Telewizja Polska odkupiła od TVN prawa do „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens

TVP1 w poniedziałek pokazała dwuczęściowy film dokumentalny „Trzech kumpli” o okolicznościach śmierci Stanisława Pyjasa. Film 10 lat temu przygotowały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens na zlecenie TVN. - Filmów o SKS jest mało, „Trzech kumpli” nie pokazano od dawna w telewizji, a my wyemitujemy ten film w kanale ogólnopolskim - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Gursztyn.

Tytułowi bohaterowie filmu "Trzech kumpli", fot. TVN

Film „Trzech kumpli” opowiada o przyjaźni w latach 70. i dalszych losach trójki studentów: Stanisława Pyjasa (zmarł po śmiertelnym pobiciu 7 maja 1977 roku, o spowodowanie jego śmierci podejrzewano funkcjonariuszy SB), Bronisława Wildsteina (potem znanego dziennikarza i pisarza, obecnie związanego z „W Sieci”) oraz Lesława Maleszki (potem przez wiele lat dziennikarza „Gazety Wyborczej”). Głównym wątkiem filmu są okoliczności śmierci Pyjasa. Okazuje się, że donosy na niego i jego najbliższych przyjaciół składał Maleszka, używając pseudonimu Ketman. Przyznał się do tego dopiero w 2001 roku, po tym jak jego byli przyjaciele ujawnili to w „Rzeczpospolitej”, opierając się m.in. na informacjach z pracy magisterskiej byłego esbeka.

„Trzech kumpli” na zlecenie TVN przygotowały Ewa Stankiewicz i Anna Ferens. Stacja pierwszy raz pokazała film w czerwcu 2008 roku. Krótko po tym „Gazeta Wyborcza” zakończyła współpracę z Lesławem Maleszką (od zdemaskowania w 2001 roku nie pisał on już do „GW”, tylko współpracował z domu jako redaktor tekstów innych dziennikarzy, co jest pokazane w kilku scenach filmu).

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-wspolpraca-chinski-nadawca-chengdu-radio-and-television ##

Jak informowaliśmy w listopadzie ub.r., Telewizja Polska zwróciła się do TVN z ofertą kupna praw do emisji „Trzech kumpli”. Według naszych ustaleń rozmowy trwały dość długo, ponieważ TVN nie miał prawa do ujęć w filmie autorstwa dwóch operatorów, z którymi ostatecznie zawarł porozumienia.

- Chciałem kupić prawa do tego filmu, już kiedy kierowałem TVP Historia. Teraz jest to o tyle ważniejsze, że przypada właśnie 40-lecie śmierci Stanisława Pyjasa i założenia Studenckiego Komitetu Solidarności. Filmów o SKS jest mało, „Trzech kumpli” nie pokazano od dawna w telewizji, a my wyemitujemy ten film w kanale ogólnopolskim - wylicza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Piotr Gursztyn, dyrektor biura programowego Telewizji Polskiej (szefem TVP Historia był od stycznia do listopada ub.r.).

TVP1 pokazała „Trzech kumpli” w poniedziałek o godz. 20:30. Potem film będzie emitowany m.in. w kanałach tematycznych TVP. Umowę z TVN zawarto na dłuższy okres (nie udało nam się dowiedzieć, na jaki konkretnie).

„Trzech kumpli” do poniedziałkowej ramówki TVP1 dodano dopiero w miniony piątek.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/obywatele-rp-oskarzaja-tvp-o-manipulacje-i-klamstwo-pisza-list-do-jacka-kurskiego ##

Jest to kolejny dawny film dokumentalny przypominany w poniedziałkowym paśmie TVP1. Na początku października ub.r., w dniu protestów kobiet przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, stacja wyemitowała „Eugenikę” Grzegorza Brauna, a w lutym ub.r. (krótko po odnalezieniu w domu Czesława Kiszczaka teczki TW Bolka) - film „TW Bolek” Grzegorza Brauna z tezą, że Lech Wałęsa współpracował z SB, oraz premierowy dokument „Taśmy z Magdalenki” oparty na odnalezionych nagraniach rozmów opozycjonistów i przedstawicieli władzy krótko przed Okrągłym Stołem.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. średnia oglądalność minutowa TVP1 wynosiła 578,4 tys. widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 8,81 proc.

tw