TVP rozpocznie negocjacje z Emitelem ws. MUX-8. „Nie ma zagrożenia dla slotów”

Prezes TVP Jacek Kurski zapewnia, że nadawca publiczny rozpocznie negocjacje z firmą Emitel, która jest operatorem multipleksu ósmego w sprawie uruchomienia swoich kanałów na MUX-8. - Nie ma żadnego zagrożenia - mówi Wirtualnemedia.pl Kurski.

- Nie ma żadnego zagrożenia dla slotów Telewizji Polskiej. Przyjęliśmy taką taktykę rozegrania praw, która była najlepsza dla TVP. Cele, które przed nami były zostały osiągnięte. Oczywiście, że wchodzimy w negocjacje, od dawna funkcjonuje zespół do spraw rozmów z Emitelem. Nie ma sensu robić sensacji tam, gdzie jej nie ma - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Technicznym operatorem jest firma EmiTel. Od końca października 2016 r. na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada kanał Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia  - WP (Wirtualna Polska) i Metro (nadawcą była Agora, ale kanał został przejęty przez Discovery Polska). Technicznym operatorem multipleksu jest firma EmiTel.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zurkowska-o-odkupieniu-metra-marka-z-silna-pozycja-zamierzamy-dzialac-w-ramach-koncesji-krrit ##

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

Telewizja Polska odwleka jednak uruchomienie kanałów. Tłumaczy to niską jakością sygnału, a także problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten. W połowie stycznia tego roku Jacek Kurski, prezes TVP zapowiedział, że kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku.

TVP może stracić miejsce na MUX-8

Tymczasem Witold Kołodziejski przewodniczący KRRiT pozytywnie rozpatrzył wniosek prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 6 lutego 2018 roku w sprawie: "uzgodnienia projektu sentencji decyzji o zmianie rezerwacji częstotliwości w zakresie audiowizualnych składników MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej, dokonanej na rzecz spółki EmiTel". Oznacza to, że jeżeli do 30 kwietnia br. TVP nie podejmie rozmów z EmiTelem na temat przystąpienia do MUX-8, wówczas KRRiT rozpocznie postępowanie koncesyjne na wolne miejsca na multipleksie.

Zdaniem KRRiT, z uwagi na znaczny upływ czasu, w którym TVP mogła umieścić kanały na MUX-8 zasadne jest: "zakreślenie Telewizji Polskiej terminu na złożenie wniosku o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu". KRRiT uważa bowiem, że w interesie odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, a także nadawców jest: "pełne wykorzystanie zasobów technicznych tego multipleksu".

Przypomnijmy, pod koniec stycznia br. firma EmiTel pozwała nadawców Telewizji WP i Nowa TV za płacenie zbyt niskich stawek za obecność na MUX-8, aniżeli wynika to z umowy. EmiTel twierdzi, że wywiązuje się ze zobowiązań, a zasięg MUX-8 wynosi obecnie 98 proc. mieszkańców Polski.

Dane Nielsen Audience Measurement pokazują, że w 2017 roku to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,55 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Zoom TV (0,52), WP (0,50) i Nowa TV (0,41).

łb