SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

13 światowych trendów na 2013 rok

Agencja Havas przygotowała raport dotyczący trendów, które jej zdaniem mają zdominować bieżący rok.

13 światowych trendów na 2013 rok

Przewidywania Havas dotyczą najróżniejszych dziedzin życia: od kwestii ekonomiczne, przez społeczne, aż po szeroko pojęte zagadnienia kulturowe. Poniższe 13 ma mieć szczególny wpływ na kształtowanie rzeczywistości 2013 roku.

Współ-wszystko

Według Havas w tym roku, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym ludzie mają postawić na szeroko rozumianą wspólnotę. Wszystko co „współ” ma odegrać szczególną rolę: współpraca, współprodukcja, współdziałanie. Popularni mają stać się też „współprzedsiębiorcy” (ang. „copreneurs”) - osoby pozostające w związku i jednocześnie wspólnie prowadzące biznes.

Pozytywne podejście

2013 ma być rokiem, w którym zabraknie miejsca dla negacji. Argumenty na „nie” nie będą tak dobrze słyszalne jak te promujące jakieś idee lub wartości. Trzeba jednak będzie umieć zachować równowagę, by z defetyzmu nie popaść w przesadny optymizm.

Oszczędności

Trudne warunki ekonomiczne zmusiły obywateli zachodu do rozsądniejszego obchodzenia się z pieniędzmi. W tym roku trend ten ma dalej postępować. Ludzie będą kupowali rzeczy przede wszystkim pod kątem konkretnych potrzeb, bez przesadnych, niekoniecznych wydatków. W związku z tym mocno na popularności mają zyskać rozwiązania polegające na wymienianiu się i pożyczaniu różnych rzeczy – zarówno jako forma biznesu jak i pomiędzy prywatnymi osobami. Ekonomiści już zdążyli nazwać to zjawisko „współkonsumpcją” („ang. „collaborative consumption”).

Alternatywna gospodarka

Ciągnący się od 2008 roku kryzys finansowy spowodował dramatyczny spadek zaufania do klasycznej gospodarki i systemu bankowego. W związku z tym, w bieżącym roku ludzie mają szukać alternatywnych rozwiązań. Zdaniem Havas, w najbliższych 12 miesiącach kwitnąć ma handel barterowy. Co więcej, agencja prognozuje też pojawianie się coraz większej liczby lokalnych walut oraz odzyskiwanie nie do końca zużytych przedmiotów, czasem nawet ze śmietnika.

Koniec kultu doskonałości

Dążenie do perfekcji w każdym calu stało się nudne. Ludzie nie będą chcieli już być idealni. Oczywiście ciągle będziemy starali się poprawiać i być lepszymi, ale ten rok ma przynieść także nastawienie na różnorodność, nie zaś wspólne dążenie do zmieszczenia się w sztywnych ramach jakiejś arbitralnie ustalonej doskonałości.

Ojcowie nowymi matkami

Trwa odwracanie się ról społecznych kobiety i mężczyzny. Coraz bardziej na rynku pracy dominują zawody, w których można się sprawdzić niezależnie od płci. Poprawia się sytuacja ekonomiczna i zawodowa kobiet, które już za kilka lat mogą w większości rodzin w Stanach Zjednoczonych być najlepiej zarabiającymi osobami. W związku z tym coraz częstszym widokiem będzie mąż zostający w domu i zajmujący się dzieckiem – taki model powoli przyjmuje się już nawet w popkulturze.

Nieprzerwana edukacja

Jednym ze szczególnie istotnych trendów, dominujących w bieżącym roku ma być ciągłe poprawianie swoich kwalifikacji. Konkurencja na rynku pracy robi się tak ostra, że doszło do swoistego „edukacyjnego wyścigu zbrojeń”. Każdy chce mieć jeden dyplom więcej, bierze więc udział w kolejnych studiach, szkoleniach i kursach. Poza tym, świat zmienia się tak szybko, że aby nie zostać w tyle trzeba się nieustannie uczyć. Jednak poza formalną edukacją, istnieje też ogromne pole do nauki w ramach rozwoju prywatnych zainteresowań – darmowe instrukcje w sieci można bowiem znaleźć praktycznie do wszystkiego.

