SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Tekst ťDziennikaŤ to przekłamanie i nadużycie"

Przekłamaniem i nadużyciem nazwał rzecznik MSZ Robert Szaniawski tekst, w którym "Dziennik" przedstawia wywiad, jakiego minister spraw zagranicznych Anna Fotyga udzieliła "International Herald Tribune". MSZ będzie domagał się od "Dziennika" sprostowania.

"Dziennik" w swoim czwartkowym wydaniu powołuje się na wywiad, którego minister spraw zagranicznych Anna Fotyga udzieliła "International Herald Tribune". W rozmowie tej minister miała powiedzieć - według Dziennika - że Niemcy chcą nas upokorzyć i spiskują z Rosją. Minister spraw zagranicznych miała też nazwać Berlin "historycznym wrogiem".

- To jest jawne przekłamanie i nadużycie. Sformułowań, które są przypisywane pani minister, nie ma w tekście "IHT"; to są wielkie nadużycia ze strony "Dziennika" - powiedział Szaniawski. Jego zdaniem, w tekście "IHT" rzeczywiście padają dyskusyjne tezy, ale są to tezy autorki, jak np. że Niemcy są historycznym wrogiem Polski, ale "to nie są słowa ani poglądy minister Fotygi".

Rzecznik wyjaśnia, że te sformułowania "Dziennik" bezpodstawnie przypisuje minister Fotydze.

Rzecznik MSZ tłumaczy, że w dziennikarstwie amerykańskim bardzo rzadko publikowane wywiady mają formułę pytanie - odpowiedź, najczęściej są omówieniem rozmowy.

- Wystarczy zajrzeć do tekstu oryginalnego, i tam widać, że sformułowanie, iż Niemcy są historycznym wrogiem Polski jest omówieniem i interpretacją samej dziennikarki, która miała na myśli pewnie przeszłość, trudne relacje polsko-niemieckie przez stulecia. Na pewno nie ma tu takiego rozumienia, że taka relacja jest aktualna i dotyczy też przyszłości - powiedział Szanaiwski.

Poza tym, według rzecznika MSZ, "Dziennik" tworzy sformułowania, które w ogóle nie pojawiają się w tekście amerykańskim. - W tekście amerykańskim nigdzie nie znajdują się sformułowania, że "Niemcy spiskują z Rosją", że "Niemcy chcą upokorzyć Polskę". To "Dziennik" ewidentnie dodał od siebie - tłumaczy rzecznik MSZ.

- Pani minister powiedziała, że jeśli się jest większym partnerem w stosunku do mniejszego, to trzeba być o wiele bardziej wrażliwym by nie doprowadzić do upokorzenia, więc nie powiedziała, że Niemcy chcą upokorzyć Polskę - dodał rzecznik MSZ.

Rzecznik poinformował, że oryginalny tekst wywiadu znajduje się na stronach internetowych "International Herald Tribune", a nagranie z rozmowy ma dziennikarka amerykańska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Tekst ťDziennikaŤ to przekłamanie i nadużycie"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl