Szef „Wiadomości” polemizuje na Twitterze z przewodniczącym liberałów w PE. Internauci: to fake news

Kierownik redakcji „Wiadomości” TVP1 Jarosław Olechowski zaczepił na Twitterze Guya Verhofstadta, przewodniczący frakcji liberałów i demokratów w Parlamencie Europejskim i nawiązał do jego krytyki Marszu Niepodległości, sugerując, że marsz nazistów odbył się w Berlinie w sierpniu br. Twitterowicze szybko wychwycili, że użyta grafika jest nieprawdziwa.

W zeszłym tygodniu podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowani krytykowali działania polskiego rządu w kwestii Trybunału Konstytucyjnego oraz reformę sądownictwa. Wzywali polskie władze do respektowania wartości Unii Europejskiej. Podczas dyskusji głos zabrał m.in. Guy Verhofstadt, przewodniczący frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w PE oraz były premier Belgii. Polityk skomentował odbywający tegoroczny Marsz Niepodległości, jego zdaniem „na ulice wyszło kilka tysięcy faszystów, neonazistów, białych suprematystów”. - Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie - ocenił Verhofstadt.

W nawiązaniu do tej wypowiedzi Jarosław Olechowski, kierownik redakcji „Wiadomości”, zaczepił Verhofstadta na Twitterze, cytując wpis użytkownika @iiiwona z 19 listopada: „Sierpień 2017. Neonaziści maszerowali ulicami Berlina w 30. rocznicę śmierci Rudolfa Hessa. Szli w odległości 90 km od obozu w Ravensbruck”. W tweecie @iiiwona załączono dwie fotografie - jedna przedstawia marsz berlińskich neonazistów, a na drugiej widać hajlujących mężczyzn ze swastyką na piersi.

- Hej @guyverhofstadt widziałeś to? Naziści w Berlinie, sierpień 2017, około 90 kilometrów od obozu koncentracyjnego Ravensbrück - napisał Jarosław Olechowski, podając tweet @iiiwona.

Okazuje się, że druga fotografia jest grafiką stockową, a zdjęcie wykonano na manifestacji neonazistów w USA w 2006 roku, co natychmiast wychwycili komentujący wpis Olechowskiego dziennikarze i inni użytkownicy Twittera. Dziennikarz nie usunął wpisu.

- Hey @OlechowskiJarek - zdjęcie na dole jest z 2006 r. z USA - wyjaśniła Beata Biel, koordynatorka projektu online w TVN24. - Panie Redaktorze, z ciekawości - dlaczego Pan nie usunie tego wpisu, jeśli od kilku godzin ludzie pokazują Panu, że zdjęcie nieprawdziwe? - dodała później.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wiadomosci-kontra-fakty-w-ogladalnosci-jaroslaw-olechowski-od-sierpnia-zyskalismy-810-tys-widzow-nielsen-zmienil-sklad-panelu-badawczego ##

łb