Wolniejsze życie

W XXI wieku życie nabrało zawrotnego tempa. Napędza to w dużej mierze technologia, która dzięki powszechnie dostępnemu internetowi i urządzeniom mobilnym zapewnia łatwy, szybki i ciągły dostęp do informacji. Dochodzi jednak do przesytu ta szybkością. Ludzie pragną ponownie zacząć robić różne rzeczy powoli, z namysłem: od jedzenia i gotowania aż po zastanawianie się nad sensem życia.

Nowe miejsca

Zdaniem Havas, bieżący rok przyniesienie przekształcenie wielu nieznanych, pozornie nieciekawych miejsc w lokalne centra zainteresowań. Aktywizacja społeczności, pojawienie się nowych wydarzeń kulturalnych, materiał w mediach – wszystko to może sprawić, że nawet małe miasteczko w krótkim czasie stanie się obiektem ciekawości turystów i przedsiębiorców.

Wzrost znaczenia Afryki

Nadchodzi koniec czasów, gdy Afryka pozostawała w cieniu zachodniego świata. Na Czarnym Lądzie jest coraz więcej dobrze prosperujących gospodarek – w 2015 roku siedem z dziesięciu najszybciej się rozwijających państw to mają być właśnie kraje afrykańskie. Ponadto, Kenia już teraz jest pionierem jeśli chodzi o mobilne transakcje pieniężne i transfer pieniędzy z telefonów komórkowych. W tym roku Afryka może błyszczeć zarówno technologicznie jak i gospodarczo.

The Big Burg Theory

W państwach rozwijających się urbanizacja postępuje w zastraszającym tempie. Miasta rosną błyskawicznie i w tym roku kolejne metropolie przekroczą granicę 15 milionów mieszkańców. Wraz z tym pojawiają się problemy, które trzeba będzie przezwyciężyć: ogromne slumsy, bardzo utrudniony ruch drogowy czy nawet terroryzm.

Zainteresowanie rdzennymi kulturami

Według prognoz Havas, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Australii widoczne ma być zainteresowanie ludami, które zamieszkiwały te tereny przed ich obecnymi „lokatorami”. Motywy związane z ludami pierwotnymi mają przewijać się od mody, aż po kulturę popularną.

Zmęczenie materiału

W tym roku ludzie mają dać po sobie znać wyczerpanie dotychczasowym stylem życia. Konsumeryzm stał się zwyczajnie męczący i nawet konieczność podejmowania decyzji stanowi duży wysiłek psychiczny. W związku z czym Havas przewiduje, że 2013 może okazać się rokiem znużenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 13 światowych trendów na 2013 rok

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pan wasz
Rok Pełzającego Lenia.
Trochę zbyt radykalnie powierzchowne.
Wolę rozbudowane dysertacje.
8 8
odpowiedź
User
olo
ot,taki horoskop, ludzie odwroca sie od pieniadza,bo to gupi wynalazek
fenicki i przejada na wymiane orzechow na ziemniaki jak ludy pierwotne
za ktorymi zatesknia i beda spedzac urlop w afrykanskim buszu siedzac
pod baobabem i pijac wode deszczowa :), taka nastepna rewolucja,po tej
pazdziernikowej Lenina.A w tym czasie Wasyl Kandinsky,rosjanin wyjechal
do Niemiec i tam tworzyl rewolucujne obrazy/ 1922 r/, a inny rewolucjoni
sta Mondrian zalozyl grupe de Stijl /1917 r/, a francuski rewolucjonista
le Corbusier otworzyl swoja pracownia architektoniczna w Paryzu/1917/
8 9
odpowiedź
User
santino
Radzę częściej korzystać ze słownika ortograficznego w tym 2013 roku...
8 8
odpowiedź
User
gefraiter
Pitolenie o Szopenie.Bedzie tak samo jak w zesz£ym roku tyle ze wiecej biednych i g£odnych i bezdomnych przybedzie.I tym samym wiekszy t£ok przy $mietnikach bedzie.Wola£bym zeby g£upich oszo£omöw nie przybywa£o w zastraszajacym tempie.Zreszta i tak nie mamy wiekszego wp£ywu na to co bedzie bo jeste$my sterowani z göry i tylko podporzadkowac sie zostaje bo na solidarno$c nie ma co liczyc w tym kraju.Cyrk sie dalej kreci i tak juz zostanie.Jedyna zmiana to data.
8 8
odpowiedź