Ustawa antyterrorystyczna wprowadzi obowiązek rejestracji kart pre-paid

W projekcie nowej ustawy antyterrorystycznej znalazł się zapis mówiący o tym, że karty pre-paid będą sprzedawane wyłącznie za okazaniem przez kupującego dowodu tożsamości i rejestracją jego danych. Nowe regulacje mają ułatwić walkę z przestępcami używającymi anonimowych numerów telefonicznych.

O założeniach nowej ustawy, która ma ułatwiać walkę z zagrożeniami antyterrorystycznymi mówili w czwartek na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Wśród proponowanych w ustawie przepisów znalazł się także taki, według którego wszystkie karty pre-paid (tzw. startery) miałyby być sprzedawane wyłącznie za okazaniem przez kupującego dowodu tożsamości. Dane osobowe nabywcy mają być gromadzone przez sprzedawców, a następnie przekazywane operatorom. Podczas konferencji nie ujawniono w jaki sposób służby specjalne miałyby później uzyskiwać od operatorów informacje na temat właścicieli konkretnych pre-paidów.

Omawiając proponowany przepis Mariusz Kamiński przekonywał, że w znacznym stopniu ułatwi on walkę z przestępczością oraz zagrożeniami terrorystycznymi, bowiem obecnie wolny obrót kartami pre-paid w dużym stopniu zapewnia przestępcom możliwość komunikowania się w sieciach komórkowych w sposób anonimowy, a ustalenie właściciela konkretnego numeru pre-paid jest trudne i czasochłonne.

Podczas konferencji Mariusz Błaszczak zaznaczył, że obecnie istnieje jedynie projekt ustawy antyterrorystycznej. - Zostanie on przedstawiony rządowi na początku kwietnia i mam nadzieję, że po konsultacjach i debacie parlamentarnej ustawa będzie przyjęta w maju tego roku - zapowiedział szef MSWiA.

Pomysł rejestrowania sprzedawanych w naszym kraju pre-paidów nie jest nowy. Obowiązek zbierania danych osób kupujących takie karty telefoniczne służby specjalne postulowały już w 2012 r., jednak projekt zmian w przepisach utknął w sejmie. Rejestracja kart pre-paid obowiązuje obecnie w niektórych krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chorwacji i Szwajcarii.

ps