych, którzy świadczą substytucyjne usługi, a na to wszystko nakłada się konkurencja globalna w postaci np. serwisów takich jak YouTube czy Netflix. Konsolidacja sektora kablowego jest nieunikniona i niezbędna, bo zapewniłaby skalę do innowacji i inwestycji, co z kolei zwiększyłoby konkurencyjność sektora kablowego z platformami mobilnymi.

Czy są plany sprzedaż pakietu 17 proc. udziałów w platformie nc+?
Nie jestem właściwym adresatem takiego pytania, bo właścicielem mniejszościowego pakietu jest Liberty Global.

Jakie plany UPC ma odnośnie rozwoju usługi internetowej? Kiedy ruszy komercyjna sprzedaż internetu o prędkości 500 Mb/s?
Internet to jeden z filarów naszego wzrostu, dzięki kombinacji jakości sieci i oferty.  Posiadamy w komercyjnej sprzedaży internet o szybkości do 250 Mb/s, którego zasięg to 2,6 mln gospodarstw domowych i do 300 Mb/s dla klientów sektora B2B. Nasze usługi są konkurencyjne cenowo, co na początku roku potwierdził w swojej analizie Urząd Komunikacji Elektronicznej – przy dużych szybkościach internetu nasza oferta – mimo najwyższej jakości - jest znacząco tańsza od ofert konkurencji.  Duże szybkości cieszą się wśród naszych klientów sporym zainteresowaniem – na koniec III kwartału z internetu o szybkości 30 Mb/s i wyższej korzystało już 81 proc. z nich. Dlatego zdecydowaliśmy się na testy internetu 500 Mb/s. Ale o terminie komercyjnego wdrożenia tej usługi jeszcze za wcześnie mówić.

Jak chcecie konkurować z Grupą Cyfrowy Polsat/Plus czy z Orange Polska, oferującymi płatną telewizję, telefonię komórkową i internet LTE?
To bardzo dobre pytanie. Dziś niemal wszyscy operatorzy, niezależnie od sektora, oferują podobny zestaw usług. Mamy bowiem do czynienia z coraz wyraźniejszą konkurencję międzysektorową i konwergencją usług , a tym samym – coraz większą substytucyjnością usług. Ale możemy konkurować i konkurujemy pod względem jakości i innowacyjności usług korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Ostatecznie wszyscy operatorzy będą konkurować pod względem tego, kto jest w stanie zapewnić najwyższą satysfakcję klienta bazując na innowacyjności swojej produktów i usług oraz jakości swojej infrastruktury.

Internet LTE staje się powoli alternatywą dla internetu kablowego. Czy może go zastąpić tak jak telefonia komórkowa zastąpiła stacjonarną? Dominik Libicki, były prezes Cyfrowego Polsatu mówił w wywiadzie w maju, że „w pewnym momencie klient zada sobie pytanie, czy potrzebuje dwóch rozwiązań: po łączach stałych i mobilnego i czy chce płacić dwa abonamenty.
W teorii można sprzedać wszystko, liczy się praktyka i rzeczywistość. A tak jest taka, że nie ma lepszej jakości internetu niż łącze stacjonarne oparte na technologii światłowodowej, jaką budujemy, dzięki czemu oferujemy łącze stabilne, nieporówywalnie lepsze od łączy mobilnych. Niech potwierdzeniem tej jakości będzie pan-europejski raport Komisji Europejskiej na temat reklamowanych prędkości internetowych, który dowodzi, że operatorzy kablowi są czołowymi dostawcami szybkiego internetu, dostarczając klientom reklamowane prędkości w 91.4%. Wynik ten jest znacznie powyżej europejskiej przeciętnej: inni konsumenci otrzymują jedynie 74% reklamowanych prędkości, które zakupili.

Planujecie uruchomić telefonię w modelu MVNO? Ma to sens, skoro żaden wirtualny operator nie odniósł w Polsce specjalnego sukcesu?
Sam pochodzę ze świata mobilnego i wiem, że mobilność to na pewno jeden ze strategicznych kierunków rozwoju, dlatego UPC, mimo że jest operatorem stacjonarnym, stara się rozwijać mobilność swoich usług. Dlatego u nas telefonia to tak naprawdę nowoczesna telefonia IP, dzięki której klient za pomocą smartfona i aplikacji UPC Phone może rozmawiać przez internet z dowolnego miejsca. Wprowadzając aplikację Horizon pozwoliliśmy, by klienci mogli korzystać ze swojej ulubionej telewizji mobilnie, na urządzeniach przenośnych, a będąc w zasięgu naszej sieci darmowych hotspotów UPC WiFree – także za darmo. MVNO miałoby sens, jako uzupełnienie oferty, jako czwarta usługa. Projekt ten jest już rozwijany w ramach grupy Liberty Global.

Multimedia Polska i Plus sprzedają już energię elektryczną. Rozważacie wejście w ten segment i zaproponowanie kompleksowej oferty dla gospodarstwa domowego jeśli chodzi o media?
Nie wykluczamy żadnego kierunku rozwoju, obecnie nie mamy jednak planów w tym zakresie.


Patryk Pallus