Okularnicy na stoku – czy są bezpieczni?

W okresie ferii zimowych często decydujemy się na aktywny wypoczynek na stoku. Nieważne czy wybieramy narty, czy snowboard – nie powinniśmy mieć problemów z dostrzeżeniem potencjalnych zagrożeń przy zjeździe, aby nie zrobić krzywdy sobie lub innym. Co z osobami z wadą wzroku – czy mogą uprawiać sporty zimowe w okularach korekcyjnych? Odpowiedzi udziela Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Czy mogę założyć okulary na stok?

Sporty zimowe uprawiane w czasie ferii w towarzystwie innych wypoczywających to przede wszystkim czas relaksu, zawierania nowych znajomości, nauki czy szlifowania posiadanych umiejętności. Jednak nie zapominajmy, że uprawianie sportów zimowych stwarza także ryzyko kolizji czy po prostu przewrócenia się na śniegu. Oczywistą wydaje się obawa o nasze oczy, jeśli na co dzień nosimy okulary. Jeśli używane przez nas codziennie szkła korekcyjne ulegną zniszczeniu, nie tylko przysporzy nam to problemów finansowych, ale potłuczone szkła mogą wyrządzić nam krzywdę czy nawet uszkodzić gałki oczne. Czy to jedyny argument?

Okulary korekcyjne, które nosimy na co dzień, nie są najlepszym rozwiązaniem do uprawiania sportu – komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Dla komfortu podczas uprawiania jakiegokolwiek sportu o podwyższonym ryzyku rekomendowane jest stosowanie soczewek kontaktowych. Istnieje jednak grupa, która nie może skorzystać z takiego rozwiązania. Dla nich proponowane są specjalne okulary dopasowane do typu sportu, jaki uprawiają. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów zarówno w oprawie, jak i soczewkach korekcyjnych, okulary te będą bezpieczne, jak również poprawią komfort użytkowania i jakość widzenia  –  poprzez wybór dodatkowych właściwości np. koloru zabarwienia soczewek. Istnieje wiele możliwości zabarwienia soczewek korekcyjnych, jednak w sportach zimowych najlepiej sprawdzają się kolory podnoszące kontrast. Ponieważ w górach słońce jest bardzo intensywne, zalecane jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV oraz stopniem zabarwienia powyżej 85% – dodaje.

Z czego powinny być zrobione?

Większość soczewek sportowych wytwarza się z poliwęglanu. To specjalny rodzaj wytrzymałego i lekkiego polimeru. Z tego materiału produkuje się między innymi szyby w promach kosmicznych czy osłony kasków astronautów, zatem możemy być pewni o bezpieczeństwo naszego narządu wzroku nawet przy niebezpiecznej kolizji na stoku – soczewki nie pękną ani nie pokruszą się. Jeszcze bardziej cenionym materiałem, z którego produkuje się soczewki okularowe jest Trivex. Ma on porównywalną wytrzymałość mechaniczną, ale charakteryzuje się lepszą jakością optyczną od poliwęglanu (m.in. mniejsze naprężenia w soczewce gwarantują lepszą jakość obrazu). Dodatkowo, materiał ten ma najmniejszą gęstość ze wszystkich polimerów stosowanych w optyce okularowej, a zatem soczewki te są wyjątkowo lekkie.

Gdzie mogę kupić bezpieczne okulary sportowe?

Jeśli zdecydujemy się na zakup okularów sportowych, nie wybierajmy ich pochopnie, a przede wszystkim nie decydujmy się na wątpliwej jakości okulary, które możemy znaleźć na bazarach. Nawet jeśli sprzedawca zapewnia nas o ich właściwościach, nigdy nie możemy być pewni użytego w nich materiału czy zastosowanych na nich powłok. Okulary do uprawiania sportu, nawet jeśli nie mają mocy korekcyjnej, powinny być indywidualnie dopasowane do preferencji ich właściciela. Słusznym wyborem będzie wizyta u profesjonalnego optyka, który dzięki wywiadowi z klientem zarekomenduje, jakie okulary spełnią jego oczekiwania. Na najwyższy komfort użytkowania okularów sportowych składają się dwa czynniki – odpowiednio wykonane pomiary oraz dopasowanie opraw. Dokładne pomiary sprawią, że soczewki korekcyjne będą prawidłowo zamontowane, a dopasowana oprawa nie będzie się przesuwać i zsuwać z nosa, co zapewni wygodę podczas uprawiania sportu. Tak dobrane okulary zagwarantują bezpieczeństwo na stoku dla każdego z nas. Najbezpieczniejszą formą korekcji wzroku w zimie jest stosowanie soczewek kontaktowych z filtrem UV, jednakże nie zwalnia nas to z konieczności używania okularów przeciwsłonecznych lub gogli narciarskich. A najzdrowszym rozwiązaniem w tych sytuacjach są jednodniowe soczewki kontaktowe – dodaje Małgorzata Leszczyńska.

 

Wyjeżdżając na ferie zimowe, nie zapomnijmy zadbać również o swój wzrok. Wybierzmy odpowiednie rozwiązanie dla siebie – okulary sportowe, soczewki kontaktowe czy gogle narciarskie – i cieszmy się dobrym widzeniem uprawiając swój ulubiony sport zimowy.